Vali Özdemir; “Edirneliler isterse Uygulama sona erer”

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ//

Edirne İl Trafik Komisyonunun köprü trafiğini düzenleyen kararı doğrultusunda Tarihi köprülerin tek yönlü olarak trafiğe kapanması geçtiğimiz günlerde uygulanmaya başladı. Trafik akışında yaşanan sıkıntıyı çözmek için uygulamaya konan karar kamuoyunda çeşitli tartışmalara neden olmaya devam ediyor.

“Karaağaç esnafı  ve İki köprü arasındaki işletmeler  mağdur olabilir!”

Tarihi Tunca ve Meriç Köprülerinin tamamen trafiğe kapatılması nedeni ile iki köprü arasında bulunan işletme sahiplerinin mağdur olabileceği, toplu taşıma ve ticari taksilerin kullandığı güzergahın değişeceği ve daha uzun mesafe olacağı da ifade ediliyor. Bir diğer mağduriyetin de ürününü Karaağaç’ta yetiştiren esnafın Pazaryerine ulaşmasında sıkıntı yaşanabileceği söyleniyor.

Vali Özdemir; “Edirneliler isterse Uygulama sona erer”

Geçtiğimiz Hafta Sonu 1.küçük Sanayi Sitesi yönetiminin düzenlediği Geleneksel İftar yemeğine Katılan Edirne Valisi Günay Özdemir  ve İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, İftar sonrasında Vatandaşlar, Oda yöneticileri, esnaf ve STK temsilcileri ile çay içip sohbet etti.  Köprülerin tek yönlü olarak trafiğe kapanma uygulamasını da değerlendiren Vali Özdemir;  “Biz bu uygulamayı Edirneliler için yaptık.  Bu uygulama Günay Özdemir’in isteğiyle gerçekleşmedi. Ben bugün buradaysam yarın başka yerde olurum. Ama siz yine Edirne’de olacaksınız. Sizin için bu uygulama büyük önem taşıyor. Bizim amacımız oradaki Trafik akışını rahatlamak. İnsanlar Karaağaç’ta bulunan Sosyal tesislere rahatça gitsin, çıkarken de yeni köprü’den çıkıp gidebilir. Edirneli istemiyorsa bizde istemeyiz. Baktık olmadı. Tekrar eski sisteme döneriz.” dedi.

ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt; “Komisyonda Esnafı Temsil eden ETSO’da olmalıdır”

ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt ta burada yaptığı açıklamada; “Bu tür kararlar alınırken esnafı temsil eden Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın da komisyonda yer alması gerektiğini belirterek; Şehrimiz için böylesine alınan önemli kararlarda bizlerinde görüşünün alınmasında büyük yarar olacağını düşünüyorum. Bizlerde görüşümüzü belirtmek isteriz. Valilik, Emniyet, Belediye, Milli Eğitim gibi önemli kurumların yer aldığı komisyonda esnafı temsil eden Kurum olarak yer almak ve görüş bildirmek isteriz” dedi.

Koray Uymaz; “Karaağaç halkı ve Esnaf mağdur olabilir”

Uygulamayla ilgili Vali Özdemir’e düşüncelerini anlatan Pomak Kültür Derneği Başkanı Av. Koray Uymaz, Edirne’ye gidip gelen bütün Karaağaç halkının mağdur olduğunu ifade ederek, “Bu uygulamada sıkıntılar yaşanıyor. Mesafe olarak fazla. Pazar yerine gelmek isteyen Karaağaçlı esnaf ve vatandaş sıkıntı yaşar. Bayan sürücüler açısından özellikle geceleri bu güzergah büyük sıkıntı yaratacaktır” dedi.

Karaağaçlı Gazeteci Beyazıt Sansı: “Köprülerin yüzey taşları gerçek Granit taşla kaplanmalı”

Karaağaç semti sakinlerinden, Kırkpınar ve Edirne Marşı’nın bestecisi, Gazeteci Beyazıt Sansı konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Ben köprülerimizin korunmasından yanayım. Köprüler gidiyor. Ama, Tarihi köprülerimizi tamir edeceklerine yolumuzu değiştirdiler. Bu çözüm değil. Köprüleri saf dışı tutmakla köprüler kurtulmaz. Köprülerinin yüzey taşlarının gerçek granit taşlarıyla kaplanması lazım. Bu yapıldıktan sonra bu servisler tekrar normale dönebilir. Bu döşenen taşlar çürük Afyon Karahisar’dır, Yapay taşlarıdır. Bilerek hata edilmiştir. Şimdi Edirneliler o çürük yapay taşların cezasını çekmektedir.” Dedi.

 

Edirne Valiliği İl Trafik Komisyonunun 23.05.2018 tarih ve 2018/04 sayılı kararı ile şehir merkezinden Karaağaç istikametine gidiş güzergahında, Tunca köprüsü girişinden Meriç köprüsü çıkışına kadar olan kesimde gidiş tek yön uygulanmasını, Karaağaç’tan şehir merkezi istikametine gelişte, Protokol Evi yanı Meriç köprüsü girişinden trafiğe kapatılmıştır. Karar doğrultusunda tarihi köprüler Karaağaç istikametine giderken kullanılacak, Karaağaç Mahallesi’nden kent merkezine gelişlerde ise Dr. Mehmet Müezzinoğlu Köprüsü’nde ulaşım sağlanacak.

 

 

 105 total views,  2 views today

Next Post

BİRCAN; "5 Haziran Dünya Çevre Gününü kutlarım"

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yayınladığı mesajında; “Ergene’si kirli, taş ocaklarının doğayı yok ettiği bir coğrafyada Çevre Günü Kutlanamaz. Dünya Çevre Gününü çevre katliamlarına karşı savunma günü olarak anıyoruz.  Dünya Çevre Gününde tüm çabamız çevreyi korumak için. Çevre mücadelesinde, halkımız ve Dünya Çevre Günü […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp