Ülkemizde İlk Matbaa Edirne’de Kurulmuş

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Radyo Su’ da yayınlanan Edirne Belediyesi’nin Tanıyalım programında konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Dr Ertuğrul Tanrıkulu Halaç semtinde bulunan Rahmi Koç Müzesindeki belgelerde Osmanlı devletinde ilk matbaanın 1554 yılında Edirne’de Endülüs Yahudileri tarafından açıldığını söyledi. Tanrıkulu, Edirne’nin çok önemli bir turizm kenti olduğunu, bunun yeterince değerlendirilmesi durumunda kentin önemli bir turizm kenti haline geleceğini belirtti.

ERTUĞRUL_tanrıkulu

Son aylarda Edirne mahallelerinde park ve heykel açılışına hız verdiklerini bu tür hizmetlerin gelişmişliğin çağdaş olmanın göstergesi olduğunu kaydetti.

İLK MATBAAYI ENDÜLÜS YAHUDİLERİ AÇMIŞ

Konuşmasında Edirne ile ilgili önemli bir belgeye ulaştığını belirten Tanrıkulu; “İstanbul Haliçte bulunan Rahmi Koç müzesini gezerken bir şey dikkatimi çekti. Buradaki belgelerde Ülkemizde ilk matbaanın 1554 yılında Edirne’de Endülüs’ten ülkemize gelen Yahudilerin açtığını, böylece matbaa alanında da öncülük ettiğini öğrendim. Bu beni çok duygulandırdı. bir Edirneli olarak çok mutlu oldum. Bunun üzerine Edirne’de bir matbaa müzesi açma konusunu Belediye Başkanımız Hamdi Sedefçi’ye ilettim çok olumlu karşıladı.İlk matbaanın kurulduğu bir ilde böyle bir müzenin açılması gerektiğine inanıyorum” dedi

Kaleiçinde kaldırım yapılması konusunda Anıtlar Kurulu’ndan kaynaklanan bir sorun yaşandığını. Kaldırımlı için gerekli düzenleme yapıldığını belirten Tanrıkulu, Kurulun bu ay yapacağı toplantı sonrası kaldırım işinin tamamlanacağını ifade etti.

 70 total views,  2 views today

Next Post

TOKSÖZ ,BİLİM VE KÜLTÜR KONGRESİNE KATILDI.

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Doç Dr.İlhan Toksöz Kemer’de yapılan 2. Uluslararası Bilim ve Kültür Kongresinde “ Ülkemiz ve Balkanlar’da Yükseköğretim Sistemlerinin Bologna Süresince Uyumlanma Kararı ve Sonuçları;Spor Yükseköğretim Sistemine Ö Bakış” adlı konuşma yaptı Doç Dr İlhan Toksöz (Antalya Kemerde 30 Ekim -1Kasım 2013 […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp