Edirne İl Müftülüğü tarafından gerçekleşen kahvaltılı Basın Toplantısına İl Müftüsü Emrullah Üzüm, Müftü Yardımcısı Hüseyin Okuş, STK Temsilcileri, Av. Müjdat Kahve, Edirne Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Müdürü Ataman Alkan, Trakya Üniversitesi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Rasim Özgün, Din görevlileri ve Basın mensupları katıldı.

“Edirne Hafızlık konusunda bir marka oldu”

Basın toplantısında konuşan İl Müftüsü Emrullah Üzüm; “7 yıla yakın bir zamandır Edirne’mizde Selimiye’nin gölgesinde bizlere bu gönül dostluğumuzu lütfeden cenabı Allah’ımıza hamdolsun. Şu ana kadar 7 yıldır yaptığımız bütün hizmetlerde çok büyük bereketler hep beraber yaşadık. İnşallah Edirne’miz  gelecekte en güzel Dünya’nın örnek alacağı bir şehir olacaktır. Hepimiz onun için çalışıyoruz.  Edirne’nin 7 yıl önce manevi birlik beraberlik kalkınmasını konuşuyorduk. Sonra bu konuşmaları devam ettirseydik iyi olacaktı. Biraz Gaflet ettik, biraz da meşguliyete sığındık. Ama sizin de bizimde kalbimizde o konula hiç tazeliğini kaybetmedi. Çünkü güzel bir idealdir bu. Diyanet Vakfının Edirne’de şuanda yürüttüğü faaliyetlerinden bazılarından bahsetme istiyorum. 7 yıl önce başladığımız Edirne’de hafızlık konusunu Diyanet Vakfımız tam olarak destekledi. Daha birçok şeyi destekledi. Artık Edirne’de 200’den fazla Hafızlık öğrencimiz var. Tüm Edirne’de  2 bin 200 civarında  İmam Hatip öğrencilerimizin % 10’u Hafızlık öğrencisidir.  Edirne nu konuda bir marka oldu. Bu çalışmayı tamamen Diyanet Vakfı ile sürdürüyoruz. Diyanet Vakfımızın diğer bir destek verdiği konu, Ana okulumuzdur. Mahallelerimizde de var. Onlar da devam ediyor. Ana okullarımız da büyük ilgi görmeye devam ediyor. Aileler ve Öğretmenlerimiz çok mutludur. Bu proje ve düşünce Fatih’ler yetiştirmeye yöneliktir.” Dedi.  

Diyanet Vakfının çalışmaları ile ilgili Sinevizyon gösterisinin ardından konuşan Türkiye Diyanet Vakfı Edirne Şube Temsilcisi Muhammed Gedik Edirne’de yapılan çalışmalardan bahsederek;  “Türkiye Diyanet Vakfının geçtiğimiz yıl mazlum  coğrafyalarda 143 ülkede 18 Milyon kişiye 430 bin hisse kurban muhtaç kimselere dağıtarak aziz milletimizin Tüm Dünyada sesi ve kulağı olmuştur. 2008 yılı itibarıyla da bu rakam Edirne’den 1.070 kurban hakkı sağlanmış olup, bu vesileyle de Edirne halkımıza Türkiye Diyanet Vakfına göstermiş olduğu teveccühten dolayı teşekkür ediyoruz. Kurban Bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımız bu yıl ERASTA AVM, Saraçlar Caddesi’nde kurulacak olan Kurban Bağış Stantlarımıza, Camilerimize ve Müftülüğümüze Kurban Bağışlarını vekalet yoluyla teslim edebilirler. Yurt içi kurban bağış fiyatımız 890 TL’dir. Kurbanlarımız yurt dışında o yıl itibarıyla en yüksek hangi ülkede ihtiyaç varsa oraya yönlendirilmektedir.” Dedi.

“Geçen Yıl 143 Ülkede Kurban Dağıtımı yapıldı”

Geçtiğimiz yıl 143 ülkede önem sırasına göre Kurbanların dağıtıldığını ifade eden İl Müftüsü Emrullah Üzüm; “Diyanet Vakfı ayrıca ihtiyaca göre kurban kesimi ve dağıtımı yapmaktadır. Dünyada herkesin gözü duası Türkiye’dedir. 15 Temmuz gecesi de Dünya’nın her yerindeki Müslüman kardeşlerimiz bizim için dua etmişti. Ve o dualarla da o gece o hain darbe girişimi, milletimizin de yüksek hassasiyeti ile geriye püskürtüldü. Dünyaya da örnek oldu.  O Fetö gibi, DEAŞ, İŞİD ve özellikle o son dini istismar eden, Türkiye’ye tuzak kuranların, tuzaklarını kendi aleyhlerine çevirdi.  Allah o günlerli bir daha yaşatmasın.”dedi.

   Ardından konuşan Müftü yardımcısı Hüseyin Okuş; “Özellikler 2019 yılı içerisinde Edirne İl Müftülüğü olarak yaklaşık 30 civarında bir projemiz ve çalışmamız oldu. Bunlar Sayın Valimizin himayelerinde yürütülmektedir. Bunların bir kısmı tamamlandı, bir kısmı devam ediyor. Gençlerimizin ve çocuklarımızın milli ve manevi değerlerle büyütülmesi, bayrak, ezan, vatani Kur’an konusu gündeme geldiğinde bunların ne manaya geldiğini bilmesi için bu değerleri alması gerekiyor. Bunun için Müftülüğümüzün misyonu da çocuklarımıza değer yargılarını güzel bir şekilde öğretmektir. Bu da 3 ayaktan oluşmaktadır. Bizim çalışmalarımızda 3 unsur etrafında toplanmaktadır. Bunların 1.si Müftülüğümüze bağlı Din Görevlilerimiz, Kur’an hocalarımız… Bunla beraber Müftülüğümüzün yürüttüğü eğitim hizmetleri, Özellikle Kur’an Kursları ve Halkla ilişkiler…  Tabi Hocalarımız Yaz Kur’an Kurslarımızda şu anda çocuklarımıza vatan millet sevgisi, 32 farz, ,ibadet, ahlak, konularında eğitim vermektedir. Hepimiz kutsal değerlerimiz için yaşıyoruz. Bunun için bu konuları önemsiyoruz.” Dedi.  

“Üniversite Camii inşaatı hızla ilerliyor”

Yapımına başlamak için altyapı çalışmalarının devam ettiği, ve 500 bin TL’ye yakın mal olan hafriyatın ücretsi olarak hayırseverler tarafından yapıldığını söyleyen İl Müftüsü Emrullah Üzüm; “Diyanet İşleri Başkanlığımızdan da temel atmak için iyi 1 Milyon Lira civarında destek geldi. “ dedi. 

 Üniversite Camii inşaatının yapımı ile ilgili bilgi veren Trakya Üniversitesi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Rasim Özgün; “ Uzun yıllardan beri halkımızdan gelen Trakya Üniversitesi’nde Camii olsun talebi için çalışmalara başladık. 5 yıldan bu yana yapılan ön çalışmalar vardı. Son 1 yıl içerisinde de alt yapı ve arsa birleştirme çalışmaları yapıldı. Son aşamaya gelindi. Hafriyatı tamamlandı. Eylül ayı başında da temeli atılacak. Bu camimiz hayırsever vatandaşlarımızın yardımlarıyla olacak. Biz biliyoruz ki bir iyiliğin ve hayrın yapılmasına vesile olan onu yapmış gibidir.  Camiimizin yardımına yönelik halkımıza siz değerli basın mensubu arkadaşlarımız aracılığıyla da seslenmiş olalım. Derneğimiz 3 ay önce kuruldu. Kuveyt Türk ve Ziraat Bankası’ndan   “Trakya Üniversitesi Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği” olarak hesap açtık. Yardım severlerimiz buraya bağış yapabilir.” Dedi.

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Son zamanlarda köylerde yaşan Hayvan Hırsızlığına da değinen İl Müftüsü Emrullah Üzüm; “İşin esas çözümü eğitimdir. Eğitime Ana okulundan itibaren başlamak lazım. Tedbirlerle bu konularla bi nebze de olsa çözülebilir. Ama asıl çözüm eğitim’dir. Öyle bir eğitim vereceğiz ki bu hırsızlık olayları asla yaşanmayacak .” Dedi.

“Kurbanlık alırken nelere dikkat emek lazım”

Kurbanlık alımı ile ilgili de açıklama yapan  İl Müftüsü Emrullah Üzüm; “İyi görünümlü, boynuzu ve kuyruğu kopuk olmayacak. Ayağı topal olmayacak. Kulağının biri kesik olmayacak. Kurbana karşı davranış, insana karşı davranışın bir örneğidir. Kurbanı incitmeden götürmek diye bir geleneğimiz var. Gözü bağlanır. Tekbirlerle götürülür. Tamamı fakirlere dağıtılır. Kurbanın özelikle sakatatı asla para ile satılmaz.”dedi.