Vali Canalp “Edirne’ye Vali olmak benim için bir ayrıcalık oldu.”

admin

Edirne Valisi Ekrem Canalp ile basın mensupları tanışma toplantısında bir araya geldi.  05 Kasım 2018 Pazartesi günü Edirne Valisi olarak göreve başlayan Vali Ekrem Canalp, Edirne’de görev yapan basın mensuplarıyla düzenlediği tanışma toplantısında önemli açıklamalar yaptı.

Edirne’de kısa süre önce göreve başlamasına rağmen Edirnelilerden sıcak ilgi gördüğünü belirten Vali Canalp, basının demokraside çok önemli bir yeri olduğunu ifade ederek, halkın sorunlarını iletmede köprü görevi gören basınla sık sık iletişim halinde olacağını belirtti.

“Basınımızın halka diyaloğu her zaman çok güçlüdür”

Edirne’yi çok sevdiğini belirten Vali Canalp konuşmasında; “ Önemli olan şey işlere odaklanabilmek ve halkla iyi bir iletişim kurmaktır. Geçtiğimiz günlerde Edirne’de çarşı ziyaretim esnasında şunu gördüm.  Basın mensuplarının halkla iletişiminin çok güçlü olduğu için hemen anında orada olduğumuzun haberini almışlar. Basınımız halka diyaloğu her zaman çok güçlüdür ve çok ta güçlüdür. Halka ulaşmak demek, Basın aracılığı ile her zaman için mümkün olabilmektedir. Esas itibarıyla basın da demokrasimizde her zaman için dördüncü bir güç olarak ifade edilir ki bu doğrudur. Bu güç te kaynağının temelini esas itibarıyla halkın kendisinden almaktadır. Basına milletimiz de belli bir değer vermektedir. Ben basınla dirsek teması yapmayı düşünmüyorum, Basınla kucaklaşmayı düşünüyorum. Esas itibarıyla halkla kucaklaşmayı düşünüyorum. Basın da halkla kucakla kucaklaşmanın en esaslı unsurudur.” Dedi.

Edirne’de görev yapan Basın mensupları ile tanışma toplantısının başlangıç olduğunu ve bundan sonra farklı mekanlarda ve farklı zamanlarda bu birlikteliklerin devam edeceğini belirten Vali Canalp;  “Basın mensuplarımızla iletişim ve diyalog halinde bulunmak görevim boyunca, benim en büyük arzularımdan bir tanesi olacaktır.” Dedi.

“Edirne’ye Vali olmak benim için bir ayrıcalık oldu.”

Edirne’yi söylendiği gibi bulduğunu ifade eden Vali Canalp; “İnsanları çok sıcak ve çok cana yakın, çok enerji dolular. Edirne’ye Vali olmak benim için bir ayrıcalık oldu. Çok büyük bahtiyarlık duydum. Edirnelilere vali olarak hizmet ediyor olmak benim için en büyük bahtiyarlık olacak ve Edirne sadece Edirne’den ibaret değildir.  Edirne dediğiniz zaman burası Balkan coğrafyasının da kalbidir. Sadece Edirnelilere değil aynı zamanda balkan coğrafyasına da kendi sorumlulukları olan bir ildir burası. Edirneliler de aynı zamanda kendi sorumluluklarının dışında bu coğrafyaya da belli şekilde ilişkileri ve diyalogları olan insanlar. Bu coğrafya ile kültürel, sosyal ve aynı zamanda çok güçlü ekonomik ilişkilerimiz var. En bariz örneği de bu hafta sonu Edirne’de otellerin tamamının rezervasyonları kapalıydı. Pek çok turistik iller vardır. Ama hiçbir yerde bu şekilde, bu mevsimde otelleri dolu olan bir il bulamazsınız.” Dedi.

2000 yılında Edirne’de göreve başlayan, Edirne’de büyük hizmetlere imza atan, 7’den 70’e herkesin sevgisini kazanan ve 2004 yılında rahatsızlığı nedeniyle vefat eden Fahri Yücel’e Vali Canalp’ın benzetildiğini ifade eden Gazeteci Melih Yurduseven’in sözlerine cevap veren Vali Canalp; “Fahri Valimizi ve hizmetlerini Edirne’de gerçekleştirdiğim halk ziyaretlerinde hemen hemen pek çok yerde duydum. Bu bize bir örnektir. Allah Rahmet eylesin Fahri Valimizin herkesin bahsettiği çok güzel bir özelliği var. Hepimizde var olması gereken bir özellik “Halkla çok iyi bir diyaloğu var ve çok iyi bir iletişim kurabilmiş.” Biz de öyle olmalıyız. Edirne’de nice valiler gelmiş geçmiş ama bakın Edirneliler bir tek Fafri valimizin ismini hatırlayabiliyor. Cenabı Allah’tan duamdır. Bizlere de o şekilde öyle bir insan olmak nasip etmesini arzu ederim ve çok isterim.” Dedi.

“Edirne’yi Edirne yapan esas itibarıyla Edirnelilerin kendileridir.”  

Doğasıyla, Kültürüyle Edirne’nin özellikli bir il olduğunun altını çizen Vali Canalp; “Öyle anlaşılıyor ki Edirne’yi Edirne yapan esas itibarıyla Edirnelilerin kendileridir.  Ümit ediyorum ki Edirne’nin faydasına işler yapmayı istiyor ve diliyorum.” Dedi.

“Çiçekleri Çiçeklerle buluşturacağız”

Göreve başladığı andan itibaren kendisine gönderilen çiçeklerden son derece memnun olduğu ifade eden Canalp; “İlkokullardaki öğrencilerimize bu çiçekleri takdim etmeyi arzu ediyorum. Onlar da birer çiçek. Çiçekleri Çiçeklerle buluşturacağız” dedi.

Edirne’nin kültür ve medeniyet şehri olduğunu belirten Vali Canalp; “Edirne Dünyanın en büyük ve en kökleşik imparatorluklarından bir tanesine bir asra yakın başkentlik yapmış olan bir ildir. Bu il sadece Osmanlı’dan değil, çok farklı dillerin,  3 tane farklı dilin ve dinin de karargahı olan karakteristik özelliklerini kendi bünyesinde yansıtan da bir ildir.  Dolayısıyla da Edirne’nin kültürü ve sahip olduğu değerler ve bu kültürel değerlerin aynı zamanda turistik nitelik de taşıyor olması Edirne için bir fırsattır. Önemli olan şey bu fırsatları iyi değerlendirebilmektir. Bizim yapmamız gereken şey, sürdürülebilir ekonomik gelişmeyi sağlayabilmek için Edirne’nin elinde var olan fırsatları bir şekilde Edirne’nin ekonomisine katmak olmalıdır.” Dedi.

Toplantının ardından Vali Canalp ve Basın mensupları Valilik Binası önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

 104 total views,  2 views today

Next Post

Çare var, çare Saadet Partisi

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş Edirne İl Başkanlığında yaptığı basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ekonomik kriz, borç yükü ve faiz konularında açıklamalarda bulunan İriş, yerel seçimin önemine vurgu yaparak, şehirlerimizin yönetiminin emin ellere teslim edilmesi gerektiğini ifade etti. Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş basın toplantısında […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp