“Yabacı Turistler için dükkanlar Gece de açık olacak”

admin

Edirne Ekonomisini güçlendirmek için Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen Basın toplantısına Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında ekonomiye destek olmak amacıyla çalışma başlatan ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, ETSO Meclis Başkanı Emre Alp, ETB Başkanı Özay Öztürk, ETB Meclis Başkanı Fedai Canım, Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz katıldı. Basın toplantısında konuşma yapan Edirne’de son zamanlarda sınır ötesi alışverişin arttığını ve bunun da ekonomiye büyük katkı sağladığını belirten ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt; “Yunan ve Bulgar turistlerimizin ilimizde daha fazla kalmasını sağlamak için Edirne’de ki esnaflarımızın iş yerlerini geç saatlere kadar açık tutması yönünde çalışma yapmaktayız. Kısa süre içinde sonuçlanacaktır. Dikkat ettiyseniz özellikle hafta sonu yoğun bir şekilde gelen turist sayısı hafta içinde de artış göstermektedir. Bu artışın ilimiz ekonomisine büyük katkısı olmaktadır. Rusya’da Beyaz geceler diye bir tabir var. Orada havalar hep aydınlıktır hiç gece olmuyor. Biz de esnafımızın desteği ile ona benzer bir şey olarak ilimizde “Beyaz Geceler” adı altında bir alışveriş festivali yapmak istiyoruz. Kısacası Gece saat 01.00 veya 02.00’ye kadar Edirne’de ki dükkanları açık tutacağız. Mesela, Saraçlar Caddesi ve Alipaşa Çarşısı’nda müzik festivali veya bir defile yapabiliriz. Edirne de gece saat 03.00’e kadar alışveriş hareketliliğini yaşatacağız. Bakın Bunun İtalya ve Milano’da  örnekleri var” dedi.

Edirne’nin sınır kenti olması nedeniyle en şanslı illerden biri olduğunun altını çizen Zıpkınkurt; “Her ne kadar maliyetler artsa da döviz nedeniyle yabancılar için bu avantaj ve fırsat haline geldi. Bunu iyi değerlendiren yabancı turistlerimiz Türkiye’deki ürünleri çok ucuza satın almaktadır. Bizim de burada yapmamız gereken en önemli şey, turistlere güzel davranmamız ve onları hoş tutmamız lazım. Hatta onlara konforu sağlamalıyız” dedi.

 

 93 total views,  2 views today

Next Post

Bu gurur Edirne'nin.... Öğrenci Başkenti Edirne, “Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri” sıralamasında 2. oldu

Üniversite Araştırma Laboratuvarı (ÜniAr) tarafından 133 üniversitedeki 4 bin 785 yabancı öğrenciyle yapılan araştırmaya göre, Trakya Üniversitesi’nin 50 bin öğrencisiyle, adeta bir öğrenci başkenti haline gelen Edirne, “Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri” sıralamasında 2. sırada yer aldı. Üniversite ve yükseköğretim üzerine araştırmalar yapan ÜniAR’ın, şehirden memnuniyet, ulaşım olanakları, güvenlik, eğlence, spor, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp