Üç Nehir Bir Şehir Projesinin Temeli Atıldı

admin

Edirne Valiliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ildeki tüm kurumların desteği ile içerisinde Millet Bahçesi, bisiklet ve yürüyüş yolları ile çevre düzenlemelerinin de yer aldığı ‘Üç Nehir Bir Şehir’ projesinin temel atma töreni gerçekleştirildi.
Edirne’ye Mart ayında gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yerinde incelemelerde bulunduğu ve çok beğendiği ‘Üç Nehir Bir Şehir’ projesi için temel atma töreni gerçekleştirildi. Bisiklet ve yürüyüş yolları, elektrik üretilecek Arşimet tribünleri, “Millet Bahçesi” ve çevre düzenlemelerinin yapılacağı projenin temel atma törenine Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Milletvekilleri Fatma Aksal, Okan Gaytancıoğlu, Belediye Başkanı Recep Gürkan, il protokolü ve davetliler katıldı.

Edirne Valisi Ekrem Canalp, Üç Nehir Bir Şehir projesinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada; “Bu proje kendi kategorisi içerisinde Dünya’da lastik savaklı baraj projeleri içerisinde bir dünya şampiyonu. Şu ana kadar Çinlilerin yapmış olduğu 120 metrelik bir proje de var ama bu kıyından diğer kıyıya 210 metre, 70’er metrelik 3 bölüm halinde lastik savağıyla bu proje bir dünya şampiyonu. Bu dünya şampiyonluğu Edirne’ye yakıştı. İkinci olarak 3 Nehrin etrafındaki 30 kilometrelik kesintisiz bisiklet yollarıyla da en fazla bisiklet yoluna sahip olan dünyadaki en uzun bisiklet şampiyonluğu da Edirne’nin oldu, bu da Edirne’ye çok yakıştı. Bu projenin üçüncü heyecan veren kısmı çevreci bir proje olmasıdır.

Bir defa bu proje yeşil enerji üretecek. Hiçbir şekilde atmosfere, gezegenimize, dünyamıza zarar vermeden enerji üretecek bir proje olacak” dedi.
Bölgenin nitelikli koruma alanı ilan edildiğini belirten Vali Canalp, “Daha önceki zamanlarda Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından kiracı olarak kullanılan Valiliğimize bitişik 4 katlı binamız vardı. Bu binayı Şehir Gönüllüleri Vakfı’nın karargâhı haline getiriyoruz. Vakfımızı da kurmuş bulunuyoruz. Bu vakfın amaçlarından bir tanesi, gönüllü olarak Edirnelilere hizmet etmek isteyenler için açık bir platform olacak. Ana ekseni, fakir fukara, garip guraba kim varsa, bir şekilde devlet kurumlarına ulaşamayan kim varsa, işi gücü bu şekilde bu insanları aramak ve bulmak olacak. Bu proje kendi kendini finanse eden bir proje. 14 adet Arşimet tribünü döndükçe, elektrik üretilecek; üretilen elektriğin satılmasından para kazanacak. Bu yaklaşık 6 yıllık periyod olacak. Bu 6 yıllık periyotta bu Arşimet tribünlerinden bir tanesi bu vakıf için dönecek. 6 yıl sonra projenin kredisi tamamlanmış olacak, o zaman 14 tribün de vakıf için, Edirne’nin fakir fukarası için dönecek. Projenin hayata geçmesinde emeği olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Edirne Valiliği Çevre Vakfı Müdürlüğü, İl Müdürlükleri ve belediye çalışanlarına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Edirne Valisi Ekrem Canalp, Milletvekilleri Fatma Aksal, Okan Gaytancıoğlu, Belediye Başkanı Recep Gürkan konuşmaların ardından nehir kenarına inerek çocuklarla birlikte temel atma törenini gerçekleştirdi.

 529 total views,  2 views today

Next Post

“EDİRNE KARAAĞAÇ LAVANTA KOLONYASI” BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Dünya Şekerleme Sahibi Edirneli işadamı Kayhan Özdeveciler Edirne’de bir ilke imza atarak “Edirne Karaağaç Lavanta Kolonyası”nı üretti. Edirneli girişimcilerin gelirini artırabilmek ve daha yüksek gelir elde edebilecekleri tıbbi-aromatik bitkiler ve süs bitkileri yetiştirilmesi anlamında ilimizde yapılan girişimler ve gerçekleşen Lavanta Günleri etkinlikleri bölgede ses getirmeye devam ediyor. Edirne Merkez’de Yeni […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp