VARİS TEDAVİSİNDE KONFORLU BİR SEÇENEK

admin

“Kalp Damar Cerrahisi’nde Endovasküler Yöntem Seçeneği”

Edirne Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Edirne Devlet Hastanesi Endovasküler yöntemle varis tedavisini Edirne’de ilk uygulayıcılarından olmakla birlikte, çok sayıda hastanın tedavi edildiği Trakya’nın merkezi olma yolunda çok büyük adımlar atmıştır.

Endovasküler Uygulama Nedir?

Endovasküler yöntem kronik venöz yetmezlik tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Kronik venöz yetmezlik; varis oluşumuna neden olan yüzeysel ana toplardamarda ki geriye kan kaçması ve bunun sonucunda varisten ayakta yaraya kadar birçok hastalığa neden olmasıdır. Kapalı tedavi yöntemi olan endovasküler uygulamada, ultrasonografi eşliğinde damar içerisinden katater denilen uzun, damar içine uyumlu ve içinde radyofrekans veya lazer dalgası yayabilen mekanizmanın bulunduğu ince kablo benzeri yapılardır. Geriye kan kaçıran yani varis oluşumuna neden olan damar içinde ilerletilerek kan kaçağının olduğu yere yerleştirilir. Daha sonra dışarıdaki bir cihaz yardımıyla radyofrekans veya lazer dalgaları oluşturarak adım adım geriye çekilerek damarın kapanması sağlanır.

Varis, Yaşam Kalitesini Ciddi Şekilde Bozan Bir Hastalıktır

İlk bulgular ağrı, kramp, şişlik, yanma, huzursuzluk, ağırlık hissi, ciltte kaşıntı, rahatsız edici görüntü olabilir. İleri safhada aşırı şişlik, ayak bileğinde iyileşmeyen yaralar, tekrarlayan toplardamar iltihapları oluşabilir. Damar içerisinde pıhtılar oluşup derin damar sistemine yayılabilir. Buradan kopacak pıhtılar hayatı tehdit edebilir.

Kimler Risk Altında

Ailede varis hastalığının olması, sigara, şişmanlık, kronik kabızlık, hamilelik ve doğumlar belli başlı risk faktörleridir. Uzun süreli hareketsiz ve ayakta sabit kalınan meslekler örneğin öğretmenler, hemşireler, garsonlar, cerrahlar, polisler, sekreterler risk grubuna girer.

Ameliyata Göre Endovasküler Yolla Tedavinin Avantajları Nelerdir?

Hasta endovasküler yöntem ile tedavi edildiğinde, hastada hiçbir ameliyat kesi izi olmaz. Ameliyata göre işlem süresi çok daha kısadır. Lokal anestezi ve ya spinal anestezi ile hastayı uyutmadan uygulanır. Hasta hastanede ameliyatla tedavi edilen hastalara göre çok çok daha az ortalama bir günden az kalmaktadır. Hastaların nekahat dönemi de son derece kısadır. Ortalama 2-3 içinde normal yaşamlarına, aktivitelerine dönebilmektedirler.

Hasta İçin Konforlu

Edirne Devlet Hastanesinde ve Edirne ‘de ilk olarak uygulayan Edirne Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Edis, cerrahiye göre hasta açısından Endovasküler yöntemin daha konforlu olduğunu belirterek “Endovasküler yani kapalı tedaviye başlamış olmanın gururunu yaşıyoruz. Hastanemizde başlanan kapalı yöntemle tedaviye, Edirne ilimizde rutin olarak başlayan ilk hastaneyiz. İşlem uygulanan hasta sayısı gün geçtikçe artıyor. Bunun nedeni ise işlem uyguladığımız hastalarımızın memnuniyetinin oldukça yüksek olmasından kaynaklanıyor. İşlem süresinin ve yatış süresinin azlığı ve estetik açıdan kesi olmaması hastalarımızın memnuniyet açısından en büyük geri dönüşleri olmuştur.” dedi.

ekhb-varis

Dünya Standartlarında Yenilikler

Edirne Devlet Hastane Yöneticisi Op. Dr. Gürhan Çelik ise “Endovasküler yöntemi yoğun olarak uygulamaya başlamış bulunmaktayız. Son derece yüz güldürücü sonuçlar aldık. Amacımız Kalp Damar Cerrahisi’nde de gelişmiş teknolojinin ve uygulamalarının insanımıza kolay ulaşılabilirliğini sağlamaktır. Edirne halkımızı dünya standartlarında yeniliklerle tanıştırmaktan mutluyuz.” ifadelerini kullandı.

 

 29 total views,  2 views today

Next Post

Okullar 23 Nisan etkinlikleri için son provasını yaptı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama arifesinde okullar son çalışmalarını yaptı. Alper Yazoğlu Ortaokulundaki çalışmada öğrenciler ,bayramda yapacakları gösterinin son hazırlıklarını tamamladı. Yüksel Yeşil İlkokulu öğlecileri ise “ Ulusal Egemenlik” isimli oratoryo çalışmasını gerçekleştirdi.Kutlamalar nedeniyle bazı okullarımızda kermes düzenlendi. Bugün yapılacak etkinliklerde ise Saat 10.00 Şehit Asım İlkokulu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp