Vuruldun, ama halkın seni unutmadı, unutmayacak

admin

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu 3.Dönem Genel Özlük Hukuk TİS Sekreteri Engin Çoğal yaptığı açıklamada; “Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993’te Ankara’da Karlı Sokak’taki evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu yaşamını yitirmiştir. Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu ölümünün 28. Yılında saygıyla anıyoruz.


Ülkemizin yetiştirdiği önemli aydınlardan olan Uğur Mumcu kalemini satmadığı için öldürüldü. Bu cinayeti azmettirenler hala yargılanmamış olsa da, günü gelecek, tarih önünde bu cinayetin hesabını mutlaka verecekler.
Uğur Mumcu, ülkesine gönülden bağlı Atatürkçü, laik ve Cumhuriyetçiydi. Gazetecilik yaşamı boyunca aydınlanmayı ve bilimi sonuna kadar savundu. Mumcu, İslami hareketlerin varlığından söz eden ilk gazeteciydi, dinciliğe ve mezhepçiliğe sonuna kadar karşı çıktı. Cemaat tehlikesini yazan Mumcu, tarikatlara ve cemaatlere alınan genç çocukların, 30 yıl sonra General olacaklarını ve Cumhuriyete karşı ayaklanacaklarından söz etmişti.
Ülkenin yer altı ve yer üstü kaynaklarını uluslararası sermayeye ve çok uluslu şirketlere verilmesine karşı çıktı. Antiemperyalist ve Tam Bağımsız Türkiye’den taraf oldu. Uğur Mumcu, katledildiği güne kadar AB-ABD emperyalizminin ülkemize ve bulunduğumuz coğrafyaya yönelik karanlık planlarını açığa çıkartıp, bu planların uygulanmasında rol oynayan “siyaset-mafya-tarikat-ticaret” bağlantılarının üzerine büyük bir kararlılık ve cesaretle giderek, bütün bu karanlık oyunları belgelemişti.
Kalemini baskılara, tehditlere, şantajlara karşı hiçbir zaman satmadı. Kalemini satmayan onurlu devrimci, yiğit aydınlar, yazarlar ve gazeteciler her zaman belli odakların hedefinde olmuştur. Sırf bu nedenlerle ülkemizde birçok aydınımız öldürüldü.
Uğur Mumcu, ülkemiz üzerinde oynanan oyunları, emperyalist güç odaklarının faaliyetlerini çözmüş bir aydındı. Yazdığı kitaplar ve köşe yazılarıyla bunları halkına anlatmaya çalışıyordu. Ölüm tehditleri alıyordu; ama asla vazgeçmiyordu. Ülkemizi karanlığa mahkûm etmek isteyen güç odakları gazetecileri susturmak istemişlerdir. Bugün de düşünce ve ifade hürriyetini, basın özgürlüğünü hedef alan baskılar hız kesmeden devam etmektedir.
Türk halkı; Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Atatürk devrimlerini sonuna kadar savunacaktır. Kalemini baskılar ve tehditler karşısında eğmeyen tüm aydınlarımızı, gazetecilerimizi ve yazarlarımızı Uğur Mumcu şahsında saygıyla anıyorum. Vuruldun, ama halkın seni unutmadı, unutmayacak” dedi.

 1,034 total views,  2 views today

Next Post

SGK EDİRNE İL MÜDÜRÜ SÜLEYMAN LALE, “YAPILANDIRMA FIRSATINI KAÇIRMAYIN! SON GÜN: 01 ŞUBAT 2021"

SGK Edirne İl Müdürü Süleyman LALE, Kurum işlemleri ve 7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu tanıtım çalışmaları kapsamında Keşan’da bir dizi ziyarette bulundu. FIRSATI KAÇIRMAYIN..! SON GÜN 01 ŞUBAT 2021 Sigortalı ve işverenlerin 1 Şubat 2021 tarihine kadar başvuruda bulunmaları gerektiğini ifade eden İl Müdürü Lale, “Başvurular e-sigorta, e-devlet kanalıyla internet üzerinden […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp