Yağlı Güreş İçin Belediyeler Birliği kuruldu

admin

Yağlı Güreş İçin Belediyeler Birliği kuruldu (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Kırkpınar’ı izlemek için gelen Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri haricinde güreş düzenleyen belediyeleri bir çatı altında toplamak ve güreşlerin belli kurallar çerçevesinde daha sağlıklı yapılması için Yağlı Güreş Düzenleyen Belediyeler Birliğinin kurulduğunu belirtti.

Balıkesir Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri dışında güreş düzenleyen belediyeleri bir çatı altında toplamak ve güreşlerin belli kurallar çerçevesinde daha sağlıklı yapılması için Yağlı Güreş Düzenleyen Belediyeler Birliğinin kurulduğunu  söyledi.

Bu yıl yapılan 655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni izlemek  için Sarayiçi Er Meydanı’na gelen Yılmaz, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile basın toplantısı düzenledi.

Yılmaz, Basın toplantısında yaptığı konuşmada  bir  yıl içinde Türkiye’de 200’e yakın yağlı güreş organizasyonunun yapıldığını  belirtti.

Tarihi geçmişi bulunan  Kırkpınar Yağlı Güreşleri harici düzenlenen güreşleri bir birlik çatısında toplamak istediklerini vurgu yapan  Yücel  Yılmaz, “Aslında hedefimiz en iyi yağlı  güreşi izlemek. Biz Balıkesir Belediye Başkanlığı organizasyonu ile bir çalıştay  düzenedik.

Bu Çalıştay sonunda Yağlı Güreş Düzenleyen Belediyeler Birliği kurulması kararı alındı.” dedi

Yağlı Güreş İçin Belediyeler Birliği kuruldu (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GÜREŞLER 12 AYA YAYILMALI

Türklerin geleneksel sporu olan Yağlı güreşi yılın 12 ayına yaymak istediklerini belirten Yılmaz,  şunları söyledi

“Ülkemizde birçok belediye yıl  süresince  yağlı  güreş  organizasyonu yapıyor. Bu organizasyonlar yapılırken hiçbir üst akıldan , üst makamlardan destek alınmıyor.

Ne ekonomik ne de uygulama anlamında. Yardım yapılmıyor.

Herkes kendi bünyesinde kendi imkanlarıyla  bu etkinliği yapmaya çalışıyor.

Yıl içinde yaklaşık 200 tane güreş organizasyonu iki buçuk ay gibi bir sürece sıkışınca bakıyorsunuz  aynı anda  6 aynı noktada güreş oluyor  böylece  güreşin  kalitesi düşüyor. Böyle olunca  güreşin ne seyir zevki ne de kalitesi kalıyor.

Birlik çatısı altında komisyonlar oluşturarak er meydanlarını organize edeceğiz, ona göre  tarihleri ayarlayacağız ve güreşi yılın 12 ayına yayarak Kırkpınar’da yağlı güreşin olimpiyatını yapacağız.”

GÜREŞÇİLER ELEMEDEN GEÇMELİ     

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise Kırkpınar’a yöre güreşlerinde belli başarıları elde etmiş en iyi güreşçilerin katılması gerektiğini söyledi.

Kırkpınar’daki güreşçi sayısını fazla bulduğunu belirten Gürkan, şunları kaydetti:

“Bu yıl Kırkpınar’a bin 969 pehlivan kayıt yaptırdı. Tabi yağlı güreşin olimpiyatı sayılan Kırkpınar’da bu kadar çok pehlivan olmaması gerektiğine, bunun daha sistematik olması lazım. Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz önderliğinde yağlı güreş yapan belediyeler bir araya geldiler. Amacımız 14 ayrı boyda güreşen pehlivanların,Kırkpınar’a gelirken, yıl içerisindeki başarılarına göre gelmeleri. Bununla ilgili henüz bir parametre belirlemedik.

Bu sayı 64 olabilir daha farklı olabilir. Yağlı güreşin olimpiyatı Kırkpınar’a belli elemelerden geçtikten sonra pehlivanların gelmesi gerektiğini düşünüyorum.” Dedi

 

 82 total views,  2 views today

Next Post

Dost Partisi milletvekillerinden GÜRKAN’a ziyaret

              655.Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali için Edirne’ye gelen Bulgaristan’ın Dost Partisi Milletvekilleri Aydoğan Ali, Şaban Ali Ahmet, Hüseyin Hafızov ve yönetim kurulu üyeleri Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret etti.               Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Dost Parti […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp