Trakya Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (TRAKSEV) tarafından 25-29 Eylül tarihlerinde bu yıl ilki Edirne’de gerçekleştirilecek olan 1. Uluslararası Balkan Müzik Festivali nedeniyle basın toplantısı düzenleyen ünlü klarnetçi Serkan Çağrı festival hakkında bilgi verdi.

İlki gerçekleşecek olan  1.Uluslararası  Balkan Müzik Festivali’nin  kurucusu olduğu TRAKSEV’in ilk etkinliği olduğunu ifade eden başarılı Klarnetçi Serkan Çağrı;  “Trakya’da doğmuş büyümüş biri olarak bölgenin zengin olan kültüründen feyzlenip Dünya çapında birden fazla işler yapmak için bir yolculuğa konservatuarla çıktım.  Türkiye’nin ve Dünya’nın bir çok yerinde Uluslararası festivallere ve konserlere katıldım.  Ama gel görki kendi doğup büyüdüğüm topraklar beni buralara herzaman çekiyor ve burada olmam gerektiğini düşündürüyor.  Trakya’nın hem doğal hemde kültürel bütün değerlerini once Türkiye’nin çeşitli yerlerinde tanıtmalı ve ardından Dünyaya açılmalı diye düşünüyorum. Bu anlamda yapacağım işleri TRAKSEV olarak yapmayı planladık. Dolayısıyla bu kuruluşta da arkadaşlarımın verdiği destekle de kurucu Başkan olarak  görev yapmaya başladım.  Nüzisyenliğimin yanısıra bu işleri yapmam gerektiğine inanarak bu yolda yürümeye başladık. İlki gerçekleşecek olan  1.Uluslararası  Balkan Müzik Festivali  de TRAKSEV’in ilk etkinliği olacak.” Dedi.

“Amacımız; Balkanlardaki ayrılmaz bütünküğümüzü bir arada yaşamak”

Etkinliğin amacı hakkında da bilgi veren Ünlü Klarnetçi Serkan Çağrı;   “Bu etkinliğin amacı aslında Trakya’nın tüm Dünya ile bağlantısını müzik aracılığıyla ortaya koymak.  Balkanlardaki ayrılmaz bütünküğümüzü bir arada yaşamak, bunun yanısıra da Trakya’daki kendi değerlerimizi Dünya ile buluşturabilmek  amacıyla Balkan müzik festivalini organize etmiş bulunmaktayım.  Öncelikle komşu yakın ülkelerden bir çok misafirimizin katılacağı bu programda  Yunanistan’dan çok değerli  bir müzik grubu var. Grubun yarısı Türkiye’de yaşıyor.  CAFÉ AMAN İSTANBUL  programımıza katılacak. Bunun dışında Ülekmizin çok önemli uetiştirdiği orkestra şeflerinden Orhan Şallıel yönetimindeki Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası’nın eşlik edeceği ve benimde solist olarak katılacağım bir Balkan Konseri (Açılış konseri)  25 Eylül’de gerçekleşecek.  . Ülkemizin enerjik sesi Gökçe 27 Eylül’de sevenleriyle buluşurken 29 Eylül günü Makedonyalı müzisyen Dzambo Agusev, Balkan müziğinin klarnetteki ismi İsmail Lumanovski ve ülkemizin sevilen sanatçısı Suzan Kardeş kapanış konserini gerçekleştirecek. 28 Eylül’de ise Trakya Üniversitesi Balkan Araştırmaları Enstitüsü öncülüğünde Balkanlarda kültür, sanat ve müzik temalı seminerler düzenlenecek. Aynı gün Balkanların renkli geleneksel halk dansları ile katılımcılar rengarenk bir festivale tanık olacak.” Dedi.

Ünlü Klarnetçi Serkan Çağrı Radyoların ortak yayına  katıldı.

EDİRNE  Merkezde yayın yapan  92,2 RADYO SU Stüdyolarından  ilimizin en köklü 3 radyosunda ortak yayına katılan Serkan Çağrı; “25-29 Eylül tarihlerinde bu yıl ilki Edirnede gerçekleştirilecek olan 1. Uluslararası Balkan Müzik Festivali Festivalinin tamamen ücretsiz olduğunu ifade etti.  RADYO SU, RADYO AK ve RADYO MOLA’nın ortak yayınında  dinleyicilere ve  hayranlarına unutulmaz bir gün yaşatan başarılı klarnetçi Serkan Çağrı Festivale destek veren;  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi , Trakya Üniversitesi,  Yurt Dışı Akraba ve Topluluklar Başkanlığının destek verdiğini söyledi.

“Festivallerin Arkası Gelecek”

25-29 Eylül tarihlerinde bu yıl ilki Edirnede gerçekleştirilecek olan 1. Uluslararası Balkan Müzik Festivali Festivalinin bir başlangıç olduğunu ifade eden Serkan Çağrı; “Bunun arkası gelecek, Özellikle Edirne Belediye Başkanımız Recep Gürkan’ın desteği sayesinde her yıl Edirne’de düzenlenen  Kakava etkinlikleri ile bu festivali birleştirmek ve daha da yaymak isitoruz. Bu anlamda da çalışmalarımız olacak. TRAKSEV,  Trakya’da kısa sürede bir çok faaliyet yaparak ilklere imza atacak. Alan olarak kültür, Sanat ve Eğitimi destekleyen faaliyetler içerisinde bulunacağız. Ben burada Trakya’daki tol model oluşumu genç arkadaşlara bu anlamda elimi uzatmak istiyorum. Bunun içinde sadece müzisyen kimliğimle değil bir ağni ve kardeş, arkadaş olarak onlarla artık Trakya’daki değerleri yükseltmek için burada olduğumuzu söylemek istiyorum. ” dedi.