Uğur MUMCU, bir defa daha anıldı

admin

24 Ocak 1993’te Ankara’da Karlı Sokak’taki evinin önünde düzenlenen suikast sonucu yaşamını yitiren demokrasi şehidi Uğur Mumcu ölümünün 25. yılında Edirne’de anıldı.

Uğur Mumcu’yu anma törenine Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Hakan İşcan, partililer, Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetimi ve üyeleri, bazı STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.  Edirne Belediyesi önünde toplanan kortej, Edirne Belediye Bandosu eşliğinde ellerindeki kırmızı karanfiller ve yakalarındaki Uğur Mumcu fotoğraflarıyla Atatürk Anıtı’na geldi. Atatürk Anıtı’nda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törenler Uğur Mumcu Parkı’nda devam etti.

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Celil Özcan burada yaptığı konuşmada , “25 yıl önce bugün 24 Ocak 1993 günü Türkiye, “Kalpaksız Kuvayı Milliyecisini” yitirmiş, Ankara’da Karlı Sokak’taki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu suikasta kurban vermiştir. Karlı sokakta patlayan bombanın estirdiği rüzgâr Türkiye’nin “mumunu” söndürmüş, karanlıkta bırakmıştır.

 

Önümüzdeki görev sadece Devrim Şehidimiz Uğur Mumcu’nun gerçek katillerini bulmak değil, Mumcu’nun yokluğunda kaybettiklerimizi geri almaktır.

Ocak ayı ülkemiz için, “aydınlanma ve daha çok demokrasi” yolunda yitirdiklerimiz için, biz geride kalan ve mücadeleye devam edenler için karanlık, kasvetli ve acılarla dolu bir ay… Onat Kutlar, Gaffar Okkan, Uğur Mumcu, Muammer Aksoy hep Ocak ayında yitirdiklerimizdir.

‘Unutmayalım ki cesur bir kez, korkak bin kez ölür. Önemli olan, insanın böyle bir toplumda ‘mezar taşı’ gibi susmamasıdır’ diyen Uğur Mumcu gazeteciliğin, halkın sağlıklı bilgi alma, kamuoyunun özgürce oluşmasına katkı verme sorumluluğunu taşımak olduğuna inandı. Yaşamı boyuncu bunun kavgasını verdi. İhale takipçiliği yapan medya patronlarının ve Gazetecilik mesleğini itibarsızlaştıran kalemlerin de korkulu rüyasıydı.

Demokratik düzeni çürüten, halkı sömüren tarikat, siyaset, ticaret sarmalını, hazineyi soyan hayali ihracatçıları, silah kaçakçılarını, iktidar sahiplerince kollanan mafya düzeninin gerçek yüzünü halka sundu. Birbirinin zıddı politik söylem aktörlerinin arkasındaki aynı merkezleri teşhir etti.

Türkiye’nin kuruluş ve var oluş felsefesinin simge ismi Uğur Mumcu’nun katledilişinin üzerinden geçen 25 yılda yaşananlara baktığımızda, etnik ve mezhepsel bir cehennem içine sürüklenen ülkemizi gördükçe Uğur Mumcu’nun niçin hedef seçildiğini daha iyi anlamaktayız.

Küçük yaşlardaki çocukların tarikat yurtlarında, Kuran kurslarında tecavüze uğraması, kadın cinayetlerinin her geçen gün artması, genç kızlarımızın tecavüzcüsü ile evlendirilmesinin “hoşgörü” ile karşılanıp “bir kere ile bir şey olmaz” mantığı, işi kız çocuklarının 9 yaşında evlendirilmesinin önünün açılmasına kadar getirmiştir.

Anayasamızın laiklik ilkesini, yasaları, insan ve çocuk haklarını ayaklar altına alan Diyanetin açıklamaları “zırva” sözcüğü ile geçiştirilemez. Bu bir toplumsal cinnet halidir.

Okullarımızda “Andımız”ın okunmasının yasaklanmasından sonra, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren “küçüklerini korumak” anlayışından, dokuz yaşındaki kız çocuklarının evlenmesinin önünü dinen açma noktasına getirildik. Dokuz yaşındaki çocukların reşit olmasını bırakın, bedenen, zihnen ve ruhsal gelişim olarak korunmaya muhtaç olduğunu bilmek için anne ve baba olmaya gerek yok. İnsan olmak yeterli.

Ders programında yaptığı değişikliklerle, ülkemizin kurtarıcısı ve kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile devrimlerini ders kitaplarından çıkaran Milli Eğitim Bakanlığı, kitapları bilimsellikten uzak, çağdışı, hurafelerle doldurarak, sorgulamayan, aklını kullanamayan gençler yetiştirmeyi amaçladıklarını bir kez daha ortaya koydu.

Her ne kadar Atatürk yok sayılmaya çalışılsa da son zamanlarda yaşadığımız zor günlerde ülkemizin çaresi Atatürk ve onun gösterdiği yoldur. Atatürk İlkelerini eksiksiz sahiplenerek FETÖ dahil bütün belalardan kurtulmamız gerçekleşir. Bu nedenle Ulu Önder Atatürk unutturulmaya değil, tam aksine daha fazla tanıtılmaya ve yaşatılmaya çalışılmalıdır. Atatürk’ün İlke ve Devrimlerini yaşatmak ve uygulamaktan başka çıkış yoktur.

15 Temmuz 2016 gecesi, CIA desteğiyle,  başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere, devletin neredeyse tüm kurumlarına sızan FETÖ mensuplarınca yapılan darbe girişimini yapanları ve buna fırsat hazırlayanları bir kez daha lanetliyoruz.

15 Temmuz,  ülkemiz için çok önemli derslerle doludur. Bu nedenle bugün: Her türlü etnik, mezhepsel ayrıştırıcı politikalar bir kenara bırakılmalı, Cumhuriyet rejiminin sağladığı eşitlik ve özgürlük olanaklarına sıkı sıkıya sarılmalı, bu anlamda, 16 Nisan halk oylaması ile saraya verilen egemenlik, saraydan alınarak yeniden Türk Milletine verilmelidir.

Siyasi partiler başta olmak üzere, demokratik kitle örgütleri ve tüm kişi ve kurumlar, PKK, IŞİD, FETÖ gibi terör örgütlerine karşı ortak tavır alabilmeli, terör uzantıları tüm kamu kurumlarında tespit edilmeli, ancak bu kişilerin yerlerine yeni bir siyasal İslamcı anlayış yerine, kıdem ve liyakatı gözeten, hakkaniyetli, yurtsever, Cumhuriyet değerlerine bağlı kadrolar getirilmelidir.

TSK’nın kurumsal varlığı ve onuru özenle gözetilmelidir. Yaşadığımız kriz bölgesinde güçlü bir TSK’nın Türkiye’nin en önemli güvencesi olduğu unutulmamalıdır.

Bağımsız yargıyı oluşturmak, üniversiteleri laik, bağımsız ve sorgulayan bir konuma getirmek, toprak bütünlüğümüzü, Cumhuriyetimizin kurucu ilkelerini ve Ulusal-Üniter devleti savunmak öncelikli hedeflerimiz olmalıdır.

Bugün olduğu gibi bizim her zor günümüzde rehberimiz olan Nutuk, yalnızca geçmiş devrin bir hikayesi olarak dünümüzü anlatmakla kalmayıp, yakın tarihimizden alınan ibret dolu tecrübelerle, Ulusal varlığımızın bugününe de yarınına da ışık tutabilen bir değer taşımaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin korunması noktasında iç ve dış tehditlere karşı Türk gençliğine yol gösterici niteliktedir. Bağımsızlık ve çağdaşlaşmak yolunda yapılması gerekenleri göstermesi bakımından bağımsızlık mücadelesi veren milletlere ışık tutmaktadır.

Çağdaş bir toplum ülküsüyle kurulmuş laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti, her türlü engel ve sorunları aşarak, günümüzde dayatılan otoriter sistem değişikliğine ulusça geçit vermeyerek, çağdaşlaşma yolundaki tarihsel yürüyüşünü sürdürecektir.

Uğur Mumcu bizlere şöyle sesleniyor: “Arabalar şırıl şırıl ışıklarıyla caddelerden geçerken, bizler bir mumun ışığında bitirdik kitaplarımızı. Kendimiz gibi yaşayan binlerce yoksulun yüreğini, yüreğimizde yaşayarak katıldık o büyük kavgaya. Ecelsiz öldürüldük. Dövüldük, vurulduk, asıldık. Vurulduk ey halkım unutma bizi!..

Yoksulluğun bükemediği bileklerimize, çelik kelepçeler takıldı. İşkence hücrelerinde sabahladık kaç kez. İsteseydik, diplomalarımızı, mor binlikler getiren birer senet gibi kullanırdık. Mimardık, mühendistik, doktorduk, avukattık. Yazlık, kışlık katlarımız, arabamız olurdu. Yüreğimiz işçiyle birlikte attı, köylüyle birlikte attı. Yaşamımızın en güzel yıllarını, birer taze çiçek gibi verdik topluma. Bizleri yok etmek istediler hep. Öldürüldük ey halkım unutma bizi!..

Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi… Bir gün sesimiz, hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi” diyen Uğur Mumcu’yu Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı, O’nun katline yol açan değerlerin savunucusu olmayı bundan sonra da sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.” Dedi.

Tören, katılımcıların Uğur Mumcu parkında yer alan büste kırmızı karanfillerini bırakmasının ardından sona erdi.

 

 

 130 total views,  2 views today

Next Post

Kılıçdaroğlu’na Edirne’den tam destek!

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı Kurultay Delegeleri ve Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’la birlikte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve genel başkan yardımcılarını ziyaret etti. Örgütlerden Sorumlu genel başkan yardımcısı Tekin Bingöl ve Yerel Yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Seyit Torunu ziyaret ettikten sonra Cumhuriyet Halk partisi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp