ÜSTEV “ Edirne’nin sorunları elbirliği ile çözülür”

admin

Yeni Sanayi Sitesi Kooperatifi Yönetim  Kurulu   Başkanı Fikret Üstev, Edirne’nin çözümlenmeyen sorunlarının tüm demokratik kuruluşların el ele vermesiyle çözümleneceğini belirterek şunları söyledi, “ Başta nehirlerde taşkınlar olmak üzere, Edirne’deki bütün toplum kuruluşları bir araya gelerek  sorunlarımız çözülebilir. Bu işin çözümlenmesi için gerek hükümete gerekse Belediye Başkanı veya Devlet Su İşlerini devreye sokarak çözümlenmeli.  Nehirlerde meydana gelen taşkınlar Edirne’de herkese zarar veriyor.

Fikret ÜSTEV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunun için sana bana zarar verdi diye düşünmemeliyiz. Senelerden beri Meriç Nehrindeki taşkınları yaşıyoruz. Her nedense buna bir çözüm bulunamıyor. Bir ara nehir yatakları ıslah edilecek dendi. Fakat bunlar sözde kaldı. Bir türlü gerekli önlem alınamadı. Bu ihmal son bulmalı, Bu görüntü ile nehir çevrelerine göl haline dönüştü. Nehir kenarına giderek manzarayı gördüm.

BU SORUNLAR ORTAKLAŞA ÇÖZÜLÜR 

Tunca Nehri Kenarındaki Tarihi Kasımpaşa Camisinden nehre inmek için 26 basamak vardı. Bugün bırakınız basamakları cami dahi su altında kalmış. Edirne çevresi sularla kaplanmış. Neden bu soruna sahip çıkamıyoruz. Neden birimiz çıkıp” Bu hükümet, devlet nerede” diye sorma gereğini duymuyoruz. Sivil toplum kuruluşlarımız Ticaret Odası Ziraat Odası, Borsa ve diğer demokratik kuruluşlarımız neden seslerini yükseltmiyor. Bu sorunun çözümü için katkı yapmıyorlar, buna biz de dahiliz.

Ne acıdır ki, sivil toplum kuruluşları olarak böyle Edirne’nin ortak sorunlarında ortak hareket etmeyi bir türlü başaramıyoruz. Bu arada üzülerek söylüyorum. Bazı yollarımız çukur içinde araçlar güçlükle yol alıyor.

Belediyemize bu uyarıyı da yapmak zorundayız. Nehir suları yatağından çıktı. Bu sular ilkbahara kadar orada kalabilir. Su altında olan tarlaların işlenmesi mümkün değil. Ekilen ürünler de su altında çürüdü. Bugünden sonra Bakanımız, Belediye Başkanımız, kasaca bütün meslek kuruluşlarımız el ele verip sorunlarımızı ortaklaşa çözmeliyiz.

Önümüzdeki hafta Bakanlarımız Edirne’ye gelecek. Bölgemizin sorunları bakanlara iletilmeli. Sağlık Bakanımız Edirne’ye gelişinde konuşu. Nehir taşkınları sorununu Meclise getireceğini söyledi.

Adama sormazlar mı,  bugüne kadar neden bu konu dikkate alınmadı,Bakanımız şimdi mi farkına vardı.  Su baskınları senelerden beri var, şimdi olan bir şey değil. Bakanımız bu konuyu ilk kez mi görüyor. Sözün kısası nehirlerin taşkınları  konusunu kökten çözmemiz gerekir” dedi.

 

 

 225 total views,  2 views today

Next Post

Sürücüler bu yola dikkat!

Acı Çeşme mezarlığı önünden geçen  yolda  yapılan kazı  geçen araçlar için  büyük tehlike oluşturuyor. Yolun virajında yapılan yol kazısının farkına varmayan araç sürücüleri her an bir trafik kazasına neden olabilir.                 Her gün yüzlerce ulaşım aracının gelip geçtiği trafiği yoğun olan bir yolun […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp