Uzunköprü’nün 95. Kurtuluş Yıl Dönümü

admin

Uzunköprü ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yılı 18 Kasım Cumartesi düzenlenen tören çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kurtuluş Töreni programına Uzunköprü Kaymakamı Kemal Yıldız,CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Okan Gaytancıoğlu, 102.Topçu Alayı Garnizon Komutanı K.Alb.Bayram Önel, Uzunköprü Belediye Başkanı Av.Enis İşbilen, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, STK Temsilcileri, Kurum Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kurtuluş programında bir konuşma yapan Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen Uzunköprü’nün düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yılını büyük bir coşku ve sevinç içinde Tüm Uzunköprü halkı ile birlikte kutladıklarını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti; “Uzunköprü’müzün düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümünü kutluyoruz. İlimiz ve ilçelerimizin düşman işgalinden kurtulduğu bu günler; ulusal dayanışma ve bütünleşmeyi, bir millet olma sevincini ve hep birlikte tek hedefte birleşerek, ulusal onurumuzu koruma erdemini yaşadığımız tarihi günlerimizdendir.

Türk askeri, Milleti ile birlikte, büyük bir azim ve fedakarlıkla Kurtuluş mücadelesini başarmıştır. Yüz binlerce şehit, bir o kadar da gazi ile kazanılan Kurtuluş mücadelesi, o günden sonra Türk Milletinin direnci ve inancı ile hangi koşullarda neleri yapabileceğinin kanıtı olarak tarihe geçmiştir.

Genç nesiller, hepimiz, atalarımızın güç koşullarda başlattığı ve zaferle sonuçlandırdığı, Milli Mücadelemizin hatırasına sahip çıkmalıyız. Yokluklar içerisinde savaşan asil ecdadımız, önce milletimizi tek çatı, altına toplamış; sonra da eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı yazmıştır. Bu destan Türk ulusunun varlığını, gücünü, büyüklüğünü, özgürlük ve bağımsızlık yolundaki sarsılmaz inancını ve kararlılığını bütün dünyaya göstermiştir.

Uzunköprü’müzün düşman işgalinden Kurtuluşunun 93. yıl dönümünde, Milli Mücadele yıllarında kanıyla, canıyla bağımsızlığımızın bedelini ödeyen ve bugün Ay Yıldızlı Bayrağımızın altında özgürce yaşamamızı sağlayan başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm Şehit ve Gazilerimizi minnetle ve rahmetle anıyorum. VATAN SİZE MİNNETTARDIR.

Konuşmaların ardından Uzunköprü’nün düşman işgalinden kurtuluşu temsili olarak canlandırıldı. Daha sonra Geçit töreni gerçekleşti. Uzunköprü’nün kurtuluşu nedeniyle gece Fener alayı düzenlendi.

 707 total views,  2 views today

Next Post

Madalyalı Öğrencilerimizden İl Millî Eğitim Müdürümüze Ziyaret

Türkiye Özel Sporcular Federasyonu tarafından 4-6 Kasım 2017 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen “15 Temmuz Şehit ve Gazilerini Anma Atletizm 2. Bölge Şampiyonası”nda ilimizi temsil eden ve birçok dalda madalya kazanan Edirne Özel Eğitim Uygulama Merkezi Spor Kulübü öğrencileri Deniz Kuanç ve Hazal Kuanç İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Hakan Cırıt’ı ziyaret […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp