Yabancı öğrenciler gençlik kurultayı yapıldı

admin

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mehmet Akif Ersoy Toplantı Salonu  Kosova Yerleşkesinde  yapılan  Batı Trakya Türkleri 10. Gençlik Kurultayına Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, T.Ü Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Batı Trakya Türkleri  Dayanışma Derneği Başkanı Taner Mustafaoğlu, Tarım ve Köy İşleri ve Maliye eski Bakanı Lütfullah Kayalar,  Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı  Nuri Kolaylı, Fatih Ün. Eğitim Fak. Dekan Yard. Mustafa Ergün,  Prof. Dr. Ahmet Günşen, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Rıdvan Canım, Yrd. Doç Dr. İlhan Toksöz,  Ak Parti İl Başkanı Rafet Sezen, Öğretim üyeleri, dernek yöneticileri Batı Trakyalı öğrenciler ve T.Ü öğrencileri katıldı.

BATI TRAKYA TÜRKLERİ 10. GENÇLİK KURULTAYI (3)

 

 

 

 

 

 

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu  burada yaptığı konuşmada ,böyle önemli bir toplantıyı katılmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek şunları kaydetti, “Ben batı Trakya Trakyalı bir ferdiniz olarak,Batı Trakyalı  gençleri ile sık sık bir araya geliyorum. Gençlerimize üç önemli konuyu öneriyorum. Bunlardan biri öz değerleriniz olsun. Bu öz değer dürüstlük, güvenirlik ve çalışkanlıktır. Bu değerlere sahipseniz dünyanın neresinde olursa olsun birçok zorlukla karşılaşabilirsiniz. Bu vasıflarınız sizi zor virajlardan kurtarır. Açılmayacak kapıları açmanızı sağlar. Bizim bundan başka geçmişimiz, milletimiz, kültürel mirasımız vardır, bu değerlere de sahip çıkmalıyız. Biz Türk Milletinin mensuplarıyız, Müslüman’ız dünyaya 500 yıl medeniyet sunan bir mirasa sahibiz, bunda ilim, irfan ve adalet vardır. Bunları unutmamalıyız. Biz asimile olmamalıyız. Hayat bizi farklı yöne çekebilir, farklı zorluklarla karşılaşabiliriz. Her şartlarda öz değerlerimizi korumalıyız. Bir diğer konu kendimize saygımız olmalı. Kendisine saygısı olmayanın başkasına saygısı olamaz. Önemli olan sıfatlar değildir. Bir diğer konu ise özgüvendir” diyen  Müezzinoğlu  konuşmasında  daha sonra Batı Trakya’daki hatıralarına değindi. Toplantıda söz alan T.Ü Rektörü  Prof Dr. Yener Yörük, Üniversitedeki yabancı öğrencilerin daha iyi koşullarda eğimi ve öğretimi için  her türlü imkanın sağlandığını belirterek şunları söyledi, “Öğrencilerimiz eğitimin yanı sıra tarihimizin,kültürümüzün geçmişten bu yana gelen atalarımızın bize emanet ettikleri medeniyet hazinelerine  sahip çıkmalıyız. Batı Trakya’da Türklerin yoğun olduğu yerlerde kültürümüzü yaşatmaya çalışıyoruz. Bu konuda yayımlanan eserlerde de bu kültürümüzü  tanıtıyoruz. Bugün Batı Trakya’daki konuklarımızla bir arada olmaktan onur duyuyoruz. Konuk öğrencilerimizi sosyal ve kültürel yönde daha iyi konuma  getirmek için gayret sarf ediyoruz” dedi.

BATI TRAKYA TÜRKLERİ 10. GENÇLİK KURULTAYI (1)

 

 

 

 

 

 

 

Batı Trakya  Türkleri Dayanışma  Derneği  Genel Başkanı  Taner Mustafoğlu  konuşmasında, derneğin 1946 yılında kurulduğunu bir gelenek  devam ettiğini  belirterek şunları söyledi, “Derneğin gençlik teşkilatı merkezi T. Üniversitesi oldu. T.Üniversitesinin öğrencilerimizi sahiplenmesi nedeniyle Batı Trakyalı öğrenciler bu üniversiteye büyük ilgi gösterdiler. Biz gençlerimiz için imkanlar sağlıyoruz. Şu anda içimizden çıkan Bakanımız  burada, öğrencilerimiz buradalar. Yeni Dış Türkler Başkanlığı burada. Bizim amacımız sorunlarımızı nerelerde çözeceğimiz konusunda öncülük yapmak. Biz T.Üniversitesi’nde yapılan etkinliklerde kültürümüzü tanıtıyoruz. Burada bir yer tuttuk, sizleri bir yerde tutmak istiyoruz. Sorunlarınıza  sahip çıkmak istiyoruz. Sizin toplumumuza karşı onların haklarının korunmasına karşı sorumluluklarınız var,  bunları yerine getirmekle yükümlüsünüz.” diye konuştu.

BATI TRAKYA TÜRKLERİ 10. GENÇLİK KURULTAYI (2)

 

 

 

 

 

 


BATI TRAKYA TÜRKLERİ 10. GENÇLİK KURULTAYI (4)

 169 total views,  2 views today

Next Post

Sentetik uyuşturucuya dikkat.!

Son yılların en korkutucu  ve ölümcül uyuşturucusu olan  Bonzai  tehlikesi ile mücadele yoğunlaştı. Bu  konuya dikkat çekmek amacıyla bir yanda Edirne Belediyesi sağlık   hizmetlerinin  emniyet yetkilileri ile mahallelerde  yaptıkları uyarı programlarından sonra, Edirne Valiliği ve  Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin organize ettiği. Uyuşturucu ile mücadele konusunda uzman olan 9 Eylül […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp