Uykusuzluğa Dikkat

admin

Uykusuzluğa dikkat çeken Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yahya Çelik, “uykunun birey hayatında etkin rolü olduğunu vurguladı. Uykusunu devam ettiremeyen birey için geceleri sık tuvalete kalkmanın, uykuda terlemenin patolojik bir bozukluk olduğunu dile getiren Çelik, bu kişilerin gece uykusunda bozukluk olduğunu, uyku apnesi ile karşı karşıya kalabildiğini belirtti. Uykusuzluk gibi aşırı uyumanın da zararlı olduğunu belirten Çelik, 2 gün arka arkaya uykusuz kalmak ölümle eşdeğerdir. Normal olarak 6 ile 8 saat arasındaki süre yeterlidir. Bu sürenin altında inildiği durumlarda diyabete eğilim, kilo almaya eğilim, depresyona eğilim gibi daha birçok problemlerin arttırdığını görüyoruz” dedi.

Yahya ÇELİK

 

 

 

 

 

 

 

Prof. Dr. Yahya Çelik, uyku ve bozuklukları konusunda düzenlediği basın toplantısında geniş kapsamda uykuyu ele aldı. Birey hayatının büyük bir kısmının geçtiği uyku için bilinen birçok şeyin eksik veya yanlış olduğu uyku konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Aşırı uykusuzluğun oldukça büyük zararları olduğu gibi aşırı uyumanın da birçok yan etkisine değinen Çelik, “Uyku önemli bir olay. 2 gün arka arkaya uykusuz kalmak ölümle eşdeğerdir. 2 gün 3 gün uyumazsanız ciddi psikiyatrik problemler ve ardından ölümle karşı karşıya kalabilirsiniz. Uykunun süresi hep tartışıla gelmiştir ama normal bir uyku süresi 6 ile 8 saat arasındadır. Bu uyku süresinin altında uyuyan insanlar olduğu gibi bu sürenin üzerinde uyuyan insanlar da söz konusu. Ama bu sürenin altında inildiği durumlarda diyabete eğilim, kilo almaya eğilim, depresyona eğilim gibi daha birçok problemlerin arttırdığını görüyoruz. Aşırı uyumanın da çok fazla yan etkisi söz konusu. Aşırı uykunun da belli bir saatten sonra özellikle 10-12 saatten sonra uykunun dinlendirmediğini yapılan çalışmalar göstermiş. Bu şekilde uyuyan insanda sersemliğe neden olur. Hele bir de kaliteli bir uyku uyumamışsa pozitif değil, negatif olarak haneye yazılıyor. Son 2 ay önce Amerikan nöroloji akademisinin de yapılan bir araştırmada çok uyuyan ve az uyuyan insanlar için hipertansiyon diyabet ve beyin damarlarında sorun olan insanlara bakmışlar. Çok uyuyan insanlarda ölüm oranının daha yüksek olduğu sonucu çıkmış” şeklinde konuştu.

Teknolojinin de uykusuzluk için etkin bir rol üstlendiğini ifade eden Çelik, “Özellikle elektriğin yaygın olarak kullanılması ve bilgisayar internet gibi teknolojik araçların hayatımıza girmesi ile beraber, artık maalesef insanlar daha geç uyuyor. Normalde insanlar gece 11’e kadar uyurken şuanda bir bakıyorsunuz ki gece 2-3’e kadar insanlar uyumuyor. Uyku düzensizliği bu durumda devreye giriyor. Gece o saatlerde yatağa giren ve sabah erkenden uyanan insanlar olduğu gibi memuriyetten dolayı sabahleyin mecburiyetten işe erken gitmek için uyanan insanlar da ortaya çıkıyor. Buna bağlı olarak da bir takım problemler oluşuyor” dedi.

İYİ UYKU İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

İyi bir uykunun dinlendirici ve yorgunluğu azaltıcı olduğunu belirten Çelik, uyku hijyeninin kalite konusuna etki ettiğini söyledi. Derin uykunun bireyi rahatlattığını dile getiren Çelik, uyumak noktasında neler yapılacağını ve neler yapılmayacağını şu şekilde açıkladı:

“Kaliteli bir uyku uyuyabilmemiz için uyku hijyenimize dikkat etmemiz gerekir. Bunun için neler yapmamız gerekli özellikle akşam saatlerinden sonra çay kahve uyarıcı içeren enerji içecekleri kullanılmamalı. Bunları akşam saatlerinde aldığını zaman uykunuz otomatikman kaçacaktır. Bunları insanlar genelde çalıştıkları bir projeleri veya sınavları varsa alırlar. Ama normal uyku düzeninde bunların alınmasını çok fazla önermiyoruz. Efor gerektiren işler yapılmaması gerekir. Mesela her akşam halı sahaya giden biri için vücut, koşmaya alışmış, yatağa girildiği zaman ise kaslarda bir enerji söz konusu olduğu için uykusuzluk yaratır. İyi bir uyku uyumak için çay, kahve ve uyarıcılardan uzak, aşırı efor sarf etmeyen egzersizler yapmak yeterlidir. Uykunuz geldiği zaman yatağa girmeniz gerekir. Uykunuz gelmeden yatağa girmemeniz gerekir. Bunun dışında yatak odasında televizyon olmamalı. Yatak odasında çok fazla derin felsefi kitaplar okumamak gerekir. Yatak odasında yatağa uyumak için giriyorsunuz. Çok fazla konsantrenizi bozacak, uykudan uyandıracak olan olaylardan uzak durulması lazım. Bir de ortamın karanlık olması çok önemli. Çorlu, Çerkezköy ve burası için de vardiyalı çalışanlar var. Sabahleyin işten ayrılıp eve gidiyor. Aydınlık olduğu için kalın bir perde ile ortamı karanlıklaştırıp uykusuna devam etmesi gerekiyor. Bu ayrı bir problem. Günümüz de önemli bir problem vardiyalı çalışmak. Yatağın da ergonomik açıdan iyi olması lazım”

TUVALETE KALKIYORSANIZ, TERLİYORSANIZ DİKKAT!

Tuvalete kalkmanın yanı sır terlemenin ve sık sık uyanmanın normal olmadığını belirten Çelik, “Bunun dışında akşam yatağa girdiniz. Normalde geceleyin tuvalete kalkmaması, terlememesi ve sık sık uyanmaması gerekli. Sabahleyin de enerjik ve zinde kalkması gerekiyor. Eğer sabahleyin yataktan yorgun bir şekilde kalkıyorsanız bu durumda patolojik bozuklardır. Geceleyin uykunuzda eğer sık uyanırsanız, gece uykusunu devam ettiremiyorsanız, tuvalete kalkıyorsanız yine aynı şekilde erkeklerde baş boyun bölgesinde kadınlarda meme bölgesinde terlemeler oluyorsa bu durum normal değildir. Yazın bir ölçü de bunlar kabul edilebilir ama kışın da oluyorsa bu durum normal değildir. araç kullanırken, yemek yerken bir kişinin aniden uykusu geliyorsa o kişinin gece uykusunda problem var demektir. Bizler bu nedenle hastalarımıza sık sık gece uyanıp uyanmadıklarını tuvalete kalkıp kalkmadıklarını sorguluyoruz. Bu önemli bir durum. Hasta baş ağrısı ile geliyor. Ama bu soruları içeren bir durumla karşı karşıya kaldığını görüp uyku testleri yaptığımızda hastanın gece uykusunda problem yaşadığını bundan dolayı çeşitli hastalıklara yakalandığını görüyoruz” şeklinde konuştu.

İnsanların uyku bozukluğu konusunda yaşadıkları durumun farkında olmamalarını ve hekimlerin de bu durumu sorgulamamalarını eleştiren Çelik, “Yollarda araç kullanırken bir bakıyorsunuz ki kişi uyumuş. Bu da ciddi bir problem. Eğer insanların uykusuzlukla ilgili tanısını düzgün bir şekilde koymazsanız, gerek memuriyet hayatında gerekse özel sektörde aynı şekilde şoförlük mesleğinde o kişinin iyi bir verim sağlaması mümkün değildir. şoförseniz kazalara neden olabilirsiniz. Bu nedenle kaliteli uyku çok önemli. Ancak maalesef hem insanlarımız uyku problemlerinin çok fazla farkında değiller aynı şekilde hekimlerimiz de uyku problemlerinin farkında olmadığı için sorgulamıyorlar” dedi.

Baş ağrısı şikâyetiyle kendisine hastanın geldiğini ancak uyku bozukluğu tanısını yakaladığı anda yapılan uyku tetkikleriyle hastanın durumunu değiştirebildiğini belirten Çelik, “Kişiyi tam olarak topluma kazandırıyoruz” diyerek açıklamasını, “Sabah yorgun uyandığınızda hemen depresyon deniliyor. Geceleyin tuvalete kalktığınızda şekeri prostatı vardır deniliyor. Bunlar atfediliyor. Fakat hayır geceleyin sık sık tuvalete kalkma oluyorsa muhakkak altında uyku apne sendromu vardır. Bu durumda da uykuda nefes almanın yavaşlaması ve bazen de solunumun tamamen kesilmesiyle karşı karşıya olduklarını gösterir. Maalesef bunu çoğu insan sorgulamıyor. Uyku problemi olan insanların bu durumu bilmesi ve hekimlerinde gerekli olan incelemeleri yapıp tedaviyi gerçekleştirmesi çok önemlidir. Böylece o bireyi topluma kazandırmış oluyoruz” şeklinde sonlandırdı.

 

 

 

 

 96 total views,  2 views today

Next Post

Kadın Girişimcilerden Vali Şahin’e teşekkür

            Edirne Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Elmas Aslan ve cumartesi pazar yerinde Kırsalın Doğal Pazarı ve Girişimci Kadınlar Doğal Ürünler pazarında organik ürünler satan kadınlar Vali Dursun Ali Şahin’i ziyaret ederek teşekkür ettiler. Edirne Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Elmas Aslan, cumartesi pazarında pazar günleri açılan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp