Uçakla ilaçlama yapıldı

admin

GÜRKAN, “VATANDAŞLARIMIZA KONFORLU BİR YAŞAM HAZIRLIYORUZ”        Edirne Belediye Başkanlığı’nın kentte yaz aylarında artan sivrisineklerle mücadele etmek için Almanya’da 130 belediyenin ortaklaşa kurduğu Sivrisinekler ile Mücadele Vakfı (KABS) ile hazırladığı ortak proje kapsamında Paşaçayırı Mevkiinde uçakla ilaçlama yapıldı. Deneme amacıyla yapılan ilaçlamayla, ilacın sivrisinek larvaları üzerindeki etkisi gözlendi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, önümüzdeki yıl tamamlanacak olan ve Avrupa Birliği fonundan yararlanılarak uygulanacak projeyle, doğaya ve canlılara zarar vermeyen ilaçlar kullanılarak Edirne, Yunanistan ve Bulgaristan’da bulunan yerleşim yerlerinde sivrisinek popülasyonların azalacağını söyledi.

Uçakla ilaçlama yapıldı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Belediye Başkanlığı’nın girişimleri ve Alman KABS Vakfı’nın destekleriyle, Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye’nin Sivrisinekle Mücadele kapsamında ortaklaşa hazırladığı proje sona yaklaşmak üzere. 3 milyon Euro değerinde olan bu proje tamamlandığında, önümüzdeki yıl 3 ülkede de sivrisinekle, doğaya ve çevreye zarar vermeyen ilaçlarla mücadele edecek.

Sivrisinek larvaları üzerinde etkisini incelemek için bu kapsamda Paşaçayırı Mevkiinde, uçakla ilaçlama yapıldı. KABS Vakfı Alman Koordinatörü Dr. Norbert Becker, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Edirne Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu,  bölgeye götürülen sivrisinek larvalarının ilaçtan nasıl etkilendiği gözlendi.

Uçakla ilaçlama yapıldı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Belediyesi koordinatörlüğünde gerçekleştirilen projenin önümüzdeki yıl tamamlanacağını ifade eden Gürkan, “Alman KABS Vakfı’nın yönlendirmesiyle Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye olarak, 3 ülke ortak bir proje geliştirdik. Bununla ilgili hazırlıklarımızı yaptık. Başvurularımızı yaptık. Edirne Belediyesi’nin koordinatörlüğünde projemizi geliştirdik. KABS Vakfı’nın yönlendirmesiyle, kentimizde bu yıl sivrisinekle mücadele ettik.  Edirne’de bu yıl 20 gün kadar sivrisinek sorunu yaşadık. 20 gün boyunca yoğun olarak yaşadığımız sivrisinek problemi çok uzun sürmedi. Bugün bir deneme yapacağız. Uçakla bu biyolojik mücadeleye devam edeceğiz, Almanya’da bu işle ilgili projenin yazılımı devam ediyor. 3 milyon Euro civarında, büyük bir proje. Önümüzdeki yıl tam teşekküllü olarak 3 ülkede de sivrisinekle mücadeleyi başlatacağız. Vatandaşlarımıza daha konforlu bir yaşam hazırlamaya çalışıyoruz” dedi.

Uçakla ilaçlama yapıldı (3)

 136 total views,  5 views today

Next Post

Gaytancıoğlu çiftçinin mağduriyetini meclise taşıdı

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, 3 Eylül 2015 Perşembe günü TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, ayçiçeği yağı konusunda yaşanan sıkıntıları dile getirdi. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın da katıldığı toplantıda, Türkiye’nin, uzun yıllardan beri yağlı tohumlu bitkilerde net ithalatçı konumda bulunduğunu vurgulayan Gaytancıoğlu, “Bir türlü tutarlı, ciddi, bilimsel temelli bir tarım […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp