YAĞ SANAYİCİLERİ TOPLANTISI

admin

Bulgaristan Yağ  Sanayicileri Derneği  ile Trakya Yağ Sanayicileri Derneğinin ETSO’da yapılan toplantısına katıldım. Bu toplantıda yağ sektörüne yönelik bölgemizi de yakından ilgilendiren konuların tüm boyutlarıyla  ele alındığı bu toplantıda konuşmacı olarak söz alan Trakya Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı  Suat Öztürk  yaptığı konuşmada  bölgemizin en önemli gelir kaynaklarından biri olan bitkisel yağ üretimi ve yağ sanayicilerinin sorunlarını  masaya yatırdı.

Öztürk konuşmasında  “Türkiye’nin ithalat nedeniyle petrole ödediği en yüksek ücretin ardından ikinci sırada  yağ  ithali için ödediğimiz döviz geliyor” dedi. Yağ sanayicilerimiz yurt dışına bu  oranda para ödenmesinden  yakınıyor.

     Konuşmasında, Ülkemizde her türlü imkan olmasına karşın, Bulgaristan kadar ayçiçeği üretimi yapamadığımıza, 900 veya 920 bin ton civarında üretim yapılmasının nedenlerinin detaylı olarak  araştırılması gerektiğini belirten Öztürk, Ayçiçeği üretimi için verilen desteğin azlığına değinerek,

      bu alanda devletin desteği arttırması gereğini vurguladı.

Gönül isterdi ki, bu toplantıda siyasi partilerimiz ve bu sektörle ilgisi olan kemseler de bulunsun. Bölgemizin en önemli ürünü olan yağlık bitkiler konusunda birinci elden bilgi sahibi olsunlar. Buradaki toplantı  gerçekten yağ sanayicilerinin ve yağlık bitki üretiminin sorunlarına, yağ açığının giderilmesine köklü çözüm konularının gündeme taşındığı bir toplantı oldu.

İstatistiklere baktığımızda Bulgaristan gibi küçük bir ülke bizden daha çok ayçiçeği üretimi yapıyor. Ukrayna ise bizden kat kat üstün üretim sağlıyor. Bunu topraklarımızın yağlık ürün yetiştirmede elverişsizliğine bağlayamayız. Üretim düşüklüğünün ana sebebi  üreticilerin  devletten gereken desteği görememesidir.

Bunun sonunda da  milyonlarca dolar ödeyerek dış ülkelerden yağ  ithal etmek zorunda kalıyoruz. Öztürk’ün ifade ettiğine  göre Yunanistan’dan dahi   yağ ithal ediyormuşuz.

Bir yandan yağlık ayçiçeği ve yağ ithalatı yaparken, diğer yandan ihraç etme imkanımız var.  Daha fazla kapasitede yağ işleyecek sanayi tesislerimiz olmasına karşın bunlardan yeterince yararlanamıyoruz. Irak’ın yağ ihtiyacının büyük kısmını biz karşılıyoruz. Ülkemizde yeterince üretim olsa ihracatımızdan elde edeceğimiz gelir ülkemizde kalacak.

Fakat öyle olmuyor. Bir elimizle yurt dışına milyonlarca dolar ödeyip yağlık ayçiçeği ithal ediyoruz. Diğer yandan  komşu ülkelere ihracat yapıyoruz.  Ülkenin  yemeklik yağ  sorunları çok iyi bilindiği halde ayçiçeği üreticilerinin taleplerine bir türlü çözüm bulunamıyor.     Dileğimiz o ki, böyle güçlü bir birliktelik ülke yararlarını da dikkate alarak seslerini yükseltebilirler. Ekonomik durumları da buna elverişli. Komşu ülke Bulgaristan ile ticari ilişkilerin daha üst düzeye çıkarılması ile bölgemiz üreticileri için de ekonomilerinin iyileştirilmesi için  fırsatlar doğacaktır.

    Yeter ki burada başlayan, iki ülke arasındaki Yağ Sanayicileri  diyalogu devam etsin. Bu tür  toplantıların daha çok yapılmasında ve daha geniş katılım sağlanmasında sayısız yarar var.

Üreticiler açısından  olduğu kadar yağ sanayicilerimiz için de faydalı olacak bu toplantıları organize eden sanayicilerimizin bunu dikkate alacaklarını umarım.

CEPLER NE ZAMAN BOŞALACAK

Yetkililer defalarca uyardı. Toplu taşıma araçlarının yolcu indirme bindirme yerlerinde park yapılmaması, bunun  araç sürücüleri ve yolcular için  tehlike oluşturduğu belirtildi. Ne yazık ki bu uyarılar yeterince etkili olamamış olacak ki, ulaşım araçlarının durak yerleri yine otopark gibi kullanılmaya devam ediyor. Önümüz kış, toplu taşıma araçlarının yolcu indirme bindirme işleri daha da zorlaşıyor. İnsanlarımızın yaşamı ile ilgili konularda  sürücülerin daha dikkatli olmaları  gerekir.

 310 total views,  2 views today

Next Post

Lalapaşa Toki Konutlarında Kura Çekimi

Lalapaşa Çok Amaçlı Düğün Salonunda yapılan kura çekimi ile  TOKİ tarafından yaptırılan 72 adet 2+1 konut sahibini  buldu. TOKİ ve Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürlüğü işbirliği sonucu   Lalapaşa ilçesinde yapımı tamamlanan 2+1  sosyal konutların asil ve yedek olarak hak kazananların belirlenmesi amacıyla  dün 2 =11 Cuma günü ilçenin Çok Amaçlı Belediye  […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp