Ulaslararası kadın girişimcilik konferansı

admin

Global Girişimcilik Haftası nedeniyle  ETSO’da düzenlenen  Uluslar arası Girişimcilik Konferansı toplantısında  kadın girişimcilerin önemi vurgulandı. Toplantıya Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, T.Ü  Rektörü Prof Dr Yener Yörük,Dışişleri Bakanlığı  Temsilcisi  Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Edirne  Belediye Başkanı  Recep Gürkan, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Mehmet Eren , Yönetim Kurulu üyeleri. Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, TOBB Kadın Girişimcileri Marmara Bölge Başkanı   Hatice Kal, Uzunköprü  Ticaret Borsası  Yönetim Kurulu  Başkanı  Egemen Aslan,Kırklareli  Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı, Yunanistan Edirne Konsolosu  Paraskevi  Charitibou ile  Edirne , Yunanistan, Bulgaristan’dan kadın girişimciler katıldı.

Ulaslararası kadın girişimcilik konferansı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Toplantıda ilk olarak söz alan Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan yurt dışından gelen girişimci kadınları Edirne’de  ağırlamaktan mutlu olduğunu belirtti.  Aslan Kadın girişimcileri daha iyi tanıtmak  gençleri girişimciliğe özendirmek  ve ülkenin ihtiyacı olan  iş kurma  kabiliyetine  sahip girişimcileri  daha çok öne  çıkarmak  ve bu sürece katkı yapmak amacıyla ”Global Girişimcilik haftasını çok önemsediklerini söyledi.

Ulaslararası kadın girişimcilik konferansı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Kadın girişimciler Kurulu olarak Edirne’de kadınların kalkınması,  girişimciliğin özendirilmesi için önemli misyonlar üstlendiklerini belirterek şunları söyledi, “  Bizlerin amacı  özellikle  baya girişimcilerin  artmasına katkı yapmaktır. İlimizin dinamizmi ve sahip olduğu değerler her geçen gün daha ön plana çıkmaktadır” dedi.

Ulaslararası kadın girişimcilik konferansı (4)

 

 

 

 

 

 

 

EĞİTİM ARTTIKÇA GİRİŞİCİ SAYISI ARTIYOR

Ardından konuşan Kadın girişimciler Marmara Bölge Başkanı Hatice Kal, Türkiye’nin hedefi dünyanın ilk 10 ekonomisi gelişmiş ülke arasına girmek olduğunu belirten Kal daha sonra şunları kaydetti, “ TOBB 81 ilin kadın  girişimcilerine  ülkemizde ekonominin gelişmesi için önemli görevler düşmektedir. Kadın girişimcileri arttırmak adına faaliyetlerde bulunuyoruz. TÜİK verilerine göre Kadının istihdama  katkı oranı %30,2 Erkeğin ise %71,8 kısaca kadınların oranı erkeklerin yarısı kadar değil. Kadın oranlarını erkeklerin düzeyine getirmek zorundayız. 2006 yılanda Üniversitelilerin girişimcilik oranı %15 cıvırında  olduğu halde  2014 yılında %44’e ulaşmıştır. Böylece Üniversite mezunu olanlar daha çok girişimci oluyor.” Şeklinde konuştu.

Ulaslararası kadın girişimcilik konferansı (3)

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra konuşan ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep  Zıpkınkurt,  kadın girişimcilerin bu tür etkinliklerini desteklediklerini  belirterek; “ kadın girişimciler için kurumumuzda  eğitimler açtık. Girişimcilik sertifikası alanlar destek alabiliyor. Edirne’de kadın girişimciler diğer illere oranla daha fazladır.  Başvuran 150 girişimciden 90 tanesi bayan girişimci. Öğrencilere  bir ofis oluşturduk. Odamıza başvuranlara bilgilendirme toplantısı yapıyoruz.” Diyerek toplantının hayırlı olmasını diledi.

Ulaslararası kadın girişimcilik konferansı (5)

 

 

 

 

 

 

 

Toplantıda söz alan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk.Türkiye’de kadın nüfusu Erkeğe oranla eşit düzeyde olmasına bakıldığında bunun iş dünyasına yansımadığını

belirterek; “Şu anda Türkiye’de %75 Erkek girişimci %25 kadın girişimci var. Ekonomisi  gelişen  ülkelerde ise kadın girişimci oranı daha yüksek. Bizler de dünyanın ekonomisi gelişen 10 ülke arasında yer almak istiyorsak kadın girişimci sayısını arttırmamız gerekmektedir.

Ülkede başarılı olan işkadınlarımız var. Bunlar kadın girişimcilere rol model olmalı. Kadın girişimcilerin eğitilmesi destek verilmesinde büyük fayda ver” dedi.

Ulaslararası kadın girişimcilik konferansı (6)

 

 

 

 

 

 

 

KIZLARIMIZI OKUTMALIYIZ

Belediye Başkanı Recep Gürkan konuşmasında, Dünyada kadın olmadan hiçbir şey olmayacağını belirterek” Kadınlar insanlığın devamını sağlayan varlıklardır. Kadınların her alanda yer alması gerekir. Erkek eğemem bir toplumda kadın hakları lütuf olarak görülmemeli bunlar kadınların doğal haklarıdır. Edirne’de kadın milletvekilimiz, belediye başkanımız il genel başkanımız yok. Bir gün önce şehrin özgürlük gününü kutladık.  O gün önemli bir eylem vardı. Kurtuluş gününde  kadına yönelik şiddete hayır dedik.  Ülkemizde kadın girişimciliği geliştirmek için kızlarımızı okutmamız gerekir. İki çocuğum var biri kız diğeri oğlan. Bunlardan hangisine okuma önceliği tanınması istense kızıma 0 öncelik tanırım. Herkes kız çocuklarını okutup meslek sahibi olmalarına katkı yapsın” diye konuştu.

Ulaslararası kadın girişimcilik konferansı (7)

 

 

 

 
Ulaslararası kadın girişimcilik konferansı (9)

 8 total views,  2 views today

Next Post

Edirne'nin kurtuluş resepsiyonu

Edirne Belediye Başkanlığınca Acar Tesislerinde düzenlenen Kurtuluş Resepsiyonu’nda Edirne’de Vali   olarak görev yaparken, 10 yıl önce hayatını kaybeden Fahri Yücel ve Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin’e Edirne Belediye Meclisi tarafından ‘Fahri Hemşerilik Beratı’ verildi. Merhum Vali Yücel adına beratı alan eşi Perihan Yücel, törende yaptığı konuşmasında eşi gibi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp