UYARI LEVHASI MI ASILSIN ?

admin

fikri_yalin_kose

Şehrin merkezini dolaştığımızda, boş olan arsalarda veya minibüs duraklarının çevrelerinin yiyecek ve içecek atıkları ile kirlendiğini görüyoruz. Her ne hikmetse çevremizi temiz tutma alışkanlığımız gelişmedi. Yediğimiz bir yiyeceğin ambalajını içtiğimiz suyun kabını çevreye savurmak bize haz veriyor.

Yabancı turistlerin Selimiye ziyareti sırasında izledim. Kentimizi ziyaret eden misafirler çevrede çöpler olmasına karşın elindeki yiyecek ambalajını çöp aracının içine atıyor.

Bu arada bizim yerli ziyaretçilerimizin böyle bir alışkanlığı yok. Dininde geleneğinde temizlik olan bir millet bir türlü çevresini temiz tutmayı öğrenemedi. Bakıyorsunuz temizlikle görevli elemanlar ellerinde temizlik arabaları ile çevrede gün boyu temizlik yapıyor. Kentimizin dört bir yanında çöp aracı olmasına karşın çevre kirliliği diz boyu.

Bu durumu gören turistler bizim hakkımızda acaba ne düşünürler. Hiç unutmam Avrupa’dan Selimiye ziyareti için gelen bir ailenin aracından inişi sırasında elindeki poşeti çevreye bıraktığını gördüm ve kendisine. Avrupa’da elinizdeki çöpü böyle çevreye atabiliyor musunuz diye sordum.

Yüzüme dikkatli bakarak: “orada atmam mümkün değil anında cezayı yerim” dedi. Avrupa’da ceza korkusuna çöpleri çevreye atamıyor.

Bu arada kendi yurdunda daha temiz olması gereken memleketinde çocuklarının pisliklerini çöp aracı yerine çevreye atıyor.Böyle bir anlayış olur mu? Maalesef bizde anlayış bu .

 

Nasıl olsa kimse görmez kimse şikâyet etmez diye çevremizi çöplüğe çeviriyoruz. Bence medeni olmanın ilk koşulu evimiz gibi çevremizi de temiz tutmaya özen göstermeliyiz. Adam ailesi ile piknikte yemek yiyor. Yediklerinin atıklarını olduğu gibi bırakıyor.

Bu Edirne gibi medeni bir kent için utanılacak durum. Bu konu bıkıp usanmadan halka anlatılmalı.

Turizm merkezi, bir dünya kenti olacak bir tarihi kentte çevre temizliği konusuna çözüm bulamazsak etrafımızı kirletmeye devam edersek. Bu işten sınıfta kalmış oluruz. Bu arada okullarımızda da çevre temizliği konusu daha detaylı ve uyarılarak anlatılmalı.

Bakıyoruz okul çevreleri çöplükten farksız. Eğitim kurumlarımız böyle olursa diğer yerlerdeki durumu yadırgamamak gerekir. Özellikle tarihi eserlerimizin çevresinde çevre düzeni ve temizliği konusunda daha duyarlı olmak zorundayız. Temizlik şirketi herkesin arkasına bir temizlik elemana vermek zorunda değil.

Aslında trafik kurallarının uygulanmasında olduğu gibi temizlik ve çevre düzeni konusunda da fahri görevlilerin olması bu işte yaptırım uygulanması kısa sürede sonuç vereceği kanısındayım. Bu konuda birkaç kişi ceza yer halk da bunu gördüğü takdirde, daha duyarlı olacaktır.

Başka yerlerde kabuklu yiyecek satanlar alıcıların yiyecek kabuklarını çevreye atmasın diye ayrı bir kese kâğıdı veriliyor ve de uyarılıyor.

Basit gibi görünen bu durum dahi çevrenin temiz olmasına insanların kabuklu yiyecekleri çevreye saçmasına engel olacaktır. Özellikle çevreye saçılan içki ve içecek şişeleri çevreyi kirletmenin ötesinde insanlarımız yoldan geçen araçlar için de tehlike oluşturuyor.

Sen her ne ise mademki içiyorsun şişesini yakınında çöp aracının içine atsan olmaz mı? Bizde olmuyor.

Bir köşede kafayı çektik mi o içeceğin şişesini orada bırakmazsak rahat edemiyoruz.

ÖZLÜ SÖZLER

Mutluluğum belki şundan geliyor. Sahip olduklarıma seviniyor. Sahip olmadıklarımın üzerinde durmuyorum.

Tolstoy

 155 total views,  2 views today

Next Post

HAYVANCILIĞIMIZIN PERİŞAN HALİ

Hayvan üreticilerimizin bugüne kadar sesleri fazla duyulmadı. Hayvancılığımız gözden uzak yerlerde Ticaret Borsası Canlı hayvan Satış Tesislerinde hayvanlarını pazarlanıyor. Bugün, hayvanların satış salonundan geçerek, alıcılar tarafından kendilerine biçilecek fiyatlarla pazarlandığına kaç kişi şahit olmuştur. Hayvan satış yerinde bir yanda alıcılar kendilerine ayrılan oturma yerlerine oturmuş karşısından yularından tutularak geçen hayvana […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp