Saadet Partisi Edirne Tarım Komisyonu Başkanı Mansur İriş “çiftçinin desteklenmesi ve üretimin arttırılması milli bir meseledir, en büyük ihtiyaçtır” dedi.

Ülke genelinde geçen yıla göre sanayiye giren süt arzında düşüş olduğunu ifade eden Mansur İriş şunları söyledi;

Süt para etmeyince, yem pahalıolunca inekler kesiliyor. Bu hem süt hem de et üretiminin gerilemesi demektir. Tarımı yönetemeyen ithale bağımlı hale getiren hükümet şimdi büyü büyük laflar etmeye çalışıyor; Tarım sektörü alt üst olacakmış, Çiftçiyi üretimden soğutanlar şimdi çıkmışlar tarımda ezber bozacaklarmış.

Çiftçinin hükûmetten, tarım bakanlığından iki beklentisi var. Birincisi girdi maliyetlerinin düşürülmesi. İkincisi de  alın terinin karşılığını alması. Girdi maliyetleri aşırı derecede yükseldiği için artık verilen destekler çiftçi için bir anlam ifade etmiyor. Diğer yandan çiftçi, bugün ürettiği ürünü yarın kaç liradan satacağını bilmiyor.

Yemdeki vergiler düşürülsün

“Yem üretiminin yüzde 50 dışa bağımlı olduğunu ifade eden Mansur iriş yem fiyatlarının yüksekliği hayvancılığı ciddi manada tehdit ediyor. Yem hammaddelerindeki gümrükler ve diğer vergiler kaldırılmalıdır. Böyle giderse hayvan üreticisi ayakta duramaz. Üreticinin ayakta durabilmesi mutlaka teşvik edilmeli. Bunun için ise yem fiyatları ile et ve süt fiyatları arasındabir makas belirlenmeli ve bu kesinlikle bozulmamalıdır.”dedi.