VAKIF MÜLKÜ ZENGİNİ EDİRNE

admin

VAKIF MÜLKÜ ZENGİNİ EDİRNE

    92 yıl Osmanlı Devletinin başkenti olan ve İmparatorluk süresince en önemli kenti olma özelliğini koruyan  Edirne, o dönemlerin mirasını, izlerini oluşturan  tarihi eserleri koruyup,  günümüze kadar taşıyan en önemli bir kent olduğunda herkes fikir birliği içinde.

Atalarımızın mirası olan tarihi eserlerimizin içinde günümüzde  Vakıflara gelir sağlayan Edirne ve ilçelerinde yüzlerce gayrimenkulü bulunuyor.

    Tarihi Alipaşa Çarşısı,Bedesten Rüstempaşa ve Arasta ve ilçelerdeki  mülkleri arazileri bunların başında geliyor.

Buraları kiraya verilerek, kuruma  büyük gelir sağlanıyor.

Onun dışında İpsala bölgesindeki on binlerce dönüm arazi  kiralık diğer  mülkleri  ile vakıf gelirleri açısından Edirne en çok gelir sağlanan illerin başında geliyor.

Vakıflar Edirne’de  yıllık 16 Trilyonu aşkın gelir elde edilmesine karşın, bu paranın çok az bölümü 5 trilyon civarındaki  kısmı kentimizdeki vakıf eserleri onarımında harcanıyor.

Bunun yeterli olmadığı en yetkili ağızlarca dile getiriliyor.  Bu arada vakıf dükkanları kiracıları, kiraların yüksekliğinde yakınıyor.

Selimiye yanındaki Arasta esnafı, çarşının elektrik kesilmesi durumunda aydınlatma sistemi kurulması teklifi ve doğalgaz bağlantısı yapılması taleplerine olumlu yanıt alamıyorlar.

Vakıf eserlerinde böyle büyük gelir sağlanmasına karşın bu maddi imkanlardan bölgemizin yararı beklenenin altında olmaktadır. Çarşılara yeterli hizmetin yapılmaması, bu tarihi eserlerimizin yerli ve yabancı turizmde cazip hale gelmesini engellediği yolunda yakınmaların artmasına neden oluyor.

     Edirne’de bir vakıf malı çarşısının asansörünün onarılması aylarca geciktiriliyor, bir vakıf  çarşısı kapısının onarımı ancak Valimizin işe el atması ile yapılabiliyor, çarşıların içinde ve çevrelerinde  gerekli bakım, düzenleme,onarım yapılmıyorsa,köprü restorasyonları yıllarca sürüyorsa bunun altında  bir şeyler aramak gerekmez mi?.

      Bu uygulama, ilgisizlik ülkede en çok vakıf geliri olan Edirne’de bu kurumun kendi eserlerine kendi malına mülküne  dahi  sahip çıkmadığı anlamına gelmez mi?

Kurulduğu günden bu yana, bu eserleri tüm güçlüklere düşman işgaline  rağmen sahiplenilerek, günümüze kadar gelmesi sağlanan vakıf eserlerimizi böyle yüksek rant elde edilmesine rağmen, yeterince koruyamayıp. Onları turizmin hizmetine sunamıyorsak.

Bu oranda yüksek vakıf gelirleri olan bir ilde bu gelirin önemli bölümü o  bölgede harcanması gerekmez mi? Böyle bir ihtiyaç olmasına rağmen, bu imkanlar kullanılmayıp  Vakıf gelirleri  başka yörelere  aktarılıyorsa bu Edirne’ye bölge insanımıza  haksızlık olmuyor mu?

Bu eserleri yıllarca savaşta barışta kanı, canı pahasına koruyan bölge insanımızdan bu imkanlar neden esirgeniyor. Vakıf mallarını o bölgede  kullanarak  kentin güzelleşmesini  sağlayan ülkeler önemli  turizm merkezi haline geliyor.Bu konuda gelirleri kat kat artıyor.

Bunların başında İtalya gelmektedir. Ayni imkanlara sahip olan Edirne neden bu imkanlardan yararlanmasın.

     Özellikle bir dünya kenti,dünya mirası olma iddiasında  olan  bir ilde tarihi eserlere yapılacak hizmetin,önemin daha da üst düzeyde olması gerektiği halde  bu fırsat bugüne kadar  değerlendirilemedi.

Bunun en çok zararını yine  bölge halkımız çekmektedir. İlin kalkınması için reçete,çözüm yolları arayanlar en büyük fırsatı turizm gelirlerini artırma fırsatını değerlendirememektedirler.

Edirne benzeri illerin turizm geliri Edirne’den daha  fazla.Bizim bu konuda gelirimiz neden düşük düzeyde kalsın.

    Tarihi eserlerimiz ve çevreleri bakımlı turistlerin ilgisini çekecek şekilde donatılması halinde Edirne’nin turizm gelirleri de katlanarak artar. Bundan Edirneliler esnaflarımız yararlanabileceği gibi ülkemiz de büyük fayda sağlayacaktır. Bu konuda en şanslı il Edirne olmasına karşın fırsatlar bir türlü  değerlendirilemiyor.

Vakıf kaynaklarının büyük bölümü Edirne’ye yapılması gerektiği halde başka illere aktarılmasına neden gerek görülmüştür . Bu kaynakların Edirne’ye yönlendirilmesi kentimizde  kullanılması  gerekiyor.

    Bugüne kadar yapılan çabalar bunu sağlayamadı. Vakıf gelirlerinin üçte birinden az bölümü Edirne’ye harcandı. İlimizde vakıf eserlerinin birçoğunun bakım ve onarıma ihtiyacı bulunmaktadır. Vakıfların tarlalarından işyerlerinden elde edilen gelirlerin bölgemizde harcanması konusunda ısrarcı olanların  bu taleplerini daha üst seviyede ve net olarak dile getirmeleri  zorunlu hale gelmiştir. Bu yapılmadığı  takdirde Edirne’nin vakıf kaynakları başka illere  sevk edilmesi devam edecektir.      

 180 total views,  2 views today

Next Post

Bonzaileri Süt Kutusu İçine Gizledi

Bonzaileri Süt Kutusu İçine Gizledi   Edirne Emniyet Müdürlüğü KOM şube ekipleri, süt kutusunda gizlenmiş 47 paket bonzai uyuşturucu maddesi ele geçirdi. Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, İstanbul’dan Edirne’ye uyuşturucu maddesi olan Bonzai getirileceği bilgisi üzerine harekete geçti. İstanbul’dan aldığı uyuşturucuları trenle Edirne’ye gelerek satacağı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp