“Ulusal Süt Konseyinin “2 Kuruş” Hesabı”

admin

“Onlar SUSABİLİR ama Edirne Genç Çiftçiler Derneği SUSMAZ !”

Edirne Genç Çiftçiler Derneği Başkanı Egemen Ilgın yaptığı açıklamada; süt fiyatlarındaki bütün gürültü ve patırtının süte yapılan sadece 2 kuruş için olduğuna dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti; “Ulusal Süt Konseyi geçtiğimiz günlerde çiğ süt fiyatının 1 lira 30 kuruştan 1 lira 40 kuruşa çıktığını açıklamıştı. Bizler bu fiyat fabrika teslim fiyatıdır, çiftçimiz sütünü bu fiyata satamaz dedik. Nitekim haklı çıktık. Bugün üreticimiz sütünü 1 lira 32 kuruştan hatta bazı bölgelerde ise bu fiyattan daha ucuza satıyor. Kooperatif pirimi ve diğer giderler üreticinin sırtına yükleniyor. Yani Ulusal Süt Konseyi yoğun tartışmalar sonucu süte 2 kuruş zam yapmış oldu. Bütün gürültü patırtı 2 kuruş içinmiş.
Bu 2 kuruş çiftçinin derdine deva olmaz, ülkemizde sürdürülebilir bir süt politikasını da sekteye uğratır ve süt tozu ithalatının önünü açar.
Bunun yanında bir de sütün, peynirin, kaşarın market fiyatı almış başını gidiyor.
Velhasıl üretici de mağdur tüketici de mağdur. Süt pazarlayan birliklerden de bu mağduriyete yönelik bir ses yok.
Onlar SUSABİLİR ama Edirne Genç Çiftçiler Derneği SUSMAZ !
Önümüzdeki hafta bu konuda gerekli tüm açıklamaları yapıp, çözüm önerilerine yönelik adımları atacağız.
Gençler bu işe sahip çıkacak!”

 155 total views,  2 views today

Next Post

Edirne kültür koktu

Edirne Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen Edirne 5. Kitap Fuarı 9. gününde birbirinden değerli yazarlara ev sahipliği yaptı. Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nda gerçekleştirilen Edirne 5. Kitap Fuarı’na ilgi yoğun oldu. Mistik bir mekanda her yaş grubundan okuyucu kitlesini ağırlayan Kitap Fuarı; bu hafta sonu da farklı düşüncelere sahip birbirinden değerli yazarları […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp