Edirne Valisi Ekrem Canalp Edirne’nin kurtuluşunun 97. yıldönümü nedeniyle b yayınladığı mesajda; “Balkanların barış ve huzur kenti olan Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümünü kutlamanın mutluluk ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

Fethedildiği 1361 yılından bu yana Anadolu’nun Avrupa’ya açılan kapısı olan ve asırlar boyunca huzurun hüküm sürdüğü bu kadim kent Balkanlar’da her zaman önemini korumuş ve bölgede her türlü sosyal, politik gelişmenin ve savaşların etkisini de yüreğinde hissetmiştir.

 1912 yılında Balkan ülkelerinin Osmanlı İmparatorluğuna karşı giriştiği savaşta, Edirne Müdafi Şükrü Paşa kumandasındaki askerlerimiz şehri kahramanca savunmuşlardır. Tarihinin en karanlık ve acı günlerini bu dönemde yaşayan Edirne, binlerce şehit verilerek yeniden vatan toprağı yapılmıştır. Acılarla ve şehitlerin kanlarıyla yoğrulan bu topraklar Lozan Antlaşması ile Türkiye hudutları içerisine alınarak bugünkü sınırlarımıza ulaşılmış ve Edirne, ülkemizin batıya açılan kapısı haline gelmiştir.

          Şimdi bize düşen görev, kan ve gözyaşı ile binlerce şehit verilerek yeniden vatan toprağı yapılan serhat kenti Edirne’mize sahip çıkmaktır. Bugün için güzel topraklarımızda huzur içinde yaşamanın kıymetini bilen, özgürlüğe sahip çıkan ve bütün engellere rağmen ortak ülkü, bayrak, vatan çatısı altında bir araya gelmeyi ve millet olmayı başaran nesillerin yetiştirilmesi görevi hepimizin sorumluluğundadır.

         Bu duygu ve düşüncelerle Edirne’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Edirne Müdafi Şükrü Paşa’yı, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyor, tüm halkımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.