UYUSUN DA BÜYÜSÜN NİNNİ.1

admin

fikri_yalin_koseBebeleri uyuturken anneleri bir diz tekerleme sözcüklerden oluşan ninni söylerler. Çoğu kez “uyusun da büyüsün tıpış tıpış yürüsün”  kelimeleri ile başlayan ninniyi dinleyen bebelerin bir süre sonra göz kapaklarının kapandığı mışıl mışıl uyuduğunu görürüz.

  Dünyanın her yerinde farklı sözcüklerle de olsa ninni ile bebekleri uyutma yöntemi vardır. Bebelerin sağlıklı yetişmeleri açısından uyumaları çok yararlıdır.

Bir de büyükleri uyutma taktikleri vardır.

Bunları en iyi siyasiler bilirler. Her bölge insanının nabzına göre şerbet verme uyutma siyasilerimizin vazgeçilmez taktikleridir. Mahalli seçimlerin yaklaştığı şu günlerde siyasete soyunanlar halkı kandırma geçici sürede olsa avutma taktiklerinin denemesini yapıyorlar, meydanlarda atacakları nutuklarını ezberliyorlar.

 Bu konuda son yıllarda bir başka halkı uyutma taktiği olduğunu görüyoruz. Son günlerde kamuoyuna yansıyan bir yolsuzluk olayı  iddiası gündeme taşındı. Ayakkabı kutularında yüksek miktarda paraların bulunduğu açıklandı.

Bunun sonucunda  üç bakan istifa etti bakan çocukları tutuklandı.Bu konuda çeşitli iddialar basına yansıdı  Bunun arkasından baktık ki, bu  olayı kamuoyuna yansıttığı iddia edilenler bir biri ardına işten uzaklaştırıldı.

Kamu kurumlarında başlatılan  bu tasfiye yurdun dört bir yanına dağıldı. Bu olay bir süre sonra baktık ki, “Hükümete kumpas kuruldu” iddiasına dönüştü. Tabii bu arada evlerde bulunan paralar rüşvet iddiaları ön plana çıkıverdi.Bu iddiaları basının büyük kesimi sahiplendi. Anlı şanlı.! yorumcular bu iddiayı medyadan kamuoyuna pompaladı.

Böylece halkın kafası allak bullak oldu. Bu iddiaların hangisi doğruydu. Bu paraları evlere  kumpasçılar mı o  ayakkabı kutularına gizlice  koymuştu,diyenler olduğu gibi, gerçekten hükümete kumpas kurulduğuna inananlar şeklinde adeta halk ikiye bölündü.Bu da bir başka ninni taktiği “cambaza bak” yöntemi idi.

  Bakıyoruz bu kumpas iddiasının arkasında olanlar yurt dışında konvoy oluşturup Türkiye’ye giriş yaptı. Böylece kumpas taktiği yurt dışında da ses getirmişti.Nasıl getirmesin ki,Onlarca TV kanalı ile ayni görüşü yansıtırsan buna inanmamak mümkün mü?

Yurt dışından gelenlere olayın boyutunu anlattığınızda onların da kafası karıştı “biz böyle olduğunu bilmiyorduk” diye şüphelerini dile getirdiler. Demek ki onlar da ninni oyununa gelmişti.

 İnsanın aklına ister istemez şöyle bir soru geliyor.  Bugün olayın kısa sürede basına yansıdığını söyleyen çevreler, daha önceleri  soruşturma safhasında olan birçok dava ile ilgili belgeler bugün olaya karşı çıkanlar yaygara basan çevrelerce çarşaf çarşaf basın organlarında yayımlanırken hiç birinin sesi çıkmıyor.

Hatta bu davalarla gerçek demokrasiye geçildiğini,toplumun bağırsaklarının  temizlendiği iddiasında bulunuyorlardı.

  Halk  kısa süre önce yaşanılan bu olayları ve sonuçlarını  unutmadı.

  Dün yapılan bu yargılama taktiği bugün tekrarlandığında neden hopluyorlar? Bu halkı aptal yerine koyma bir anlamda, bebekleri uyutma taktiği olan ninni benzerinin halka uygulaması değil midir?

Bu olanların ardında bakıyoruz, millet olayın gerçek boyutunu unuttu onun saptırılan boyutu ile gölgesi  ile  ilgilenir hale geldi. Ortada büyük miktarda para olduğu söylenirken bakıyorsunuz gündeme cemaat kavgası getiriliyor.Bu olay başka mecralara çekilmek isteniyor.Siyasilerin taktiklerinden habersiz olan vatandaşlar da bu söylenenlere inanarak asıl sorunu unutup detayların peşine takılıyor.

 Diyeceğim o ki, mahalli seçimler yaklaştıkça bu ve benzeri ninni taktiklerine “cambaza bak” oyunlarına halkımız hazır olmalı. Bu günlerde o oyunları senaryoları hazırlanıyor. Bu oyunların sözcükleri halkın hoşuna gidecek sözcüklerle süsleniyor haberiniz ola.   

   O BORUYU  NEREYE GÖTÜRÜYORSUN

Akıl hastanesinde  delinin biri sırtında kocaman bir boruyu almış acele acele giderken,bir başka deli:

-Oğlum bu boruyu nereye götürüyorsun diye sorar.

Boruyu taşıyan deli:

-Eve götürüyorum.Başıma yastık yapacağım der.

Diğer deli:

“Oğlum burudan yastık olur mu.başın ağrır”  der.

Demir borunun altında ezilen iyice yorulan deli diğer deliye sitem edercesine.

  “ Oğlum senin hiç kafan çalışmıyor.Ben bu boruyu böyle kullanacak değilim yastık yapmak için içine saman dolduracağım” der.

  Kıssadan hisse günümüzde de borunun içini saman doldurmak isteyenler yok mu?  

 212 total views,  2 views today

Next Post

Günşen; "Geleceğin Edirne’sini Bugünden Planlıyoruz"

Ak Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Ahmet Günşen, 4 Ocak 2014 Cumartesi günü Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’i ziyaret ederek başarılı belediyecilik hizmetleri konusunda fikirlerini aldı. 2004 yılında belediye başkanlığına geldiği günden bu yana farklı çalışmalarıyla Gaziantep’i adeta yeniden inşaa eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı, bilgi […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp