Vali şahin “Edirne geçmişte olduğu gibi bu günde ilim kentidir”

admin

Vali şahin Edirne geçmişte olduğu gibi bu günde ilim kentidir (1)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Valiliği ve vatandaşların katkılarıyla hazırlanan Saraçlar Kur’an kursu düzenlenen törenle Vali Dursun Ali Şahin tarafından açıldı.

Buzhane binası olarak kullanan ve yıllardır harabe halde duran binada yapılan tadilat çalışmaların ardından kullanılabilir hale getirilen Saraçlar Kur’an kursu Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Adalet Komisyon Başkanı Tayyip Özdurmaz, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan davetliler ve öğrencilerin katıldığı törenle hizmete açıldı.

Vali şahin Edirne geçmişte olduğu gibi bu günde ilim kentidir (3)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin açılış töreninde yaptığı konuşmada, “İftar öncesi güzel bir tesisin açılışı için toplandık. Edirne bir geçmişte olduğu gibi bu günde bir ilim kentidir. Edirne büyük ilim adamları ve devlet adamları yetiştirmiştir. Edirne,  Osmanlı zamanında 350 bin nüfusu ile Avrupa’nın dördüncü büyük kenti idi ve kentte kaliteli eğitim veren 24 medrese bulunuyordu.  Öyle olmasaydı Osmanlı’nın en kudretli padişahlarından olan Edirneli Fatih sultan Mehmet’te bu medreselerde yetişebilir miydi? Böyle ilim kenti olan Edirne’de bizde özellikle roman vatandaşlarımızın ve hanımların eğitimine ağırlık verdik.  Edirne’nin en merkezi yerindeki bu harabe binayı 6 ay süren bir tadilattan geçirdik ve bu gün burada 38 öğrencinin kaldığı bir eğitim yuvası haline getirdik.  Buradaki çocuklarımız normal eğitimlerini sürdürürken burada da dini eğitimlerini alacaklar” dedi.

Açılış öncesi Edirne Valiliği Mehter takımı mini bir gösteri yaparken tören Kur’an kursunda verilen iftar yemeğinin ardından sonra erdi.

Vali şahin Edirne geçmişte olduğu gibi bu günde ilim kentidir (2)

 11 total views,  2 views today

Next Post

Özçuhacı milletvekillerine başarı dileklerini sundu

İşadamı Özel Pen firması Sahibi ve CHP Belediye Meclis Üyesi Mehmet Özçuhacı seçim sonrası yaptığı açıklamada, Edirne’ de huzurlu ve ülkede örnek olacak bir seçim dönemi yaşandığını ve halkın iradesinin sandıkta ortaya çıktığını belirterek şunları kaydetti; “ Edirne’de huzur içinde seçim gerçekleştirilip halkın siyasi tercihinin ortaya çıkmasında biz de Belediye […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp