VALİ CANALP, RESTORASYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN PEYKLER MEDRESESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

admin

Edirne Valisi Ekrem Canalp restorasyon çalışmaları devam eden Peykler Medresesinde incelemelerde bulunarak, “Edirne buranın tamamlanmasının ardından yeni küçük bir kültürel üçgen kazanmış olacak” dedi. Edirne Valisi Ekrem Canalp, Peykler Medresesindeki incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, “Peykler Medresesi Edirne tarihinin bir parçasıdır, nasıl ki camilerimiz Edirne tarihine ışık tutuyorsa burasıda Edirne tarihine ışık tutmaktadır.

Buranın yan tarafındaki Saatli medreseyi Fatih Müzesi olarak hizmete açtık. Şu anda içinde bulunmuş olduğumuz mekânı da aslına uygun olarak restore ediyoruz. Bu medreseyi restore ederek müze haline getirmek suretiyle geleceği taşıyacağız. Mimar Sinan’ın yapmış olduğu en meşhur eserlerin minialarını burada sergileyeceğiz. Edirne Selimiye, Eski Cami ve Üç şerefeli Cami arasındaki kültürel altın üçgenden sonra yeni bir kültürel üçgen kazanmış olacak. Burasının Üç Şerefeli Cami, Fatih Müzesi aynı zamanda ikinci bir müze olarak da yeni bir kültürel üçgen olacak ilimize gelen misafirlerimiz bu üç yapıyı da aynı zamanda ziyaret etmiş olacaklar. Bu alanla ilgili olarak yapılan restorasyon çalışmalarının maliyetini İl Özel İdaresi olarak biz karşılıyoruz. Aynı zamanda Vakıflar Genel Müdürlüğümüz kubbelerdeki kurşunların yenileme çalışmalarını yapıyorlar ve kendilerini çok teşekkür ediyorum” dedi. Vali Canalp, Peykler Medresesinde devam eden restorasyon çalışmalarının kısa sürede biteceğini belirterek, tarih ve kültür şehri olan Edirne’nin yeni bir müzeye kavuşacağını söyledi.

 476 total views,  8 views today

Next Post

SELİMİYE MEYDANI'NDA TARİHİ KALINTILAR ORTAYA ÇIKTI

Mülkiyeti ve projesi Edirne Belediyesi, finansı Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca gerçekleştirilen Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi kapmasında meydanda gerçekleştirilen çalışmalar sırasında tarihi bulgulara rastlandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Yapılan kazılarda Gazi İlkokulu’nun temellerine, lahit, 2 adet tarihi su kuyusuna, sokak dokusuna ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp