Ulaşımda engelleri kaldıralım işbirliği protokolü imzalandı

admin

Ülkemizde toplumumuzun % 13,45´ini engelli bireyler oluşturmaktadır. Yıllar içerisinde engelli bireylerin toplumumuzdaki oranında çok büyük değişiklikler olmamakla birlikte engelli bireylerle sosyal hayatta önceki yıllara göre daha çok karşılaşmaktayız.

Engelli bireylerin topluma karışarak sosyal hayatta daha çok yer almalarını sağlamak için yıllar içerisinde çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda engelli bireylerin karşılaştıkları sorunlar en aza indirilerek AVM, marketler, hastaneler, okullar, üniversiteler vb. alanlarda sosyal hayata entegrasyonları büyük oranda sağlanmıştır. Ancak bazı alanlarda yaşanan sıkıntılar hala devam etmektedir. Engelli bireylerin toplu taşıma araçlarıyla ulaşımı da bu alanlardan birisidir. Toplu taşıma araçlarında rampaların bulunmaması, bulunan araçlarda ise kullanılmaması, şoförlerin ve diğer yolcuların engelli bireylere yaklaşımı ulaşımda yaşanan sorunlardan bazılarıdır.

Eğitim camiası olarak okullarımızda engelli ve özel gereksinimli bireylerin farklılıklarına saygılı ve duyarlı bir toplum olmak için çocukları bu bilinçle yetiştiriyoruz. Bu duyarlılığımızı geliştirmek, toplu taşıma araçlarındaki şoförlerin de engelli bireyler hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olmalarını sağlamak amacıyla Edirne Valiliği himayelerinde Serhad Birlik (ETUS) Yönetim Kurulu Başkanlığı ile İl Millî Eğitim Müdürlüğü arasında “Ulaşımda Engelleri Kaldıralım İşbirliği Protokolü” hazırlandı.

04 Nisan Çarşamba günü İl Millî Eğitim Müdürlüğü Arda Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Serhat Birlik (ETUS) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Olcay Korkmaz, İl Millî Eğitim Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Kemal Soytürk ile Serhat Birlik (ETUS) Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Kuru ve basın mensupları katıldı.

Taraflar, protokolün şehrimiz ve tüm vatandaşlarımız için hayırlı olması dileklerinde bulunarak protokolü imza altına aldılar.

Protokol ile Edirne ilinde ETUS şoförlerinin engelli bireylerin toplu taşıma araçlarında yaşadığı sıkıntılar konusunda farkındalıklarının artırılması, Hazırlanacak olan videoların otobüslerdeki ilan ekranlarında yayınlanması ve afişlerin otobüs ve duraklara asılması yolu ile toplu taşımayı kullanan Edirne halkının engellilerin yaşadıkları sorunlar hakkında bilinçlendirilmelerine katkı sağlanması, Engellilerin toplu taşımayı daha sık kullanmalarına zemin hazırlanması amaçlanmıştır.

 

 106 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Belediyesi’ne devri gerçekleşti

2050 YILINA KADAR SU İHTİYACINI KARIŞILAŞACAK   Edirne Belediyesi tarafından DSİ Genel Müdürlüğü’ne yaptırılan Kırklareli Kayalı Barajı’ndan binlik çelik borularla 58 kilometre mesafeden yıllık 20 milyon 500 bin metreküp temiz su alınması için bir isale hattının yapılması ve bu isale hattından gelen suyu arıtılmasında kullanılacak olan İçme Suyu Arıtma Tesisleri’nin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp