Türkocağı binası ilgi bekliyor

admin

Kaleiçi semtindeki eski Türkocağı binası harabe halinde. Daha önceler kız yetiştirme yurdu olarak kullanılan, 1997 yılında Devlet Türk Müziği Korusu’na verilen bina onarılmasını bekliyor. 1930 yılında Atatürk’ün Edirne ziyareti sırasında Edirneli yöneticilerle birlikte gezip gördüğü bu bina birçok tarihi olaya sahne oldu.

TÜRK OCAĞI BİNASI İLGİ BEKLİYOR (1)

 

 

 

 

 

 

 

ATANIN ZİYARET ETTİĞİ YER

Bugün bakımsız bahçesinde Atatürk’ün büstü dahi kaideden söküldü. Çevresi yıkılan duvarları çatlayan tarihi binanın bir an önce eski haline dönüştürülmesi gerektiğini belirten mahalle sakinleri. Edirne’yi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler harabe haline gelmiş bu binayı gördüklerinde acaba Edirne hakkında ne düşünürler. Kaleiçi gibi bu tarihi mirasımızın da yıkılıp yok olmasına göz yummayalım. Bu güzel esirimize sahip çıkalım. Geçmişine ata mirasına sahip çıkmayanların gelecekleri de olmaz” uyarısında bulundular.

TÜRK OCAĞI BİNASI İLGİ BEKLİYOR (2)

 

 

 

 

 

 

TÜRK OCAĞI BİNASI İLGİ BEKLİYOR

 644 total views,  2 views today

Next Post

Kel Aliço Pehlivan Yağlı Güreşleri yapıld

İpsala İlçesi Aliço Pehlivan köyünde gerçekleşen İpsala Kel Aliço Pehlivan’ı Anma ve Yağlı Güreş Festivali 12 Ekim Pazar günü yapıldı.               Yağlı güreş festivaline İpsala Kaymakamı Eyyüp Özdemir, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, İl Emniyet Müdürü Dr Rahmi Baştuğ, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp