UYARI YAZISI ASILMALI

admin

fikri_yalin_kosePark ve bahçelerde özellikle açık alanlarda insanlarımızın oturdukları alanlar yiyecek kabukları ile dolu. Bugüne kadar yapılan uyarılar yeterli olmadı. Edirne’nin bir Avrupa kenti, dünya kenti olmasını istiyorsak bazı kuralları getirmemiz gerekir. Bunların başında da çevre temizliği yiyecek ambalajlarının ortaya saçılmaması gerektiğini kabul etmeliyiz. Yapılan uyarılar etkili olmadığına göre herkesin göreceği yerlere uyarı levhaları mı asmak gerekiyor.

OTOPARK ALIŞKANLIĞIMIZ YOK

Bir yandan Edirne’de otopark yok diye yakınıyoruz. Diğer taraftan aracını park edecek yerin yakınında otopark olmasına karşın aracını yolun kenarına park etme alışkanlığından vazgeçmiyoruz. Bunun sonucunda sokaklar geçilmez hale geliyor. Sokakları temizleyen araçlar yollarda park etmiş araçlar nedeniyle rahatlıkla çevre temizliği yapamıyor. Yaya vatandaşlar kaldırımların dahi araç park alanı olması nedeniyle geçebilmek için yer aramak zorunda kalıyor.

ÇAY BARDAKLARININ ÜZERİNİN KAPATILMASI GEREKMEZ Mİ?

İşyerleri dışına çay servisi yapan çay ocakları veya kıraathanelerin bir bölümü dışarıya yaptıkları servislerde çay bardaklarının üzerini kapatmadığı yolunda yakınmalar aldık. Bunun sağlık açısından sakıncalı olduğu biliniyor. Tozlu yollardan geçerek müşteriye ulaştıracağımız çay ve kahveler ne derece sağlıklı olur. Dışarı servis yapılması halinde çay bardaklarının üzerlerinin kapatılması gerekmez mi? Bize sordular biz de yetkililere iletiyoruz.

YAYA YOLUNDAN SESSİZ GEÇEN MOBİLETLER

İşyerlerine yiyecek servisi yapan bunun için Saraçlar Caddesi ve çilingirler caddesindeki yaya yolunu kullanan mobiletler vatandaşlar için tehlike oluşturuyor. Özellikle akülü çalışan araçların sessizce yol

alması nedeniyle yayalar için büyük tehlike oluşturuyor.Daha önceleri bu tür mobiletlerin sebep olduğu kazalar nedeniyle yaralananlar oldu.Bu tür araçların yayalar arasından sessizce geçmesi bazılarının yayalara çarparak yaralanmasına neden olması kimseyi rahatsız etmiyor mu?

SELİMİYE ÇEVRESİ DÜZENLENMELİ

Edirne’de en çok turistin ziyaret ettiği Selimiye Camisi çevresindeki seyyar satıcılardan yakınmalar geliyor. Gelen turistlerin bu kişiler tarafından rahatsız edildiği, konukların rahat gezemedikleri özellikle turistlerin yoğun olduğu yaz aylarında bu tür şikâyetlerin daha da arttığı biliniyor.

Edirne’ye gelen misafirler gittikleri yerlerde Edirne’nin reklamını yapacak kimseler. Biz onlar için ilimizde rahat gezme imkânı sağlayamazsak gittikleri zaman kentimiz hakkında ne düşünürler. Tarihi eserlerimizin çevresinde düzenleme yapılması kaçınılmaz. Turistlere yapılan bu tavırlar “onlar da ekmek parası kazansın, hoş görelim” gerekçesi ile olanlara göz yumulamaz.

Bu kent Dünya kenti olacaksa, herkes kendine çeki düzen vermek zorundadır. Yoksa bugün dünyanın dört bir yöresinden gelen turistler bir süre sonra gelmez olur. Bundan da hepimiz zarar görürüz.

KAŞIK MAŞIK

Temel eşi ile kaplıcaya gider kaplıcanın bahçesinde çay içtikleri sırada eşi karşı duvarda ”Otel-Motel Restoran” yazan yazıyı kocasına gösterir;

-“ Ha bu oteli anladuk motel ne oliyi” diye sorar

-temel eşinin bu sorusu karşısında bilgiç bilgiç göğsünü kabartarak cevap verir;

“ uy piz nasıl kaşık maşık, cam mam diyoruk ya , ha bu da onun cibi bir şey”

 242 total views,  2 views today

Next Post

NE YAPMALI ?

1-)Soma’da bir madencinin şehit olması ile üçyüzyetmişbir madencinin şehit olması arasında yaşanan felaketin ağırlığı açısından bir fark yoktur; 2-)Soma’da meydana gelen maden faciasının sorumluları Yasa,Tüzük ve Yönetmelikleri uygulamayan,uygularsa da işverenin temsilcisi gibi uygulayan, madenlerin teknolojik gelişmelere uyumlu olup olmadığını ve madende çalışanların insanca çalışma düzenlerinin olup olmadığını denetlemekle görevli devlet […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp