Validen Selimiye Meydanı’ndaki Düzenlemeye İlişkin Açıklama

admin

Edirne Valisi Hasan Duruer, kamuoyunda ‘ağaç katliamı’ olarak algılanan Selimiye Meydanı’nda başlatılan düzenlemelerde lüzumsuz her şeyin kaldırılacağını belirterek, “Biz millet olarak ağaç dikmeyi peyzaj sanıyoruz” dedi.
Selimiye Meydanı’nda yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Edirne Valisi Duruer, camiyi ortaya çıkaracak lüzumsuz her şeyi kaldıracaklarını ifade ederek, “Şu anda UNESCO’nun Dünya Kültür Miras Listesi’ne aldığı Selimiye Camii’nin önündeyiz. Selimiye Camii, Mimar Sinan’ın ‘Ustalık eserim’ dediği bir yapıdır. Bu yapıyı görüntü açısından kirleten lüzumsuz şeyleri kaldırıyoruz. Bunlar içerisinde elektrik direkleri, gelişigüzel levhalar, kuruyan, formu bozulan ağaçları kaldırıyoruz. Selimiye’ye yakışır bir düzen getirmek düşüncesiyle bu çalışmalar yapılıyor. Bunun yanı sıra peyzaj düzenlemesi de yapıyoruz. Selimiye yapıldığı zaman 200 bin gül siparişi verilmiş, bunu çok iyi düşünmek lazım. Biz maalesef değerlerimizin farkında değiliz. Tabi peyzaj konusunda şöyle bir sıkıntımız da var, biz millet olarak ağaç dikmeyi peyzaj sanan bir milletiz. Dünyanın neresine giderseniz gidin tarihi eserlerin, villaların önünü kapatan ağaçlar göremezsiniz. Türkiye’de yapılan yanlışlıkların bir tanesi de şudur, artık bir moda haline geldi. Her tarafta top akasyalar var, oraya uyar mı uymaz mı diye düşünülmüyor. Yine palmiyeler de aynı şekildedir” dedi.
“PALMİYE İSTANBUL AĞACI DEĞİL”
İstanbul Sultanahmet Meydanı’na palmiye ağaçları dikilmesini de eleştiren Vali Duruer, “Bakıyorsunuz Sultanahmet Meydanı’na palmiye dikilmiş. Esasında palmiye İstanbul ağacı değildir. İstanbul ağacı erguvandır, ıhlamurdur, çınardır ve buna benzer ağaçlardır. Biz bu sırada kentlerimizi aynı betonlaşmada olduğu gibi peyzajda da birbirine benzetir hale geldik” diye konuştu.
Vali Duruer inceleme yaptığı sırada Selimiye Meydanı’ndaki ağaç kesme ve bakım işlemleri de son sürat devam etti.AW000731

 44 total views,  5 views today

Next Post

Beykent Koleji’nden Çanakkale Destanı

Edirne Özle Beykent Koleji Basın Halk ve İlişkileri yetkililerince yapılan açıklamaya göre “Çanakkale Zaferi, tarih boyunca tutsaklığı kabul etmemiş bir ulusun; yeni bir devlet kurmasına kadar uzanan dirilişin başlangıcı, aynı zamanda azim ve kahramanlığın tarihte yerini almış şerefli bir anısıdır.” “Bir destandır Çanakkale, kanla, acıyla, yiğitlikle yazılmış… Yazılıp yüreklerimizin ta […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp