Umutsuz Olamayız

admin

UMUT” İnsanların yaşamlarında başarı kazanabilmeleri için hayati önemi inkar edilmeyecek bir gıda gibidir.

Umudunu yitiren gelecekten hiçbir  bir beklentisi bulunmayan insanları yaşamlarında hiçbir  heyecan kalmamış demektir.

Gelecekten beklentisi olmayan umudunu kaybeden insanların sağlıklarının bozulacağı gibi,hayat bağlarını da ne önemli öğelerinden yoksun duruma gelir.

Ben, yeri geldiğinde satırlarımda yer verdiğim bir sözcük vardır.”ümitsiz olmayın ümit siz olun “derim.

 İnsanlar hangi yaş ve konumda olursa olsun,yaşamında bir beklentisi ve umudu olmalıdır.Buna anılarımdan hiç  silinmeyen bir örnek vermek istiyorum.

Edirne’ye yaptığı sayısız hizmetleri nedeniyle unutamadığımız  adını  rahmetle andığımız Valimiz Fahri Yücel, yakalandığı amansız hastalık sonucu yaşam  günlerinin sayılı olmasına rağmen, hayatının son anına kadar yaşama umudunu korudu  Edirne’ye hizmetlerini son nefesine kadar sürdürdü.

  Bugünkü gibi hatırlıyorum. Rahmetli Valimiz vefatından iki gün önce İstanbul’da tedavi gördüğü hastaneden benim o zamanda görevli olduğum ETV’den beni telefonla arayarak, Selimiye Camisi çevresinde yeni çevre düzenlemesi yapılacağı müjdesini vermişti.

Ölüm anında olmasına karşın, son nefesine kadar yaşam umudunu yitirmeyen görevini eksiksiz yapan rahmetli Fahri Yücel Edirne aşığı,benzerine az rastlanan bir mülki amirdi. Bu özverili cefakar çalışmaları Edirnelilere sayısız  hizmetleri nedeniyle halkımızın gönlünde taht kurdu unutulmaz yöneticiler arasında  yerini aldı. Nur içinde yatsın.

Vefakar Edirneliler kendi sorunlarına sahip çıkan, dertlerine çare olan yöneticilerini her zaman bağrına basmıştır.

Yaşam süresince koşullar ne olursa olsun hiçbir zaman umutsuzluğa esir olmamak gerekir. Bu konuda  bir özdeyiş vardır.

Karanlığın en yoğun olduğu zaman aydınlığın en yakın olduğu andır denir.

     Dünyada başarılı olan devlet adamlarına ve işadamlarının ve bilim adamlarının yaşamlarını incelediğimizde. Bu kişilerin en olumsuz  şartlarda dahi umutlarını kaybetmediklerini görürüz. Bu tip insanların en büyük dayanakları gelecekte engelleri aşarak başarılı olacaklarına  dair umutları olmuştur.

Ulu Önde Mustafa Kemal Atatürk’ün  yaşamını ve başarılarını gözümüzün önüne getirelim. Osmanlı Devletinin can çekiştiği dönemde.

Ülkeyi yönetenlerin “Acaba hangi ülkenin yönetimi altına girelim”  diye hesap yaptıkları bir dönemde tüm riskleri göze alıp, kelle koltuğunda ortaya çıkan, Mustafa Kemal  Atatürk  ülkenin geleceği konusunda başarılı olmada umudunu yitirmedi.Bu duygularla Cumhuriyetimizin kuruluşuna önderlik etti.

   Bu başarısı nedeniyle halkın gönlünde taht kurdu. Bu başarısında yine  hayalleri gelecek umutları  önemli rol oynadı, onları gerçekleşmesi için mücadele verdi.

Bir bilgenin dediği gibi” Hayatta başarıların temeli  umutla, hayalle atılır. Daha sonra  bu hayaller üzerinde binalar inşa edilir”.

O nedenle, yeni bir yıla yepyeni umutlarla yeni beklentilerle  girmemiz  gerekir. Umutsuz yaşamın tadı tuzu olmadığını hiçbir zaman akıldan çıkarmamalıyız.

   ÖZLÜ SÖZLER

Niçin hep birlikte barış ve uyum içinde  yaşamayalım ?

Hepimiz ayni yıldızlara bakıyoruz,ayni gezegenin üzerindeki  yol arkadaşlarıyız ve ayni gökyüzü altında yaşıyoruz.

 Aunius Aurelius Simacheus

 NOT

15 Ocak günkü “Edirneliler bu fırsattan yararlanmalı “ adılı köşe yazımda  değerli sanayicimiz Kemal  Şahin’in  adı sehven Kemal Zorlu olarak yazılmıştır düzeltir özür dileriz.

 203 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Valisi Duruer Altunhan Şirketler Gurubunu Ziyaret Etti

Edirne Valisi Hasan Duruer’in  Edirne’de kurum ve kuruluşları ziyaretleri devam ediyor.Bu Kapsamda  Edirne Şehirlerarası Otobüs  Terminalini  ziyaret ederek işletici  firma yetkilisi  Altunhan Şirketler Gurubu  sahipleri Salim ve Mustafa Altunhan  ile  görüştü. Ziyareti sırasında peronları gezen Duruer, daha  sonra firma sahipleri  ile  bir araya gelip terminaldeki  çalışmalar  konusunda yetkililerden  bilgi aldı. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp