Yakacak olarak kullanılan kömürler denetleniyor

admin

Yakacak olarak kullanılan kömürler denetleniyor (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“KEŞAN BELEDİYESİ KEŞAN’IN RAHAT NEFES ALMASI İÇİN ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR”

Yeni sezon kömürlerinden nUMUNE ALInıyor

Keşan Belediyesi, ilçe genelinde hem ithal hem de yerli kömürün satışına ilişkin satış izin belgesine sahip firmaların, ilçede sattığı kömürlerden, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün “Katı Yakıt Numune Alma” Genelgesi’ne istinaden numuneler alıyor ve alınan numunelerin Keşan özelindeki katı yakıt kullanımına ilişkin kriterlere uygunluğu denetleniyor.

Yakacak olarak kullanılan kömürler denetleniyor (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Keşan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü koordinesinde yürütülen ve hava kirliliğinin önlenmesine yönelik yapılan çalışmalarda,  2016-2017 kış mevsimi öncesinde kömür satışı için yetki belgesi alan firmaların satış yaptığı apartmanlardan alınan kömürler, akredite laboratuarlara gönderiliyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkilileri, Keşan’ın rahat ve temiz bir nefes alması için vatandaş odaklı çalışmaların artarak süreceğini ve kamuoyunun sürekli olarak bilgilendirilmesine devam edileceğini ifade etti.

Yetkililer, 2016-2017 Kış Mevsimi’nde Keşan’da kömür satışı yapabilecek ve yetki belgesi almış firmaların güncel listesi Keşan Belediyesi’nin resmi internet sitesi olan www.kesan.bel.tr adresinde sürekli olarak yer aldığını, apartman yöneticileri ve vatandaşların kömür bağlantılarını yaparken bu güncel listeyi dikkate almalarını istedi.

Müdürlük yetkilileri, 12 Nisan 2016 tarihli Mahalli Çevre Kurulu kararları gereğince Keşan’da ısınma amacıyla 5800 kalorinin altında ve % 1.6 kükürt değerinin üzerinde kömür kullanılmasının yasak olduğunu bir kez daha vurguladı.

Kömür bağlantı ve sevkiyatlarının genelde bu aylarda yapıldığını ifade eden yetkililer, kaçak kömürün girişini engellemek için de Keşan Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde yer alan kontrol noktasının 24 saat boyunca açık tutulduğunu ifade etti.

Yakacak olarak kullanılan kömürler denetleniyor (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

Vatandaşların söz konusu kararlar nedeniyle mağdur olmaması için belirtilen kurallara uymasının önemine vurgu yapan yetkililer, “29 Nisan 2016 tarihinde bina yöneticileriyle yapılan toplantıda da belirttiğimiz gibi 2016-2017 yılında yakılmak üzere alınan kömürlerde satış izin belgesinin olup-olmadığına, kömür kontrol noktasından geçerek satış izin belgelerine <kontrol edilmiştir> kaşesi vurulup-vurulmadığına özellikle bina yöneticileri dikkat etmelidir. Aksi halde satış izin belgesi olmayan, kömür kontrol noktasından geçmeyen kömürler <kaçak kömür> statüsünde olacaktır. Çevre Kanunu’na göre 5800 kalorinin altında kömür kullanan, satış izin belgelerine  <kontrol edilmiştir>  kaşesi vurulmamış kömür yakan apartman sakinleri için daire başına 1221 TL para cezası uygulanacaktır. Kömür alınacak firmalardan mutlaka 2016 yılına ait Satış İzin Belgesini isteyiniz. Belgesi olmayan kömürleri almayınız. Kömür kontrol noktasına uğradığının bir göstergesi olan <kontrol edilmiştir> kaşesi vurulmamış kömürleri teslim almayınız.  <Kontrol edilmiştir> kaşesi vurulmuş satış izin belgesinin bir nüshası sizde kalmak üzere teslim alınız. Çünkü belediye olarak yaptığımız kazan dairesi denetimlerinde bu belge sizden istenecektir. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için kömür bağlantılarını yapmadan erken uyarmak istiyoruz. Çünkü biz belediye olarak ceza kesmeyi değil temiz bir Keşan yaratmayı istiyoruz.” dedi.

 

 90 total views,  2 views today

Next Post

Edirne merkez köy muhtarları birlik ve beraberlikten yana

              Bir araya gelerek aralarındaki sorunları ve devlet kurumlarından beklentilerini gündeme getiren Edirne Merkeze bağlı köy muhtarlarından Karabulut Köyü Muhtarı Cem Yılmas, Ahi Köyü Muhtarı  Aygün Çanta, Değirmenyeni Köyü Muhtarı  Sami Bozkoç, Orhaniye Köyü Muhtarı  Metin Oskar, Uzunköprü’ye bağlı Elçili köyü Muhtarı Hamdi Aksoy, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp