Uzunköprü Çavuşlu Köyü’nden ODTÜ öğrencisinin uluslararası başarısı

admin

DÜNYA DÖRDÜNCÜLÜĞÜNÜ GETİREN PROJE (1)

ODTÜElektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Halıcı, ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü yüksek lisans öğrencisi Uzunköprü Çavuşlu Köyü’nden Mustafa Ümit Öner ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Rengül Çetin Atalay’ın yer aldığı ekibimiz, bilgisayarların kanser teşhisinde patologlara destek sağlaması için geliştirdikleri yazılımla Prag’da düzenlenen uluslararası yarışmada dünya dördüncüsü oldu.Yarışmaya 38 ülkeden 198 başvuru yapıldı ve sadece 23 takım sonuç teslim edebildi.

TIPTA ÇIĞIR AÇACAK BAŞARI İLE DÜNYA DÖRDÜNCÜLÜĞÜNÜ KAZANDI

Prag’da yapılan Uluslararası Biyomedikal Görüntüleme Sempozyumu kapsamında düzenlenen “Camelyon16” yarışmasında katılımcılardan beklenen lenf düğümünde göğüs kanseri ile ilgili yayılmanın otomatik belirlenmesini sağlayan bir bilgisayar programı geliştirmekti.Patolojik doku örnekleri içeren cam slaytların dijital tarama görüntüleri üzerinde tümör metastaz bölgelerinin belirlenmesi istenmekteydi. Bu kapsamda, katılan ekiplerin ortak kullanımına sunulan veri seti üzerinde derin öğrenme adı verilen makine öğrenmesi yöntemine dayanan bir yazılımgeliştirdik.

Mustafa Ümit ÖNER - Rengül ÇETİN ATALAY - Uğur HALICI

 

 

 

 

 

 

Yarışmada değerlendirme görüntü sınıflandırma ve tümör metastaz bölgesi belirleme olmak üzere 2 kategoride gerçekleştirildi. Göğüs kanserindeki yayılmayı, gerçek laboratuvarlarda yapılan manuel yöntemlere oldukça yakın bir oranda doğrulukla belirleyen yazılımımız, iki kategoride birden dünya dördüncüsü oldu. Yarışmayı her iki kategoride de ABD’den katılan Harvard Tıp Okulu (BIDMC) ve Massachusetts Institute of Technology (CSAIL) ortak takımı kazandı.

DÜNYA DÖRDÜNCÜLÜĞÜNÜ GETİREN PROJE (1)

 

 

 

 

 

 

Mustafa Ümit ÖNER

Mustafa Ümit ÖNER, 1990 yılında Edirne’de doğdu. İlkokulu Uzunköprü’nün Çavuşlu köyünde okuduktan sonra (1996-2001) ortaokulu Edirne Karaağaç Pansiyonlu İlköğretim Okulunda (Edirne Karaağaç Yatılı İlköğretim Bölge Okulu) parasız yatılı öğrenci olarak tamamladı (2001-2004). 2004 yılında Edirne Anadolu Öğretmen Lisesi’ni (Edirne Sosyal Bilimler Lisesi) kazanarak liseyi de Edirne’de tamamladı (2004-2008). Daha sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünü kazanarak Ankara’ya geldi. İkinci sınıfın başında ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümüne çift anadal öğrencisi olarak kabul edildi. 2013 Haziran ayında ODTÜ EE’den yüksek şeref öğrencisi, 2014 Haziran ayında da ODTÜ IE’den şeref öğrencisi olarak mezun oldu.

DÜNYA DÖRDÜNCÜLÜĞÜNÜ GETİREN PROJE (3)

 

 

 

 

 

 

 

2013 Nisan ayında henüz mezun olmadan T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından teknoloji tabanlı fikirlerin desteklendiği Teknogirişim Sermayesi desteğini alarak iki ortak (Halil ŞAHİN ODTÜ IE’2014) Balista Elektronik Yazılım Ltd. Şti. kurdular. 2015 Ocak ayında aldıkları ortak karar ile Balista Elektroniği tasfiye ettiler.

DÜNYA DÖRDÜNCÜLÜĞÜNÜ GETİREN PROJE (2)

 

 

 

 

 

 

ODTÜ Teknokent’te özel bir firmada çalışmakta olup ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği – Bilgisayar opsiyonu yüksek lisans programına devam etmektedir. Yapay sinir ağları (Neural Networks), öğrenme ve sınıflama algoritmaları (Learning and Classification Algorithms) üzerine çalışmaktadır.

DÜNYA DÖRDÜNCÜLÜĞÜNÜ GETİREN PROJE (4)

 236 total views,  6 views today

Next Post

Bando ve Ciğer etkinlikleri sona erdi

              Bu yıl 6. sı düzenlenen Ciğer ve Bando Festivalinin ikinci gününde festivale katılan 7 bando ekibi Zübeyde Hanım parkında bir araya geldi. Daha sonra marşlar çalarak Mega parka kadar yürüyen Bando ekipleri orada halkı konser verdi. Konsere daha sonra Gölette devam etti.  Bando […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp