Uluslararası Balkan Formu Edirne’de başladı

admin

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (TASAM), Sağlık Bakanlığı, Edirne Valiliği ve Trakya Üniversitesi işbirliğiyle düzenlediği “7. Uluslararası Balkan Forumu” başladı. İki gün sürecek olan foruma, Gagauzya Sağlık Bakanı İvan Vieru,  Kültür ve turizm Bakan Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı, Kosova Sağlık bakan yardımcısı Kadir Hüseyin, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin,  TASAM Başkanı Süleyman Şensoy, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Yener Yörük ve çok sayıda  davetli katıldı.

Uluslararası Balkan Formu Edirne'de başladı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Abdurrahman Arıcı, kentteki bir otelde düzenlenen  forumun açılışında, sağlık diplomasisinin öneminin, hastalıkların küreselleşmesi, insan sağlığına yönelik yeni tehdit algılarının ortaya çıkmasıyla arttığını söyledi.

Ülkelerin sağlık diplomasisine önem vermesi gerektiğinin vurgulayan Arıcı, “Uluslararası ilişkilerin ve uluslararası siyasetin önemli bir aracı olan sağlık diplomasisi, küresel sağlık güvenliğinin artırılması, küresel ve güçlü bir sağlık sisteminin kurulması ve küresel istikrarın korunmasında son derece önemlidir. Bu nedenle sürdürülebilirliğin önündeki en büyük engel olarak görülen küresel sağlık problemleri, ülkelerin sağlık diplomasisine duyduğu ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır.  Almanya ve Hollanda’dan genellikle göz tedavisi, kardiyoloji, ortopedi ve estetik, Rusya’dan genellikle onkoloji ve ortopedi, Ortadoğu’dan ise genellikle estetik cerrahi, kardiyoloji ve transplantasyon amacıyla geliyorlar” diye konuştu.

Uluslararası Balkan Formu Edirne'de başladı (3)

 

 

 

 

 

 

 

Kosova Sağlık Bakan Yardımcısı Kadir Hüseyin de özellikle kadın ve çocuk hastalıkları üzerinde durduklarını söyledi. Kosova’da devlet hastanelerinin dışında özel hastanelerin de olduğunu ifade eden Hüseyin, şöyle konuştu: “Özel hastanelerin en önemlileri Türk hastaneleridir. Kosova hastaneleri dışında  vatandaşlarımız kalp cerrahisi, kanser, tüp Bebek ve diğer hastalıklar başta olmak üzere çeşitli tedavilerini yurt dışında da olmaktadır. 17 Şubat 2008’de Kosova Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ilan etmesinden sonra Kosova sağlık alanında birçok uluslararası anlaşmaya imza atmıştır. Ayrıca Kosova’da bir yıl içerisinde 2 defa Kosova – Türk Sağlık Haftası düzenlenmektedir. Türkiye ile değişik sağlık konularında ortak ameliyatlar yapılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne bir kez daha teşekkür ediyoruz.”

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin de son 12 yılda sağlık turizmi alanında büyük hamleler yapıldığını belirterek, “Geçen yıl da Uluslararası Balkan formu yine Edirne’mizde yapıldı ve bu yıl da  şehrimizde yapılmaktadır.  Türkiye’de sağlık alanında 10 yıl içerisinde dev yatırımlar yapılmıştır. Türkiye öyle günlerden geldi ki bu sağlık alanındaki reformlar yapılana kadar çok sıkıntılar çekti. Özellikle bütün hükümetlerin kaçındığı ve çekindiği genel sigorta devreye sokuldu. Edirne Balkanların başkenti niteliğindedir.  Biraz önce konuşmacılar başladı, yüzyıllar öncesinde Edirne hastaneler bakımından yine Balkanların başkenti olmuştur. Biz hala bugün yüzlerce önce atalarımızın ulaştığı seviyeye ulaşamadık, bunun için çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Uluslararası Balkan Formu Edirne'de başladı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük’ün Trakya Üniversitesindeki sağlıkla ilgili çalışmaları anlatmasının ardından, rahatsızlığı nedeniyle oturarak konuşan TASAM Başkanı Süleyman Şensoy da Balkanlar’ın önemli bir coğrafya olduğunu ifade etti.

Yarın sona erecek forum, oturum ve tartışmalarla devam edecek

 

 

 176 total views,  2 views today

Next Post

SUİÇMEZ İsrail saldırısını kınadı

                    AK Parti İl Genel Meclis üyesi Mustafa Suiçmez yaptığı yazılı açıklamada, Terörist, İsrail askerlerinin  Mescid-i  Aksa’ya  yaptığı  çirkin ve ahlaksız saldırıyı nefretle kınadığını  belirterek, “ Uzun yıllardan bu yana Orta Doğuda  terör estiren İsrail  güçlerinin, Tüm İslam aleminin  kutsal Mabedi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp