Var Mısın Yok Musun?

admin

fikri_yalin_koseEdirne’de bazı meslek kuruluşlarının temsilcileri var.  Bakıyoruz Varlıkları ile yoklukları belirsiz bugüne kadar adını pek duyan yok. Geniş tabanı temsil etmelerine karşın bugüne dek basında kamuoyu ile paylaşacak haberlerini göremedik. Bunların başında da Edirne Eczacılar Odası geliyor. Bildiğimiz kadarı ile Eczacılar son yıllarda en çok sorunları olan bir meslek dalı.  Kamuoyuna yansıdığı kadarıyla eczacılarımız kamudan olan alacaklarını tahsilde çok zorlanıyor, bunun sonucu ilaç firmalarına borçlarını ödemede sıkıntıya giriyorlar. Kamudan alacakları gecikmeli olarak ödeniyor. Hal böyle iken ben Edirne Eczacılar Odası Başkanı Cenk Kes’e bugüne kadar sorunları ile ilgili olarak defalarca telefon ettim. Bu sorunlar konusunda haber yapacağımı bildirdim. Fakat buna bir yanıt alamadım.

Daha önceki dönemlerde Eczacılar Odası yöneticilerinin basınla ilgili durumunu biliyorum. O dönemde basına eczacıların sorunları ile ilgili daha çok haber ulaşıyordu.

Biz de onları severek haber yapıyorduk. Şu andaki oda başkanımızdan böyle olumlu bir yaklaşım göremiyoruz. Bırakınız haber almayı Genel Kurullarının yapıldığı günden dahi haberdar edilmedik. Eczacılarımızın sorunlarını iletmede yasal olarak herhangi bir engelin olduğunu sanmıyorum. Böyle olmasına rağmen Eczacılar Odasından eczacılarımızla ilgili, onların sorunlarını kapsayan haber yapamadığımız için üzgünüz.

Bunun bizden kaynaklanmadığını eczacılarımızın bilmesinde yarar var. Bir eczacı arkadaşımız, Genel Kurullarının haberinin neden yapılmadığı konusunda yakınması üzerine bunu gündeme getirmek zorunda kaldım. Bu bizden kaynaklanan bir sorun değildir. Basın mensuplarını belkide bir kısmını genel kurula davet etmeye gerek görmemesinden kaynaklandığının bilinmesini isterim.

Eczacılar Odası gibi mesleki sorunları ile mücadele etmesi gereken, imkânları kısıtlanmak istenen bir meslek dalında yönetici olanların basına karşı böyle ilgisiz olmamalarını beklerdim. Kimse kusura bakmasın o kurumun başında olan kimselerin basına karşı da sorumlulukları olmalı. Eczacı Odaları sıradan bir oda değildir. Onun için böyle önemli bir odanın genel kurulları ve diğer zamanda basına aksedecek sorunları olduğu kanısındayım. O nedenle varlığı ile yokluğu belli olmayan bu ve benzeri odalar hakkında eleştirilerimizi getireceğiz. Bu bizim o meslek kuruluşlarına karşı sorumluluğumuzdan kaynaklanıyor. Bir Genel Kurulda o meslek mensupları dahi haberdar edilmiyorsa buna başka bir ad bulmak mümkün değildir. Bu konumda olan sadece Eczacılar Odası değildir. Onlarla ilgili eleştirilerimizi, hatta mesleğimizi temsil eden derneklerimizi de eleştiri kapsamına almamız gerekir. “İğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batırdığımızda” bu eleştirilerimiz daha gerçekçi olur.

KİRLETENE DEĞİL DUYURANA CEZA

Devlet Hastanesi Gastroentoloji Uzmanı Dr Dilek Tuncer. Okulların açılma öncesi çocukları sağlık sorunları ile ilgili toplantıda. Basın mensuplarının ısrarı üzerine kendisinin de katıldığı Çanakkale’de yapılan “  Yemek Kültürü Festivali ve Otların fayda ve zararları konusundaki toplantı hakkında bilgi verdi. Bu sırada bölgemizde kanserin tehlikeleri konusunda da açıklama yaptı. Kendisinin de uzmanlık dalı olduğu için Ergene kirliliği ve bu nehrin suyunun kanserojen etkisinin bulunduğuna dikkat çekti. Burada yetişen ürünlerin sağlığımız için zararları konusunda açıklama yaptı. Sen misin bunu yapan; Dilek hanım bugüne kadar üstü örtülen, halka bilgi verilmeyen konularda açıklama yaptı diye hakkında soruşturma açılıyor.

Hastalık tehlikesi yaratanlara nehirlerimizi kirletenlere çevreye zehir saçanlara ceza yok. Bu konuda halkı uyaran dikkatli olmasını isteyen uzman hakkında soruşturma aç!

Böyle olursa ,halktan hayatları ile ilgili bazı şeyler gizlenirse doğruları kim duyuracak “ Doğru söyleyene dokuz köyden kovarlar” mantığı bugün de devam mı edecek. Dilek hanım hakkında soruşturma açanlar bir gün olsun T.Üniversitesi Onkoloji bölümünü ziyaret edip orada kanserle mücadele veren gençleri görsünler.

Dilek hanımın cesurca açıklamasına tepki gösteren zatlara duyurmak isterim halkın sağlığı ile ilgili konular bugüne kadar gizlendi. Ölen öldüğü ile kaldı. Kanser bölgemizde binlerce aileyi yasa boğdu, bu daha fazla gizlenemez. Tüm bunlar olurken konuyu gündeme getiren, halkın dikkatini çeken uzmanlara bu tür uygulama, halkın sağlığını hiçe saymak değil midir? Bunlar yalansa biri çıkıp Dilek Tuncer’in söyledikleri yalan desin. Bu söylenmeyeceğine göre gerçeklerin açıklanması kimseyi rahatsız etmesin. Ben kendi payıma Dilek Hanımı bu gerçekleri kamuoyuna duyurduğu için kutluyorum. Bu işin uzmanı geçinenlerin sustuğu bir dönemde cesaretle kanser tehlikesini ve nedenlerini açıklamıştır. İstedikleri kadar soruşturma açsınlar. Halk bu cesur tavrı nedeniyle kendisini kutluyor. Bu konuda utanması gerekenler utansın.

 15 total views,  2 views today

Next Post

Kurbanlık Hayvan Baskül Fiyatları Belirlendi

Ziraat Odasında yapılan toplantıda kurbanlık canlı hayvan baskül fiyatları belli oldu. Dün saat 14.00 te Ziraat Odası Meclis Salonunda Komisyon Başkanı Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Yorulmaz’ın başkanlığında toplanan komisyon üyeleri. 4.5.6.7 Ekim tarihleri arasında yapılacak Kurban Bayramına münhasır Canlı Hayvan Baskül koçlarda 12,75 TL Kg, Keçi, 10.00 Tl […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp