Edirne Valisi Ekrem Canalp’ın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajında; “Bir millet evladı düşünün ki teröristlerin içerisinde bulunduğu mağaraya ilk giren olmak için arkadaşlarından önce koşuyor, arkadaşları ise ondan daha önce girebilmek için onun önüne atlıyor, şehit olacağını bile bile… Bir millet evladı düşünün ki namlusunu vatanına çeviren tankın önüne yatıyor şehit olabileceğini bile bile… Bir millet evladı düşünün ki namusum dediği karargahına girmeye çalışan teröriste kendini siper ediyor 30 kurşunla şehit olacağını bile bile… Bir millet düşünün ki kundaktaki bebeğini evde bırakıp vatanına sahip çıkmaya sokağa koşuyor şehit olabileceğini bile bile… Bir millet düşünün ki koltuk değnekleriyle, bastonuyla var olan tüm gücüyle, vücudunu vatanına siper etmeye koşuyor… Bir millet düşünün ki tüm sevdikleriyle helalleşip abdestini alıp vatanına siper olmaya koşuyor ardına hiç bakmadan, geri dönmeyi düşünmeden şehit olabileceğini bile bile… Bir millet düşünün ki “Ya İstiklal Ya Ölüm” diyor. Vatan tektir, birdir, vazgeçilmezdir, taviz verilmezdir, hiçbir şeyle kıyaslanamaz, yerine hiçbir şey konulamazdır, her şeyden geçilir vatandan geçilmez diyor.

        Ve bu aziz millet eşine az rastlanır bir destan yazarak tüm dünyaya yeniden ilan ediyor ”Sahipsiz vatanın batması haktır, Sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır!” Ve tüm hainler bir kez daha anlıyor ki “Bu Vatan Sahipsiz Değildir”.

        Tanklara ve uçaklara meydan okuyan şehit ve gazilerimizin onuru 15 Temmuz Zaferi ile milletimiz, asırlardır üzerinde yaşadığı Anadolu Topraklarının ezelden ebede vatanı olduğunu, bu ülkeyi bölmek isteyen saldırganlara karşı Kurtuluş Savaşında, Çanakkale’de, Dumlupınar’da, gösterdiği gibi 15 Temmuz’da da gösteriyor. Ve haykırıyor “Bu Ruh yine O Ruh’ tur, Bu Kan yine O kan’ dır.”

        Bizler bir taraftan 251 vatandaşımızı bir gecede kaybetmenin üzüntüsünü ve öfkesini tekrar yaşarken, diğer tarafta dünyada eşine az rastlanır bir direnişe imza atmanın onurunu yaşıyoruz. Vatan sözle değil eylemle sevilir diyen şehitlerimiz ve gazilerimiz, 15 Temmuz gecesi, cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazdılar. Hiç şüphesiz ki, şehitlerimiz, kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Artık her yıl, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde kendilerini gönülden yâd edecek, aziz hatıralarını gelecek nesillere aktaracağız.” İfadelerine yer verdi.