Ülkemiz geleceğinde önemli bir gün

admin

fikri_yalin_koseBugün 7 Nisan ülkenin gelecek dört yılda kaderini etkileyecek milletvekili kadrolarının, parlamento aritmetiğinin az çok belirleneceği bir gün.

CHP daha önceleri 42 ilde yaptığı ön seçimle milletvekili adaylarının çoğunu belirledi. Ana Muhalefet Partisi CHP ön seçim yapıp seçeceği milletvekili adaylarını tabanın oyları ile gerçekleştirmesi tüm partililerin ortak hedefi olmalı.

CHP dışındaki partiler bugünü 7 Nisanı beklediler. Bu arada Ankara’da siyasi parti binalarının önünde insan trafiği yoğunlaştı. Parlamentoya girmek isteyenler etkili kişileri devreye sokarak seçicileri etkilemek kendilerinin atanması için kulislerde bulundular. Son gün geldi çattı.

Seçimde sıralamada seçilebilecek yerde olanlar gülecek,  beklentileri gerçekleşmeyenlerin birçoğu tepki gösterecek. Siyasette herkesi memnun etmek kuşkusuz mümkün değil. Seçimler tabana danışarak ve onların oyları ile de olsa yine küskünlükler yaşanıyor. Görünüşe bakılırsa Edirne’de bu seçim çok çetin geçeceğe benziyor.

Ana Muhalefet partisi daha önceki seçimlerde olduğu gibi oy üstünlüğünü ve iki milletvekili hedefine ulaşmaya çalışacak. AK Parti ise bir bakanın olduğu bir ilden daha başarılı çıkmak, hiç olmazsa eski oyunu korumak için tüm imkânlarını seferber edecek.

            Bunun için bugün açıklanacak milletvekili adaylarının isimleri çok önem taşıyor. Eğer parti tabanının kabul etmeyeceği bir aday sıralaması yapılırsa iktidar partisinin Edirne’den kazanacağı milletvekili tehlikeye girebilir. Bu olasılığı partililer de aralarında tartışıyorlar.

Bundan böyle, Edirne’den parti teşkilatından bir adayın ön sıralarda olmasının istiyor. Özellikle Sağlık Bakanının başka ilden aday olması durumunda bu daha da zorunla hale gelecek. ( bu yazının kaleme alındığı saatlerde partilerin listeler henüz belli değildi) …

 7 Nisan ve iki ay sonra yapılacak 7 Haziran seçimleri ülkemizin geleceğini şekillendirecek. Halkımız oyları ile iktidar partisi ve onu destekleyenlerin arzuladığı 400 milletvekili ve ondan sonra oluşacak başkanlık sistemine izin verip vermeyeceğini o zaman göreceğiz.

Bu oranda milletvekilinin seçilmesi ve seçilmemesi yine ülkemizde yoğun siyasi tartışmalara sahne olabilecek. Yeni yönetim sistemi tartışmaları ile haziranda göreve gelecek parlamento göreve başlayacak. Eğer iktidar partisi tüm desteklere rağmen istediği sonucu alamazsa o zaman mücadele daha da çetinleşecek gibi görülüyor.

            Bunun boyutunu şimdiden kestirmek mümkün değil. Bu arada MHP ve HDP’ nin alacağı oylar yeni parlamentoda anahtar görevi yapacak. Bu partilerin oylarının yükselmesi, HDP’nin barajı aşması ülkemizde bugüne kadar gündeme gelmeyen sorunların gündeme taşınmasını sağlayabilecek.

MHP’nin oy oranını arttırıp iktidar partisinin oylarının beklenilenin çok altında olması ise iktidar partisinde fırtınalar koparacak. Yeni parlamento ile hükümet kurulmasının zora girmesi halinde önümüzdeki yıllarda bir erken seçim dahi gündeme gelebilir.

  Diyebiliriz ki, bu seçimden tüm partilerin beklentileri farklı. CHP ve MHP’nin bugüne kadar iktidar ve iktidar ortaklığından söz ettiklerine tanık olmadık. Partiler siyasi havayı daha iyi kokluyorlar. Eğer bu beklentileri gerçekleşir. İktidar değişimi gündeme gelirse işte o zaman bir başka  siyasi  mücadele gündeme taşınacak. Gönül ister ki, ülkemiz bu demokrasi sınavından başarı ile çıksın. Seçim hileleri gündeme gelmesin seçim anında suni gündemler yaratılıp halk yanıltılıp başka yönlere çekilmek istenmesin.

Bu iki aylık süre huzur içinde geçip siyasi partilerimiz hiç bir engel olmadan propagandalarını yaparak halkın seçim sandığına ulaşması hür iradesi ile oylarını kullanması sağlansın.

            Bu seçim huzurlu bir ortamda gerçekleştiği takdirde bugün yaşanılan kaos ortamı nispeten de olsa giderilmiş olabilir.  Eğer bu sağlanmayıp seçimlere şaibe gelirse bu kez bunalım azalacağı yerde artarak devam edebilir. Torba Yasa ile getirilen güvenlikle ilgili uygulamaların da halkın kafasındaki endişeleri giderilecek şekilde tüm partilere eşit şekilde uygulanmalı, bazılarına analık bazılarına babalık yapılmamalı.

İşte böyle önemli olayların gündeme taşınacağı iki aylık bir seçim dönemi yaşayacağız. Bugünden itibaren siyasi partilerimiz meydanlara çıkacak. Göreve geldiklerinde halka vaat ettiklerini seçim propagandaları ile açıklayacak. Sokaklar yine siyasi partilerin konvoyları ile renklenecek.

Milletvekili adayları halkı karşısında gördüğünde yine bol keseden atacaklar. Gerçekleşmesi mümkün olmayacak da olsa bol vaatlerde bulunacaklar. Tüm bu gürültü patırtı sonrasında halkımız 7 Haziran’da kendi kaderini etkileyecek siyasi kararı oyları ile belirleyecek.

Eğer bu karar ülkemizin geleceği için tehlikeli olabilecek karar olursa onun faturası hepimize çıkacak. Daha sonraları,” ben ne yaptım elim kırılsaydı oy vermeseydim” gibi yakınmaların faydası olmayacak. Diyebilirim ki, bu seçim gerçekten ülkemizin rejiminin gündeme taşınacağı, Anayasa’mızda yer alan değişmez denilen maddelerin de gündeme getirileceği bir seçim olacak. Onun için herkes siyasi tavrı bir yana ülkemizin geleceğini dikkate alarak oy kullanmaları gelecekte kendi yararına olacaktır.

 129 total views,  2 views today

Next Post

MHP ve AK Parti Milletvekili Adayları Belirlendi

AK Parti Edirne Milletvekili Adayları 1. sıra  – ŞEMSETTİN EMİR 2. sıra – FATMA AKSAL 3. sıra – MUSTAFA OKUR Öte yandan geçtiğimiz dönem Edirne Milletvekili olan Mehmet Müezzinoğlu  Bursa 1. sıradan Milletvekili Adayı olarak açıklanan isim oldu.           MHP Edirne Milletvekili Adayları 1 .sıra – […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp