Vakıf Şehri Edirne konulu toplantı yapıldı

admin

????????????????????????????????????

 

 

Edirne Gençlik  Spor İl Müdürlüğü Konferans Salonunda  yapılan toplantıda  Vakıf şehri Edirne gündem konusu oldu.

Törene konuşmacı olarak   Edirne eski Vakıflar  Bölge Müdürü  Yüksek Mimar  Hayati Binler, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı  Mustafa İriş, Trakya Üniversitesi Türk Dili  ve Edebiyat Fakültesi Öğretim  üyesi ve  Balkan Enstitüsü Araştırma  Müdürü   Doç. Dr. Rıdvan Canım, Edirne  Şehit Aileleri dernek Başkanı  Faruk Çiftçi, Edirne İl Müftüsü  Emrullah Üzüm,  Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Erhan Demirkıran, Saadet Partisi yöneticileri  Anadolu Gençlik Derneği Başkanı  Abdülhamit İriş ile mimar Sinan Onursal Başkanı  Hasan Gümüş EKYDD Başkanı Selahattin Pınar,  ile  AGD’li gençler  katıldı.

????????????????????????????????????

 

 

 

EDİRNE’DE ÖĞRETİM GÖRMENİN FARKLILIĞI VARDIR

İlk olarak söz alan Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Abdülhamit İriş.Edirne’de okuyan öğrencilerin  farklı bir ilde tarihi geçmişi olan bir ilde öğretim gördüklerinin bilincinde olduklarını bilmeleri gerektiğini belirterek; “ Sizler ülkenin herhangi bir bölgesinde okuyan öğrenciler gibi olamazsınız.

????????????????????????????????????

 

 

Sizler Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği bir mabedin gölgesinde bulunuyorsunuz. Biz Anadolu Gençlik Derneği olarak geçmişteki bu güzel duyguları, değerleri verebilecek ve geliştirecek bir gençlik hareketidir. Eskiden şairler Edirne’nin önemini çeşitli kez mısralarında dile getirmişlerdir” dedi.

????????????????????????????????????

 

Daha sonra Edirne eski  Vakıflar Bölge  Müdürü Hayati İnlerin özgeçmişi okundu. Ardından konuşan İnler, görev yaptığı sürede Edirne’yi çok sevdiğini belirterek; “Uzun süre Restorasyon işleri yaptığımız için Edirne’yi çok iyi tanıyordum. Edirne’nin kültür varlıkları meselesi konumuz oldu. Selimiye’nin UNESCO’ya giriş süreci olan 2010 yılında alan yönetimi heyetlerinde bulunduk. Eski eserlerimiz bizim ortak kültür varlığımızdır.  Giden tarihi eserlerimizi geri getirebiliyorsak. Örneğin Selimiye yanındaki Yemiş Kapanı Hanı bir vakıf eseridir. Kazısı ise bitmek üzere.

Vakıf Şehri Edirne konulu toplantı yapıldı (1)

 

 

 

 

 

 

 

İKİ KAPILI HAN İÇİN DAVA AÇTIK

Buranın rölöveleri  çizilip bir değerlendirme yapılacak. Bundan sonra ne gibi işlem yapılacağına karar verilecek. Buradaki çalışmaların UNESCO yönünden sıkıntı yaratmayacağını sanıyorum. Bedesten ile Rüstempaşa Kervansaray arasında adı üzerinde iki kapılı han bulunuyordu. Bu hanın bir kapısı Bedesten tarafında diğer kapısı ise Rüstem Paşa Kervansaray tarafına açılıyordu. Bunların resimleri mevcut Biz burası için dava açtık.

Bu kervansarayların da Edirne’ye kazındırılması lazım. Edirne’de böyle birçok eser var  önce beyle bilinenlerle başlanırsa eski kültür varlıklarımız ortaya çıkar bunlar kısa sürede olmaz. Ben görevim dönemimde birçok eseri ortaya çıkardım.

Bu eserlerin ortaya çıkarılmasından korkmadan istişare ile  ortaya çıkarılabileceğini düşünüyorum” dedi.

 88 total views,  2 views today

Next Post

Kaşla göz arasında yasalaştı

            Günümüzde siyasi tartışmaların doruk noktaya ulaştığı, TBMM’de bir yanda parlamenterlerin dokunulmazlıkları ile ilgili olarak siyasi partiler arasında bitmez tükenmez tartışmalar devam ediyor.             Diğer yandan başkanlık sistemi ile  kavgaların siyasetin odaklandığı adeta kilitlendiği tam bu günlerde çalışanları, çalışma hayatını  yakından ilgilendiren bir yasa  Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp