Vali Şahin Plevne müzesine Osman Paşa tablosu hediye edecek

admin

Vali Şahin Plevne müzesine Osman Paşa tablosu hediye edecek (5)

 

 

 

 

 

 

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, iki günlük ziyaret için gittiği Bulgaristan’ın Plevne şehrinde bulunan ve Osman Paşa tarafından Plevne’nin savunmasının anlatıldığı üç boyutlu müzeyi ziyaret etti.  Ziyaret sırasında Müze Müdürü Mitko Asparuhov Osman Paşa’nın tablosunun olmadığını belirterek Vali Şahin’den Osman Paşa’nın tablosunu istedi.  Vali Şahin, talebin hemen yerine getirileceğini söyledi.

Vali Şahin Plevne müzesine Osman Paşa tablosu hediye edecek (2)

 

 

 

 

 

 

 

Plevne şehri için oldukça önemli olan ve dünyada sadece 33 adet bulunan ve 19 Temmuz 1877-10 Aralık 1877 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Rusya İmparatorluk Ordusu’nun kuşattığı Plevne (Bulgaristan) kentinin Osmanlı Ordusu tarafından savunulmasını anlatan “Panorama müzesi”ni ziyaret eden Vali Şahin ve beraberindekiler burada müze yetkililerinden bilgi aldılar. Türk dostu olarak bilinen ve müzenin sorumlu müdürlük görevini yürüten Mitko Asparuhov tarafından karşılanan heyet burada Osmanlı Rus savaşının kompoze edildiği müzeyi ziyaret ederek bilgi aldı.

Vali Şahin Plevne müzesine Osman Paşa tablosu hediye edecek (1)

 

 

 

 

 

 

 

Müzeyi ziyareti sırasında birçok detayı fark ederek sorduğu sorulara cevap arayan Vali Şahin müzenin güzel tasarlanan bir müze olduğunu ifade etti. Destansı savunmanın konu edildiği ve Plevne’nin düşmemesi için can pare bir savunma gerçekleştirdiği bilinen Osman Paşa ve ordusunun da anlatıldığı müzede, Osman Paşa’nın bir portresinin bulunmadığını belirten müze müdürü Mitko Asparuhov Vali Şahin’den portresinin yaptırılarak müzeye gönderilmesini istedi. Bu teklife sıcak bakan ve “hemen yaptırırım. Ancak koyabilecek misiniz Sizin için sorun olmasın” diyerek tablonun yaptırılarak gönderileceğini söyledi.

Vali Şahin Plevne müzesine Osman Paşa tablosu hediye edecek (4)

 

 

 

 

 

 

 

Vali Şahin daha sonra müze şeref defterine duygu ve düşüncelerini aktararak imza altına aldı ve müze müdürünün talebinide tarihin sayfalarına not düşmüş oldu.

Osman Paşa’nın portresinin yaptırılarak müzeye gönderilmesi için gerekli talimatları veren Vali Şahin “Böylesi bir talebin yerine getirilmesi bizim için çok önemli. Arkadaşlarımıza talimatı verdim Edirne’ye döner dönmez çalışmalara başlanacak ve tablo en kısa zamanda buraya getirilerek yerini alacak” dedi.

Vali Şahin daha sonra müze müdürüne bir Edirne hatırası olan çini tabak hediye ederken, Müze Müdürü Mitko Asparuhov’da Osman Paşa komutasındaki askerlerin kullandığı ve savaş meydanından çıkartılan orijinal mitralyöz mermisi hediye etti.

Vali Şahin Plevne müzesine Osman Paşa tablosu hediye edecek (3)

 177 total views,  2 views today

Next Post

Partilerin tabanının bir diyeceği yok mu?

7-Haziran seçimleri sonuçlandı. Ülkemizde yeni bir parlamento aritmetiği oluştu. Daha önceleri Başkanlık veya yarı başkanlık söylemleri ile yola çıkanlar bu kez koalisyon için çözüm arıyorlar. Aslında halkın iradesinin yansıtılmış olması nedeniyle bu tablodan mutluluk duymak gerekir. Seçim sonrası bir süre şaşkınlık yaşayan siyasi partiler daha sonra kurulacak hükümet tavırlarını ortaya […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp