Üç Bakan, Trakya Romanlarıyla Edirne’de Buluştu

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

BAKANLAR_ROMANLARLA_BULUŞTU (106)

“Trakya’lı Romanlarla Buluşma” programı nedeniyle Edirne’ye gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin  romanlarla buluştu.

BAKANLAR_ROMANLARLA_BULUŞTU (68)

Üç Bakan yaptıkları konuşmalarda halkın arasında birlik ve beraberliğin sağlanmasından yana olduklarını, halk arasında oluşturulmak istenen ayrımcılıktan uzak oldukları vurgusunu yaptılar.

BAKANLAR_ROMANLARLA_BULUŞTU (31)

Mimar Sinan Spor Salonunda gerçekleşen Roman buluşmasında Edirneli ünlü klarnetçi Hüsnü Şenlendirici ile Balık Ayhan’da birer konser verdiler.

BAKANLAR_ROMANLARLA_BULUŞTU (54)BAKANLAR_ROMANLARLA_BULUŞTU (10)

Üç Bakan salona girişi sırasında Lüleburgaz Müzikseverler Derneği ve Şarköy kaymakamlığı mehter takımı gösteri sundu Bakanlar büyük salonda toplanan romanların alkışları ile karşılandı.

BAKANLAR_ROMANLARLA_BULUŞTU (34)

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Roman dernek temsilcilerinin konuşmalarının ardından söz alan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Şunları kaydetti, “Bu toplantı Trakya bölgesindeki Romanlar için çok önemlidir.Sizlerin doktorlarına, hemşirelerine, öğretmenlerine ihtiyacımız var. Sizlerin artık dışlanan, itilen, horlanan, hakir görülen değil, bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı, bu ülkenin birinci sınıf saygın insanı olma süreci başlamıştır.

BAKANLAR_ROMANLARLA_BULUŞTU (27)

ROMANLAR İÇİN TARİHİ BİR GÜN

Bugünün sadece Trakya ve Türkiye değil, Balkanlar ve dünyadaki Romanlar için de tarihi bir gündür.

İnşallah burada sizlerle paylaşarak çizeceğimiz yeni yol, sizler adına da, Roman kardeşlerimiz adına da, insanlık adına da çok farklı sürecin başlangıcı olacaktır. Bugüne kadar yapılamayanları ve bugünden sonra yapılacakları sizlerle paylaşmak istiyorum. Cumhuriyetimizin 90. yılını kutladık. Bu vatan hepimizin ortak vatanıdır.

BAKANLAR_ROMANLARLA_BULUŞTU (22)

Bundan 90 yıl önce Cumhuriyeti hep birlikte kurduk. Sizlerle kurduk. Çanakkale’deki mücadeleyi beraber verdik. İnşallah Türkiye’nin geleceğini de hep beraber şekillendireceğiz.

Hep birlikte bir olmaya, birlik olmaya var mısınız? Büyük oranda son 10 yıla kadar siyaset adamları, yöneticiler sizin elinizi sıkmamış olabilir. Sizin sofranıza oturmamış, sizinle çay içmemiş olabilir. Başbakanımız Ak Parti’yi kurduğu gün ‘Türkiye’de hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır’ dedi. Adalet Ve Kalkınma Partisi, milletin partisi. 75 milyonun partisidir. Artık Türkiye’yi kucaklayan bir Başbakan var. Bizleri sevdiği gibi sizi seven bir Başbakan var. Sizlerin derdini dert eden bir hükümet var.

BAKANLAR_ROMANLARLA_BULUŞTU (112)

EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİDİR

Daha çok eğitim ve meslek edinmeyi konuşacağız. Valiliklerimiz, milli eğitim müdürlüklerimiz ve ilgili müdürlüklerimiz eğitim konusunda sizlerle daha da ilgilenecek. Sizlerin doktorlarına, hemşirelerine, öğretmenlerine ihtiyacımız var.

Sizlerin artık dışlanan, itilen, horlanan, hakir görülen değil, bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı, bu ülkenin birinci sınıf saygın insanı olma süreci başlamıştır. Sivil toplum örgütleri, yerel dinamiklerimizle yanınızda olacağız. Bunu Sağlık Bakanı olarak söylüyorum. Projelerimizi inşallah ilk Trakya’dan başlatacağız.

ak_parti_bakan_haberi

Çocukların meslek edinmesinde de, toplumla iç içe olmasında da yaşamla entegre olabilmesinde de inşallah önümüzdeki dönem farklı bir dönem olacak.

BAKANLAR_ROMANLARLA_BULUŞTU (96)

Bu anlamda bir şeye ihtiyacımız var. Birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Bugüne kadar birileri sizi bölerek, parçalayarak lokum gibi yuttu. İhtiyacı olduğu zaman kapınıza geldi, ihtiyacı bittiği zaman ‘Hadi güle güle’ dedi.

Müezzinoğlu’nun konuşmasının ardından kürsüye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin geldi.

ROMANLAR TOPLUMUMUZUN EN GÜZEL RENGİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Kızlarımızı okula gönderelim asla çocuk yaşta gelin yapmayalım. Özellikle kadını koruyan en önemli şey nikah. Asla kızlarımızı nikahsız olarak evlendirmeyelim. Mutlaka resmi nikah yaparak evlilik birliğini gerçekleştirelim.

BAKANLAR_ROMANLARLA_BULUŞTU (9)

Türkiye’de herkes huzurlu ve mutlu olmadıkça, bizler de mutlu olamayız.

Türkiye’nin büyük bir gökkuşağı, gökkuşağının en güzel rengi ise Romanlardır.

Eğer cansa, eğer insansa bizim başımızın tacıdır dedik. ‘Gönlümüzün sultanıdır’ dedik. Biz roman kardeşlerimize bu şekilde baktık. Türkiye bir aile ise bu ülke büyük bir gökkuşağı ise en güzel rengi Romanlardır. O rengi içinden çıkarttığımız zaman çok şey eksik kalacak dedik.

BAKANLAR_ROMANLARLA_BULUŞTU (16)

Özellikle bir anne olarak, bir kız kardeşiniz olarak mutlaka kızlarınızın okullaşmasını, maddi imkansızlıklar nedeniyle okumuyorsa destek vermeyi çok önemsiyoruz. Kızlarımızı okula gönderelim asla çocuk yaşta gelin yapmayalım. Özellikle kadını koruyan en önemli şey nikah. Asla kızlarımızı nikahsız olarak evlendirmeyelim. Mutlaka resmi nikâh yaparak evlilik birliğini gerçekleştirelim “dedi.

BOZDAĞ, TOPLUM ARASINDA AYRIŞIM OLMAMALI

Bakan Fatma Şahin’den sonra Başbakan Yardımcısı Bozdağ, kürsüye gelerek ,Roman vatandaşlarla birlikte olmaktan onur ve mutluluk duyduğunu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını getirdiğini söyledi.

BAKANLAR_ROMANLARLA_BULUŞTU (4)

Bozdağ, “Meclisin içinde olan partileri meclisin dışına atarak, Ak Parti’yi iktidar yaparak sizler 3 Kasım 2002’de devrim yaptınız. ‘Önce devlet’ diyen değil ‘Önce insan’ diyen, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ diyen bir anlayışı iktidara getirerek yeni bir sayfa açtınız, değişimin kapılarını açtınız. Bizim medeniyet anlayışımızda insandan daha değerli, kıymetli bir değer yoktur. Anası, babası kim olursa olsun, nerede doğarsa doğsun, dini, dili, felsefesi ne olursa olsun tüm insanlar Allah’ın huzurunda da kullarının yanında da eşittir. Roman kardeşlerimizle bu ülkede yaşayan diğer vatandaşlarımız arasında bir fark yoktur, olmamalıdır.

BAKANLAR_ROMANLARLA_BULUŞTU (104)

Kim yaparsa, kime yaparsa her zaman karşısında hukuku, devleti ve bu milletin tamamını bulacaktır. Zaman zaman farklı anlayışta insanlar olabilir, onlar sizi yanıltmasın. Onlar bu milleti temsil etmezler. Biz her ferdimizi bir, eşit gören bir anlayışa sahibiz. Bu ülkede herkes eşittir. Bu sadece lafta kalmayacak. Kanunun eşitlemesiyle eşitleme olmuyor. Ne zaman eşit olacak, Roman kardeşim ne zaman ‘Ben eşitim, hürüm’ dediği zaman hayatının her anında bunu yaşadığı zaman gerçek eşitliği hayata geçirmişiz demektir. Biz sözün ötesinde eşitlik noktasında hissiyatı, duyguları değiştirmek herkesin ‘Ben hürüm, eşitim, benim de haklarım var, teminat altındadır’ dediği bir Türkiye oluşturmak için büyük çabanın içinde olduk.

BAKANLAR_ROMANLARLA_BULUŞTU (88)

SANA İŞ YOK DEMEK CEZA GEREKÇESİ

Biri ‘Sen Romansın, sana iş yok’ derse, 1 yıldan 3 yıla hapis cezası getirdik. İşe almada, eğitimde, diğer alanlarda kim insanlara ayrımcılık yapıyorsa, bundan sonra da bunlara en ağır cezaları vereceğiz. İnsanımızın yaşam tarzını teminat altına alan adımları atmaya devam edeceğiz. Değerli kardeşlerim bugüne kadar hükümetimizi yaşam tarzları üzerinden ciddi eleştirenler oldu. CHP-MHP bu eleştirilerle, ‘öcü siyaseti’ güttü. ‘Sizin giymenize, içmenize, gezmenize, tozmanıza, sizin eteğinize karışacaklar’ lafları öcü siyasetidir. İşte biz bu konuda da tarihi kararlar aldık. ‘Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından herhangi birini, yaşam tarzına dair tercihlerinden dolayı birileri dışlarsa, kötü davranırsa, ona bir takım olumsuzluklar yaparsa ona da 1 ile 3 yıl hapis cezası vereceğiz’ dedik ve parlamentoya götürdük.

BAKANLAR_ROMANLARLA_BULUŞTU (89)

İnsanların dilleri, renkleri, aidiyetleri Allah’ın ayetlerindendir, Allah yaratmıştır, şereflidir, azizdir. İçinizde dilini, dinini, anasını, babasını seçmek için Yaradana dilekçe yazan oldu mu ? Beni Türk yaradan Rabbim ötekinin Kürt, Roman, Çerkez yaratmış. Bu Allah’ın taktiridir. Beni Roman yaratabilirdi. O yüzden biz dilleri, kültürleri aziz biliyoruz. Bu dillerin zenginlik sayıyor, yaşaması için de gayret sarf ediyoruz. Bunlardan biri de ilk defa Roman kardeşlerimizin dili ve kültürü üzerinde araştırma..

 275 total views,  2 views today

Next Post

BAKAN MÜEZZİNOĞLU BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ.

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu parti il Başkanı Müjdat Kahve ve il yöneticileri ile birlikte RYS otelde bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında basın mensuplarının Cumhuriyet Bayramını kutlayan Sağlık Bakanı geleceğe umut ve güvenle bakmalıyız” diyen Müezzinoğlu Edirne ve ilçelerdeki sağlık […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp