YALÇIN BAYER’İN ENDİŞESİ

admin

Hürriyet Gazetesinin deneyimli köşe yazarı Yalçın Bayer Edirne’de hafta sonunda yapılan Batı Trakya Türklerinin Dayanışma Derneği iftar yemeğine katılmış. 16 Temmuz tarihinde “Yeter Söz Milletin” adındaki köşesinde “Batı Trakya’ da Rahatsızlık” adındaki yazısında Batı Trakya’da azınlık olarak yaşayan soydaşlarımızın sorunlarını dile getirmiş. Ulaştırma Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli Batı Trakya’nın kitle örgütü temsilcilerinin da katılarak sorunları dile getirildiği toplantıda 15 kişi konuştu ilginç diyaloglar yaşandı. Bu konuyu köşesinde değerlendiren Yalçın Bayar’ın ifadesine göre; “Gecede konuşan Yunanistan PASOK üyesi Ahmet Hacı Osman Yunanistan’da azınlık olarak  zor koşullarda yaşadıklarını, insanca yaşamayı arzuladıklarını dile getirdi. Sadık Ahmet’in kurduğu Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş ise konuşmasında  Batı Trakya’da hiçbir zaman huzur içinde olmadıklarını büyük sıkıntı yaşadıklarını ifade etti. Seçilmiş müftülerden azınlık Danışma Kurulu Başkanı İbrahim Şerif gecede yaptığı konuşmasında Batı Trakya’da toplumun yararına mücadele edenlerle etmeyenlerini her zaman ayırt edin artık diye uyarıda bulundu, bazı yerlere mesaj gönderdi.  İbrahim Şerif, konuşmasını sürdürerek;”yoksa Batı Trakya elden gidiyor. Batı Trakya’ya iyilik yapmak isteyenler yanımızda bulunsun.Artık kral çıplak bunları bugün dile getirmezsek yarın kapı arkasında konuşuruz”.ifadesini  kullandı.

    Gümilcine Başkonsolosu toplantıdaki konuşmasında bu konuda daha da ağır ifadeler kullandı. “ Aslında kral çırıl çıplak demek gerekir dedi. Zira Batı Trakyalılar, bizler birlik içinde değiliz. İnsanlar birbiri ardından dedikodu yapıyor ve gammazlıyorlar”.diyerek yetkilileri bir anlamda uyarmış oldu. Bu karamsar konuşmalar üzerine kendisi de batı Trakyalı olan Edirne Milletvekili,  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu iftar yemeğinde yaptığı konuşmasında bu karamsarlığı dağıtmak istedi.”Moralinizi bozmayın geleceğe güvenle bakın” uyarısı yaparak “. Kral çıplak değil. Ben bu düşünceye katılmıyorum. Kendi çıplaklıkları ortaya çıkmak üzere olanlar Kral çıplak diyorlar”  diyerek iki konuşmacının karşısında yer aldı. Özetlersek; Batı Trakya Müftüsü Kral çıplak diyor. Ardından Baş Konsolos daha da ileri giderek, Kral çırıl çıplak benzetmesi yapıyor. Bakan  Müezzinoğlu ise bu iki konuşmacıya tepki gösteriyor, Böyle bir sorunun olmadığını  savunuyor”  Yalçın Bayer’in köşesinde  Batı Trakya ile ilgili değerlendirilmesi özetle  böyle. Doğru söze ne demeli.

Batı Trakya’yı da kendimize benzettik. Soydaşlarımıza farklı yaklaşımlar onları güç durumda bırakıyor. Gecede yapılan konuşmalarda da bu sıkıntılar açıkça yansıtıldı.

Batı Trakya’da yıllardır azınlık olarak güç şartlarda yaşam sürdüren soydaşlarımızın bu sorunlarını çözmek için uğraş verenler olduğu gibi “yangına körükle” de gidenler, onları Türkiye ile ters düşmesine çanak tutanlar da var.

Soydaşlarımızın bu ve benzeri sorunları azalacağı yerde artıyor. Bu sadece Batı Trakya’nın Yunanistan sınırları içindeki  sıkıntılar. Bir de Bulgaristan’daki Soydaşlarımızın durumu var.

Bulgaristan’daki soydaşlarımızın sıkıntıları da bundan farklı değil. Bulgaristan’da bir süre önce yapılan seçimlerde bunu gördük. Sırf inat uğruna kurdurulan bir siyasi parti Bulgaristan’daki soydaşlarımızı  iki parçaya böldü. Bunun faturası yine soydaşlarımıza çıkarıldı.

Milletvekili sayıları da bu bölünmüşlük nedeniyle daha azaldı.

 183 total views,  2 views today

Next Post

DÜZENLEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Selimiye Camii’nin yanında bulunan Altunhan Parkı’nın duvarları yıkılarak, çevre düzenlemesi büyük bir hızla sürüyor. Nisan Ayı sonunda başlanan düzenleme çalışmaları hız kazandı. Kaldırımların yapılmasında son çalışmalar yapılıyor. Bahçede nasıl bir düzenleme yapılacağı merakla beklenirken, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi Altunhan Parkının duvarlarını yıktıklarını oraya yeni bir düzenleme yapacaklarını daha önce açıklamıştı. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp