Edirne Valisi Ekrem Canalp ve eşi Dr. Ayten Canalp, Vali Konağında verilen kahvaltıda basın mensupları ile bir araya geldi. Vali Konağı’nda gerçekleştirilen kahvaltıda konuşan Vali Canalp, bugüne kadar Edirne’deki tüm köyleri, beldeleri ve ilçeleri gezdiğini ve olumsuz şey yaşamadığını ifade ederek, “Edirne’nin en meşhuru şeyi Edirnelilerin kendisidir” dedi.

Göreve başladığı günden itibaren Edirne’nin tüm köylerini, beldelerini ve ilçelerinde ziyaret ederek buralarda çeşitli çalışmalar yapan Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne hakkında gözlemlerini ve izlenimlerini anlatarak konuşmasına şöyle devam etti; “Edirne’de gitmediğim ve gezmediğim yer kalmadı. Edirne’nin tamamında bugüne kadar en ufak bir olumsuzluk yaşamadım ve karşılaşmadım. Bence “Edirne’nin tava ciğeri, Kırkpınar’ı, Kakavası meşhur değil. Bence Edirne’nin meşhuru, Edirnelilerin kendisidir. Yani Edirnelilerdir. Edirne’nin insanıdır. İnsanlarda yerleşmiş bir beyefendilik, bir hanımefendilik var. Yani bunu görüyor olmak, bunu yaşıyor olmak bence hepsinden kıymetli.  Yani insanlar Edirne’ye, Edirne’yi görmeye değil;  bence Edirnelileri görmeye gelmeliler.” dedi.

“bir tane Edirneliyle  bir tane olumsuz şey yaşamadık,”

Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne’nin tüm köylerini, beldelerini ve ilçelerini gezdiğini söyleyerek, Her gittiğimiz köyde mutlaka ki; ya köyün kahvesinde, ya köyün konağında köylülerimizle oturduk. Biraz sohbet ettik. Aynı zamanda sohbetten sonra da eğer köyle ilgili bir talepleri varsa onları aldık. Şimdi bu kadar 254 tane köyü gezip, ilçelerin tamamını gezip, beldelerin tamamını gezdikten sonra bu kadar kahvede, köy konağında oturduktan sonra yani aklınıza şu gelebilir: ‘Belki bir tartışma olmuştur, belki olumsuz bir tavır ve diyalogla karşılanılmıştır’ diye düşünülebilir. Sizinle şunu paylaşmak isterim. 254 köyün içerisinde, ilçelerimizin tamamı içerisinde, beldelerimizin tamamı içerisinde bir tane Edirne’liyle  bir tane olumsuz şey yaşamadık, olumsuz bir diyalog yaşamadık. Bir tane mi çıkmadı, diye sorulabilir. Evet, bir tane bile çıkmadı.” ifadelerini kullandı.  

Vali Canalp, tüm bu gözlemlerinin ardından Edirnelilerin, Edirne’de ‘meşhur’ kabul edilen diğer değerlerin önüne geçtiğini belirterek, “Yani Edirne’nin neyi meşhurdur derseniz; Edirne’nin tava ciğeri meşhur değil bence, Kırkpınar’ı meşhur değil, Kakava’sı meşhur değil. Bence Edirne’nin meşhuru, Edirnelilerdir. Edirne’nin insanıdır. İnsanlarda yerleşmiş bir beyefendilik, bir hanımefendilik var. Yani bunu görüyor olmak, bunu yaşıyor olmak bence hepsinden kıymetli. Yani insanlar Edirne’ye, Edirne’yi görmeye değil;  bence Edirnelileri görmeye gelmeliler. Türkiye’de 81 vilayetin içerisinde böyle insanlar var. Böyle insanlarla, bence insanlar gelip diyalog kurmalı. Böyle insanlarla dostluk kurmalı, böyle insanlarla samimiyet geliştirmeliler. Yaşadığım en çarpıcı şey buydu benim açımdan.” şeklinde konuştu.