Vali Şahin tır kuyrukları için haskovo’ya gitti

admin

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, gurbetçi sezonu öncesi yaşanabilecek sorunların bertaraf edebilmek amacıyla komşu ülke Bulgaristan’ın Haskovo (Hasköy) Valisi Dobri Belivanov’u makamında ziyaret etti.

3 ay önce Vali Dursun Ali Şahin’i makamından ziyaret eden Haskovo Valisi Dobri Belivanov’a iadeyi ziyaret anlamını taşıyan ziyarette Vali Şahin gurbetçileri yakinen ilgilendiren bir konu hakkında görüştü.

Vali Şahin tır kuyrukları için haskovo’ya gitti (1)

 

 

 

 

 

 

 

Gerçekleşen ziyarette ilk olarak Vali Şahin çok acil gelişen bir ziyaret olduğunu hatırlatarak mevkidaşına anlayışı için teşekkür etti. Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette Vali Şahin Türkiye ile Bulgaristan’ın iki komşu ülke olduğunu ancak Edirne’nin Bulgaristan’a, Haskovo’nun da Türkiye’ye sınır ili olmasından dolayı iki il Valilerinin daha sık görüşmelerinin sorunların çözümü noktasında işleri kolaylaştıracağını söyledi.

Özelikle Bulgaristan hükümetinin yıllardır süren otoyol çalışmasından nihayet sona yaklaşıldığını görmelerinin kendilerini son derece memnun ettiğini belirterek, ziyaretin sebebini oluşturan konuyu Vali Belivanov’a aktardı.

Vali Şahin tır kuyrukları için haskovo’ya gitti (3)

 

 

 

 

 

 

 

Sofya otoyolunun belli kısımlarının tamamlanarak sınır sahasına kadar getirilmesinin önemli olduğunu hatırlatan Vali Şahin “bildiğiniz gibi önümüzde yoğun geçeceğine inandığımız gurbetçi sezonumuz var ve başladı.Özellikle bu hafta sonrasında yoğun bir gelişini olacağını bizler biliyoruz.Günde 8 bin aracın geçmesi bekleniyor” diyerek Kapitan Andrevo sınır kapısına doğru yol kenarında bekleyen TIR araçlarının otoyol üzerinde bekleme yapmamalarını,TIR araçlarının şu anda kullanılmayan Kapitan Andrevo kasabasındaki eski yola alınmasının doğru olacağı önerisini sundu.

Vali Belivanov ise öncelikle böyle bir firkin kendilerine sunulmasının son derece önemli olduğunu belirterek “Bizde uzun bir süredir yol kenarında bekleyen TIR araçlarının yarattığı sorunu çözmek için uğraşıyoruz.Bu konuda Bölgesel Kalkınma Bakanlığımızın bir projesi var.Önümüzdeki yıl yapılacak olan TIR parkı ile araçlar artık yol üzerinde bekleme yapmayacak,ancak önerinizi bugün hemen bildirip uygulanmasını isteyeceğiz” dedi.

Vali Şahin tır kuyrukları için haskovo’ya gitti (4)

 

 

 

 

 

 

 

Vali Şahin gurbetçilerin yorgun olduğunu ve sınıra yaklaşırken otoyolda seyrettiklerini ancak yolun sağ ve sol şeritlerinde bir anda TIR araçları ile karşılaşmalarının yaralamalı hatta çok sayıda ölümcül kazaya davetiye çıkarmasının mümkün olduğu söyledi.

Yapılan ziyarette hazır bulunan Haskovo Emniyet Müdürü Angel Tsankov ise her iki il Valisine bilgi vererek TIR kuyruklarının devriye polis ekipleri kontrolünde olduğunu ancak sunulan önerinin olumlu ve çözüme daha yakın olduğunu belirterek “biz gurbetçi vatandaşlar için Türkçe hız levhaları hazırlatıyoruz.Otoyol üzerinde Türkçe levhalar olacak ve zorluk yaşamayacaklar”diyerek gerekenin yapılacağını kaydetti.Emniyet Müdürü Tsankov ve Edirne İl Emniyet Müdürü Adnan Armağan Erdoğan bir süre görüşerek alınabilecek tedbirler konusunda fikir alışverişinde bulundular.

Olumlu geçen ziyaretin ardından Vali Şahin mevkidaşı Belivanov’u 26 Temmuz 2015 Pazar günü yapılacak olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine davet ederek görüşmelerin ayda bir yapılmasını ve bir ay Haskovo’da bir ayda Edirne’de olmasının yararlı olacağını belirtti ve işbirliklerinin her alanda yapılmasının faydasının görüleceğini kaydetti.

Vali Şahin ziyaretin ardından kısa sürelide olsa Haskovo Bölge Müftüsü Basri Emin Efendi’yi ziyaret ederek bölgedeki Müslümanlar hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Vali Şahin ziyaretlerin ardından Edirne’ye döndü.

Vali Şahin tır kuyrukları için haskovo’ya gitti (2)

 134 total views,  2 views today

Next Post

Yaş ortalamasında Avrupa ülkelerini yakaladık

Edirne Sosyal Politikalar  il Müdürlüğü WEB sayfasında  yer alan  habere göre ,”Ülkemizin 2013 yılında 30.4 olan yaş ortalaması 2014 yılında 30.7 ye çıkmıştır. Ortalama yaş erkeklerde 30.1 iken, kadınlarda ise 31.3 olmuştur. Yaş ortalaması en yüksek illerimiz 39.1 yaş ortalaması ile Sinop 38.6 yaşla Balıkesir, 38 yaş ortalaması ile Edirne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp