YAĞMUR DUALARI

admin

Edirne’de bahar ayları geldiği zaman köylerimizde yağmur yağması için dua edilir. Bu dua törenlerine duanın yankındaki köyler de katılır. Yağmurlar yeterli olsa da bu dualar “şükür” duası olarak gerçekleşir.                         Kısaca Edirne ve köylerinde yağmur duaları gelenek haline getirilmiştir. Bu törenleri en büyük özelliği farklı köylerden gelen vatandaşlar bu etkinlik sonucu görüşme ortak sorunlarını tartışma imkânı bulur.

  Böyle toplantılar bir anlamda köy halkının sorunlarını ortaya döktükleri çarelerini tartıştıkları bir miting alanına dönüşür. Yağmur duaları halkımıza has bir dayanışma toplantıları şeklinde gerçekleşir. Bu etkinliğin yapılması için köylüler güçleri oranında maddi katkı sağlarlar.

Bir anlamda imecede dayanışmasını gösterirler. Dua sonrası pilav dağıtımında da tüm köylüler destek verir.  Köylüler bir şölen havası şeklinde konukları ağırlar gelen misafirler “Allah kabul etsin” der   köylüler de “güle güle” diyerek misafirlerini uğurlar. Yağmur duaları diyebilirim ki bölgemizde halkın dayanışması ile gerçekleşen en güzel örnektir. Bu toplantılarda günlük siyasi sorunlara, çiftçilerin el atılmayan meselelerine hayat pahalılığına sağlık sorunlarına varıncaya kadar her şey dostça görüşülerek tartışılır.

      Köylülerimizin bu ortak şölenlerinde siyasilerimizin toplantılarında görmeye alıştığımız kavga gürültü olmaz. Derdini anlatanın sözünü karşısındaki sabırla dinler, sonra da kendi fikrini söyler. Tepedeki siyasilerin böyle etkinliklerden alacakları çok dersleri olmalı. Yağmur dualarında ilginç öneriler de olur.

Yine böyle bir etkinlikte bir köylümüz şu öneriyi sundu” Biz her yıl Allah kabul etsin toplanıp yağmur yağması için dua ediyoruz.  Buna kimsenin itirazı olamaz. Yeterince yağmur yağmış olsa da bu kez şükür duası yapmış oluyoruz. Bunun yanında ben şöyle düşünüyorum böyle yağmur yağması için bir araya gelen insanlarımız bu dualardan sonra ortaklaşa bir fidanlık yapmayı düşünemezler mi?

       Bilindiği gibi yeşil alanlar yağışı çeken yerlerdir bir bölge ne kadar ağaçlık olursa o oranda yağmur alır. Dünyanın her yöresinde durum böyle. Bizler de bir yandan Allahın rahmeti için duamızı ederken diğer yandan yine yağışların kaynağı olan yeşil alan yaratmaya katkı sağlayıp zamanla bölgemizin bol yağış almasına katkı yapsak olmaz mı? Kısaca yağmur yağmayan yörelerimizde bölgemizin yapısına uygun ağaç dikme seferberliği başlatsak daha kalıcı bir hizmet olmaz mı? Biz ondan sonra bölgemiz çok yağış aldığı için yine şükür duamızı yaparız” diye farklı bir öneri getirmesi duaya katılanların büyük bölümünce çok olumlu karşılandı.

Bunda en büyük sıkıntı fidan dikme ve yaşatma konusunda bir türlü birlik ve beraberlik sağlanamıyor. Bugüne kadar böyle bir birliktelik sağlanıp bölgemizde fidan dikme seferberliği başlatılmış olsa ve mevcut yeşil alanlar yok edilmemiş olsaydı bölgemiz susuzluk çekmez yapılan dualar yağış düşmesi yerine yağan bereketli yağmurlar için şükür duası şeklinde yapılırdı.

Henüz vakit geçmeden bölgemizde ağaçlandırma seferberliği başlatılmalı böylece oksijeni bol bölgeye kavuşmanın yanında Trakya’mız bol yağış alan bir bölge konumuna gelebilecek.

Yağmur dualarının yoğunlaştığı şu günlerde Allaha yakarmanın yanında bir de kalıcı bir hizmeti dikkate alarak bölgenin ağaçlandırılmasını yollarını aramalarında yarar olacağı inancındayım. Sudan yararlanmanın başka kanallarından mesela baraj ve göletlerden ilimizin kuzey bölgelerinin Lalapaşa ve Havsa’nın yararlanması yeterli değil.

Onun için doğal yağışın yolu yeşil alan yaratmaktan geçiyor. Tarlalarımız ve sağlığımız açısından ağaçların bol olduğu ortama ihtiyacımız var. Bunu da akıldan çıkarmamak gerekir.

 145 total views,  2 views today

Next Post

ŞİMŞEK “Türk Bayrağı Bağımsızlığımızın Sembolüdür”

MHP İl Başkanı Gürsel ŞİMŞEK yaptığı açıklamada; Bayrak sevgisi, Atatürk sevgisi, vatan ve millet sevgisi dumura uğramış, ya da bu sevginden nasibini almamış olanlara duyurulur; Türk Bayrağı, Türklüğün birlik ve bütünlüğünün simgesi olup bağımsızlığımızın sembolüdür. Türk kanı, yüzyıllar boyunca vatanı ve bayrağı için bu coğrafyada oluk oluk akmıştır. Bayrak bağrımızda […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp