U.K.D // FARKINDALIĞA GİDEN YOL…

FARKINDALIĞA GİDEN YOL…

Gülay PEKCUR KORUÇ

MESLEK BELGELİ KOÇ

PROFESYONEL KOÇ

İSMOLOJİ VE NÜMEROLOJİ UZMANI

gulaykoruc@hotmail.com

 

U.K.D

Değerli okurlarım bu haftaki yazımda sizlere koçluk mesleği ile ilgili önemli bir gelişmeden bahsetmek istiyorum.

Koçluk, farkındalığa giden yolda; değişim ve dönüşümdür. Direnci anlamak ve sonra da onunla nasıl başa çıkacağını öğrenmektir. Dünyada 30 yılı aşkın bir süredir yapılmakta olan itibarlı bir meslektir. Bizim ülkemizde son 15 yıldır ön plandadır. 29 Haziran 2013 yılında Türkiye’de koçluk, meslek statüsünü kazanmıştır. Bununla birlikte,2017 yılından bu yana “Anka Koçluk” önderliğinde, koçluk hizmeti yapan kişilere meslek belgesi almanın kapıları açıldı.

Meslek belgesi; mesleğimizi, etik ilke ve kurallara göre belirlenmiş kriterlere uygun bilgi, beceri ve donanım ile denetlenebilir hale getirmiştir. Maalesef ülkemizde“koçluk” adı altında doğru çalışmalar yapılmadığı için veya yapılan çalışmanın karşılığı koçluk değilken “koçluk” adı altında yürütülmesi büyük bir bilgi kirliliğine sebep olmuştur. Bu yüzden de koçluk mesleğinin itibarı zedelenmiştir. Tüm bu kirliliği engelleyebilecek en değerli şey; bir meslek belgesiydi. Mesela kişi koçluk hizmeti alırken koçun meslek belgesinin olup olmadığını sorgulaması kendi yararına olacaktır. Neden derseniz; hem geçirilen süreç hem de uygulanan sınavlar son derece zorlu olup gerçek yetkinliği ölçme odaklıdır. Avrupa Birliği Standartlarına bağlı ince elenip sık dokunan bir süreçtir. Bu sınava giren koçlar da koç seviye 6 olarak yeterliliklerini belgelendirmiş olurlar ve denetlenebilir bir sisteme geçerler. Bu da hem koçu hem de müşterisini güvenceye almak demektir.

Ben de bu sınava giren ve kazanan koçlardan biriyim. Edirne’nin ilk meslek belgeli koçuyum. Belgemi Nisan 2018’de aldım. Onur ve gurur duyuyorum. Belgemizin bizlere verdiği önemli görevler var. Bunlar; mesleğimizin hak ettiği vizyona, itibara ulaşması, doğru bir şekilde tanınması ve gelişmesidir.

Bu fikirlerle yola çıkılarak kıymetli bir dernek çalışması yapıldı. Uzun süren meşakkatli bir yoldan sonra Türkiye’nin meslek belgeli koçları; UZMAN KOÇLAR DERNEĞİ çatısı altında bir araya geldi. Herkese büyük katkılar sağlayacak değerli bir oluşumdur.

Derneğimizin amaçları arasında;

Meslek belgesine sahip denetlenebilir yetkin koçların, koçluk mesleğine topluma ve bireylere katkılarının anlaşılması ve bu alanda toplumun farkındalığını yükseltmekle,

Koçluk alan kişilere daha güvenilir bir zemin, koçluk hizmeti veren koçlar için de daha kaliteli bir statü sağlayacağı gibi değerler bulunmaktadır.

Dernek olarak “ Belgeni al. Mesleğine sahip çık.” Sloganıyla çıktığımız farkındalık yolunda emin adımlarla yürümekteyiz. Daha çok meslek belgeli koç ile amaçlarımızı gerçekleştirmek için özverili çalışmalarda bulunup ilerlemeye devam edeceğiz.

En içten sevgi ve saygılarımla güzel bir hafta sizin olsun.

 106 total views,  2 views today

Next Post

Ayçiçeği Restaurant yeni yerinde

2009 yılında bu yana, Türk mutfağının özünden kopmadan hazırladığı yemekleri müşterilerine  kusursuz hizmet kalitesi ile sunan Ayçiçeği Restaurant yeni yerinde.. Talatpaşa Cad. Gençlik Spor İl Müdürlüğü Karşısı Ayşekadın semtinde (ERASTA AVM yanı)  faaliyet gösteren Ayçiçeği Restaurant,  karanlık güçlerin Türkiye’nin üzerinde oynadığı ekonomik savaş oyunlarına karşı koyarak yaptığı yatırımlarla başta Edirne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp