ÜZÜM YEMEK YERİNE BAĞCIYI DÖVMEK

admin

fikri_yalin_koseHer ne hikmetse bizim bölge insanımızda bazı kurum temsilcilerimiz özellikle medya mensuplarımız arasında üzüm yemek yerine, bağcıyı dövme alışkanlığı devam ediyor.

Bu ön yargılı yaklaşım kişilere yönelik olduğu gibi,  kurumlarımızı hedef alarak da yapılıyor. Bu ön yargılı mantıkla yaklaşıldığında iş yapmak isteyen kurum ve kuruluşların temsilcilerinin de önü kesilmiş iş yapma azimleri de kırılmış oluyor. Haksız yere suçlanma endişesi ile cesaretle görev yapamaz duruma gelen veya riski göze alarak, suçlanmalara rağmen görevini sürdürenler kelleyi koltuğa alanlar var.

Özellikle bu sosyal medya devreye girdi gireli bazı ucuz kahramanlık meraklıları oralarda sesleri duyulsun” Helal olsun nasıl haber yapmış “payesine kavuşmak için haberlerin doğruluğuna bakmaksızın şişirme haberler üretebiliyor. Ne yazık ki, bölgemizde bu tür habercilik bazılarına göre daha geçerli.

İnsanlarımıza ve kuruluş temsilcilerimize toleranslı davranmıyor. Gereği bazı hataların olabileceğini hesap etmiyoruz.

Kendimizce bir yanlışlık, hata olabilecek bir imkân bulduğumuzda bunun yanına biraz eklemeler yaparak kamuoyuna duyuruyor. Bunu marifetmiş gibi çevremize duyuruyoruz. Haklı suçlamalara bir diyeceğimiz olamaz.

Sözüm “öküz altında buzağı” arayışında olanlara. Bunlar işin aslını bırakıp detaylar üzerinde, özellikle dayanağı olmayan gerçekle ilgisi olmayan olaylar üzerinden kalem oynatmanın iş üretmek isteyen bölgesine yararlı olmaktan başka bir beklentisi olmayanların şevkini kırıyor.

Bu konuda yakınması olan bir kuruluşun yöneticisi ile görüşüyorum. İşini gücünü bir yana bırakıp sadece üstlendiği hizmete kendini adamış olan bu yöneticimiz böyle aslı astarı bulunmayan suçlamalardan muzdarip.

İşlerini yürütürken aman onların diline düşmeyeyim diye kılı kırk yararak iş yapıyorlar. Medyada küçük hesaplar peşinde koşanların hedefi olmamak için ne gerekiyorsa yapıyor.

 Suçlu üretme makinesi olan bazı kişiler “çamur at izi kalsın” misali hedef aldıkları kişileri suçlama yolunu seçerek onların çalışma şevklerini kırıyor. Bu mantıkta olan kişiler verecekleri zarar kişi ve kurumların ötesinde yaşadıkları yere kötülük yapmış, kendi iline kara çalmış oluyorlar. Edirnelileri suçlamak için başkalarına ihtiyaç yok. Bizi kendi kendimizi suçlamada çalışanlara ayak bağı olmada tüm bölgeleri geride bırakıyoruz.

Burada iş yapmak, bölgesine yararlı hizmet sunmak isteyenlerden gereken ilgiyi ve yararı görmediğimiz zaman, onları karalama yarışına giriyoruz.” Vur abalıya” mantığı ile laf olsun diye haber üreterek bir yere varılmaz. Aslında bu mesleğin etiğine de aykırıdır.

Üç beş yandaşı mutlu edeceğim diye, bölgene zarar verecek haberlere imza atmak bizler kahraman yapmaz. Üstelik yalanlar ortaya çıktığında bu mesleğe güvensizliği arttırır.

Nitekim medyanın son yıllar da saygınlığını yitirmesi güven duyulmayan kurumlar arasında ön sıralarda yer alması hep bu sorumsuz habercilikten kaynaklanıyor.

Bu arada görev yapmamayı gelenek haline getirmiş bölge insanımızı ve kurumlarımızı hor gören, bazı bürokratlarımızı hedef alacak haberlere el birliği ile sarılalım, karşı çıkalım, onlara Edirne’nin Edirneli olmanın bölge insanına tavır koymanın ne demek olduğunu öğretelim.

Bazı yerlerden talimat alarak veya bazı güçlü çevrelerin arkasına sığınarak ”bana kimse dokunamaz” mantığı ile hareket edenlere Allah ne verdiyse yüklenerek hadlerini bildirelim. Siz onları bir yana bırakıp, aslı astarı olmayan bölgemize yararı olmayacak haberler üretirseniz o zaman bir süre sonra yaya kalırsınız. Bakarsınız daha sonra size alkış tutan “aferin diye” arkanızı sıvazlayan kişilerin de sizi terk ettiğini göreceksiniz.

 96 total views,  2 views today

Next Post

Belediye Başkanlarından ETSO'ya ziyaret

Meriç Kaymakamı M.Nurullah Karaman ile birlikte Meriç Belediye Başkanı Nihat Yörük ve Küplü Belediye Başkanı Salih Derin Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’na  ziyarette bulundu. Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt,  Meclis Başkanı Mehmet Eren ve  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cavit Duvan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette, Edirne ve bölge ile ilgili konular […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp