YABANCI HAYRANLIĞI

admin

fikri_yalin_kose

Halkımızın mal alımında beğeneceği ürünlerde yabancı hayranlığı öteden beri bilinir.

Bu yabancı malına duyulan ilgi, hayranlık atasözlerimize dahi yansımıştır “Asılırsan İngiliz sicimiyle asıl” diyerek hayranlığımızı asılacak ip düzeyine kadar taşımışız.

Son yıllarda gerek turlarla gerekse kendi imkânlarıyla yurt dışına seyahatler artıyor.

Komşu ülkelere gidip görenler dönüşlerinde o ülkelerin güzelliklerini, medeniyetini gördükleri ürünlerin kalitesini anlatmakla bitiremiyorlar.

Nasıl ki, askerliğini yapanlar askerlik hatıralarını yıllarca kendilerine göre iyi taraflarını anlatırlar. Yurt dışı seyahatlerine katılanlar da” Aman efendim ne kadar güzel memleketmiş insanları şöyleymiş böyleymiş” gibi hayranlık ifade edilen sözlerle seyahatleri süresince gördükleri daha doğrusu gösterilen yerlere hayranlıklarını ifade ediyorlar.

Bazıları bu hayranlığı daha da ileri taşıyarak, bu ülkenin İnsanlarının bizlerden daha iyi, medeni, saygılı, bayanlarının da bizim bayanlarımızdan güzel olduklarını marifetmiş gibi anlatırlar.

Kuşkusuz seyahat ettikleri ülkeler Avrupa ülkeleri ise bu ülkelerin bizlerden iyi olan görüntüleri olabilir, buna itiraz olamaz.

Fakat bunu kendi ili ile, kendi ülkesiyle mukayese ederek adeta ülkesini kötüleyerek sunmak pek doğru bir yaklaşım değil bana göre.

Gelen turistlerin büyük hayranlık duyduğu yöremizi kötü göstermek kimsenin hakkı ve haddi de olamaz. Özellikle bunu bizim insanımız. ilini ülkesini yöresini savunması gereken vatandaşlarımızın yapmaları daha da üzüntü verici bir durum.

Bu kişilere sormak gerekir. Sen bir Edirneli olarak bu kentin güzellikleri konusunda gereken bilgiye sahip misin? O güzelliklerin korunması ve tanıtımı için gayret sarf ediyor musun?

Ne acıdır ki, Edirne’de ikamet edip Edirne güzelliklerinden “bihaber” olan insanlarımız o kadar çok ki. Derya’da yaşayıp yaşadığı ortamın farkında olmaya balıktan farksızız.

Avrupa’nın birçok ülkenin güzelliklerinden kat kat güzelliğe sahip olmamıza insanlık ve misafirperverlik yönünden onlara ders verecek konumda bulunmamızı karşın, ne yazı ki, bunları yeterince dile getirilip savunamıyoruz.

İlimizin güzelliklerinin çok azına sahip olan Anadolu illeri vatandaşlarıyla konuştuğunuzda İli’nin güzelliklerini öyle coşkulu bir şekilde anlatırlar ki, hayranlık duymamanız mümkün değil. Bizim insanımız öyle bir alışkanlık kazanmadı. Edirne’de ikamet edip kendi ilini kötüleyen insanların olması insanın içini sızlatıyor.

Bizim Edirne’yi tanıtımda ayni duyarlılığı gösterdiğimizi söyleyebilir miyiz? Bu güzellikleri yıllardır bu kentte yaşayan bizler savunmaz, yerli yersiz kötülemelere çanak tutarsak, bu kentin güzelliklerinin savunuculuğunu kimler yapacak?

Turizm kuruluşları yeterince çalışmaz. Tanıtıcı broşürler basılıp dört bir yöreye dağıtılmazsa Turizm etkinlikleri “Laf olsun diye yapılırsa” bu tarihi kent “öksüz gibi” kalmaya devam eder.

Merak bu ya, farklı mesleklerden Edirne’nin tarihi yapılarından en çok bilinenler konusunda bilgi almak istedim. Ne acıdır ki, her gün yanından geçtiği veya uzaktan gördüğü tarihi eserlerimizin ne olduğundan haberdar olmayan bu güzelliklerden habersiz insanlarımızın olması üzüntü verici bir durum.

Ne acıdır ki Kentimizin tanıtımında güzelliklerini sergilemede gerekli duyarlılığı gösteremiyoruz. Yurtiçi ve yurt dışı seyahatlere gidenler şehrimizin tanıtımında daha duyarlı olmak zorundadır. Edirne’nin o yörede turizm temsilcisi gibi davranmalıyız.

Bunu yeterince yaptığımızı söyleyemeyiz. Kırkpınar’ımız var. Edirne’nin Türkiye’nin hiçbir ilinde bulunmayan tarihi dokumuz doğal güzelliklerimiz, çağdaş, yasalara saygılı insanlarımız var.

Bu tanıtımlar boş laflardan öteye geçmiyor, yerimizde sayıyoruz. Edirne’ye yönelik hoş olmayan imajları bir türlü silemedik. Aslında başka illerde yaşamak zorunda olanlar Edirne’nin kıymetini daha iyi anlıyorlar.

Bu konumda olan bir vatandaşımızın bana ilettiği gibi “ ben 22 plakalı bir araç gördüğümde akrabamı, yakınımı gibi görmüş gibi oluyor,aracı durdurup sürücüsünden,Edirne hakkında bilgi alıyorum.

22 plakalı O araba plakası dahi bana sevinç veriyor. Edirne’yi görmüş gibi oluyorum. Edirne özlemini gideriyorum. Edirne sevgisi bu kentten uzakta olduğu zaman daha iyi anlaşılıyor. Değerini daha iyi anlıyorsunuz.

Ben Edirne’de olduğum zaman bunun farkında olmadım. Şimdi ise oranın güzellikleri burnumda tütüyor. Onun için Edirnelilere önerim şu oturdukları kentin değerini bilsinler, sahip çıksınlar.

Oranın güzelliği kaybolmasın. Edirne gibi bir kentin güzelliklerine çok az ilde tanık olabilirsiniz” bu sözler daha önce Edirne’de ikamet edip daha sonra işi nedeniyle Anadolu iline gitmek zorunda kalan bir vatandaşımızın ifadeleri.

Genel kanı da bu biz Edirneliler olarak kentin dışında olan insanlarımızla daha iyi tanıtılıyoruz. Bu tanıtımı kentimizdeki insanlarımıza da yansıtabilsek çok daha yararlı hizmet yapmış olacağız bu konuda yeterli değiliz,acı olan üzüntü verici durum bu.

 

 136 total views,  2 views today

Next Post

Kültür Müdürü Belediye Meclis aday adayı

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Edirne Belediyesinde Kültür Müdürlüğü görevini sürdüren Bilgin Deviren CHP’den Edirne Belediye meclisine aday adayı olduğunu açıkladı. CHP merkez İlçede yapılan aday adaylığı törenine İl Başkanı Oktay Bozkurt ve partililer katıldı. Burada bir konuşma yapan Deviren,1991 yılından bu yana Edirne belediyesinde […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp