Ülkemiz üzerine çöken sıcaklık

admin

fikri_yalin_koseBu günlerde gündüzleri 40 dereceye ulaşan kavurucu sıcaklık karşısında yaşam mücadelesi veren, tarlada, işyerinde geçimini devam ettirme savaşı veren insanlarımız doğanın bu yüksek hararetine direnmeye çalışıyor. Doğa ile mücadelesini sürdürüyor.

Bir de bu günlerde ülkemizde doruğa ulaşan bir başka bunaltıcı terör olayları hüküm sürüyor. Her geçen gün yaygınlaşan insanlarımız arasında korku salan terör belası yeniden hortlamış gibi görünüyor. Bugünlerde sanki birileri bir yerden düğmeye basarak bu belayı başımıza sardı. Ülkede huzur beklentisinde olan insanlarımız “ Acaba ülkemizde neler oluyor” diye korkmaya başladılar.

            Milletvekili seçimlerinin ardından ülkede huzur beklentisinde olan, toplumun demokrasiye alıştığını sananlar bir kez daha aldandılar.

İnsanlarımız, kuşkusuz her zaman huzur ve güvenden yana olmuştur.  Yalnız onların adına ülkeyi yönetenler Türkiye’de ne kadar huzur istiyor, orası meçhul. Bazıları huzursuzluktan nemalanmak istemiyor mu? Bu konuda halkımızın kafasında endişeler var.

İnsanlarımız televizyonun düğmesine açmaya korkar hale geldi. Her gün birkaç yuvaya ateş düşmesi, insanlarımızın şehit edilmesi terör vakalarının birden bire tırmanışa geçmesi, üstelik bu olayların tam hükümet kurulma çalışmalarının başladığı dönemde patlak vermesi kafalarda farklı endişelere neden oluyor.

Halkımız, “acaba ülkede bir koalisyon hükümetinin kurulmasından yetkilerin tek elden değil de paylaşılarak daha demokratik konuma gelmesinden huzursuz olanlar mı var” diye endişeye kapılıyor. Havadaki sıcaklık ile ülke gündemine düşen bu sıcaklık insanlarımızı bunaltıyor.

            Doğadaki sıcaklık bir süre sonra yerini serin havaya bırakıp insanlarımızı rahatlatabilir. Önemli olan ülkemizde yükselen hararetin huzursuzluğun bir an önce yerini huzurlu ortama bırakması.

            Bakıyoruz siyasilerimiz yine bildik söylemleriyle işin özüne inmek yerine birbirini suçlayıp yükü onun bunun üzerine atarak işi geçiştirmeye çalışıyorlar.

Bu halk sizleri ülkenin sorunlarını çözmeniz için o makamlara getirdi. Sorunların çözüm yerinin parlamento olduğuna inandığı için sizlere oylarını verdi. Bugünlerde ülke kan ağlıyor, terör almış başını gidiyor. Her gün bir şehit haberi alıyoruz. Tüm bu gelişmelere rağmen parlamenterlerimiz tatilde,  deniz sahillerinde vücutlarını kızartıyor böylece gününü gün ediyorlar. Acaba bir başka demokratik ülkede bu olanların çok azı olsa,  milletvekilleri bu denli ilgisiz olabilir miydi?

            Bazıları ise sanki erken seçim kararı çıkmış gibi bugünden bölgelerinde erken seçim çalışmalarına başlamışlar. Ülkemize ateş düşmüş her yan yanıyormuş ailelere ateş düşüyormuş bu beylerin umurunda olmuyor. Sanki erken seçide bir sihirli değnek var seçim yapıldığında her şey rayına oturacak. Seçen ve seçilecek aynı olduğuna göre acaba ne değişecek. Bu milletle alay etmek kararına saygısızlık anlamına gelmiyor mu?

Beyler rahat koltuklarında oturacak ülke sorunları çözüm bekleyecek, halk geçim derdinde kıvranacak, bu beyler siyasette yeni hesap peşinde koşacaklar. Adeta “ben varsam ülke huzur içinde olur ben yoksam size huzur yok” denilecek. Böyle bir anlayışla ülke yönetilir mi. Bu ülkede demokrasi var deniyorsa herkes gerektiğinde yetki paylaşımına hazır olacak.

Her zaman benim söylediklerim doğru mantığı ile hareket etme zamanı geldi geçiyor. Böyle bir beklentisi olanlar boşuna beklememeli.

            Bazıları istemese de bu halk yetki paylaşması istemeyenlere oyları ile anlayacakları şekilde derslerini verecek. Yapılan seçimde bunun emarelerini gördük. Olası bir erken seçimde öyle sanıyorum ki bu partilere daha net bir cevap verecektir.

BÖLGEMİZ CENNET GİBİ

            Hafta içinde Kırkpınar yorgunluğu sonrası Edirne’nin güney sınırlarını kapsayan bir tur yaptık. İnsanlarımız yazın kavurucu sıcağına rağmen tarlalarında çalışıyor ekmek parası peşinde koşuyor. Bu emeğin karşılığı ayçiçeği tarlalarındaki güzellik insanı mutlu ediyor. Çeltik tarlalar verimli bir sezonun habercisi.

Bölgemizin dört bir yanında tarlaların bir kısmında hasat yapılmış bir bölümü hasadı bekliyor. Böyle verimli insanları ile huzur içinde olan bir bölgemiz var. İnsanların yaşam şartlarının iyi olması bir anlamda oraya huzur da getiriyor.

            Bölgemiz de böyle bir yer. Bazı bölgelerimizdeki terör olayları bizi bu huzur ortamında da huzursuz ediyor. Nasıl ki vücudun bir bölümü sızladığında tüm vücut bundan etkilenirse bizler için de durum böyle. Ülkemizin her yöresinin bölgemizde olduğu gibi huzurlu ve mutlu olmasını arzuluyoruz.

Bizlerin bu bölgede huzurlu yaşamamız bir şey ifade etmiyor. Dileğimiz o ki, bugün yükselen terör ateşi en kısa sürede son bulur. Yeni huzurlu ve herkesin mutlu olduğu günlere ulaşırız.

 18 total views,  2 views today

Next Post

CHP taban hareketi çalışmalarını sürdürüyor

Delege seçimlerinin  yaklaşması ile birlikte CHP’de  yönetime talip olanlar taraftarları ile  toplantılarına devam ediyor. Bunların arasında yer alan” Edirne CHP Taban Hareketi” toplantı üzerine toplantı yaparak adaylarını tanıtıyor ve yapmak istediği hizmetleri anlatıyor.               Bu amaçla  Taban Hareketi mensupları Lalezar Restoran’da bir kahvaltılı basın […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp