Yalılar Kenti Edirne

admin

Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Hayati Binler Tarihi Alipaşa Çarşısı ziyaretinde sohbet esnasında “Evliya Kasım Paşa Cami aslında bir yalı camisidir” dedi.
Binler, “Edirne aslında bir yalılar kenti, Meriç, Tunca ve Arda nehirlerinin kenarlarında yalılar varmış, ama bunlar zamanla yıkılmışlar. Biz aslında öyle bir imar planı yapmalıyız ki bu geçmişimizi de yaşatan bir imar planı olması gerekir” dedi.

Tunca Nehri kenarında bulunan Evliya Kasım Paşa Cami’ni onaracaklarını fakat ama sel yatağında olduğu için kararsız olduklarını ifade eden Binler, “Camiyi yapsak tekrar sel basma durumu olduğundan şu an için yapamıyoruz. Bu dediğim imar planını hayata geçirebilsek, Edirne, İstanbul’u aratmayan bir turizm destinasyonu olur. Edirne Osmanlı’da Balkan savaşlarına kadar önemini hep korumuştur. Evliya Kasım Paşa Cami için eski dönemlere ait birçok söylentiler var. Mesela Camiden Tunca nehrine doğru 17 basamak indiği söylenir. Yine Osmanlı Padişahlarından olan avcı olarak bilinen 4’üncü Mehmet Edirne sevdalısı olarak anılır. Sarayiçi’nde olan av köşkü günümüze kadar gelmiştir” dedi. Binler, şunları söyledi:
800 Vakıf Eserinden Günümüze Sadece 125 Tane Kalmış
Toplamda 800 vakıf kültür varlığından bahsediliyoruz, şu anda sadece bir tanesinde bulunuyoruz. Elimizde olan ilçeler dahil 125 tane yer alıyor. 700 civarında eserimiz günümüze kadar gelememiştir. Bunların arasında çeşme, mescid, medrese, tekke, cami gibi eserlerimizden günümüze çok azı gelebilmiştir.
Hasan Sezai Dergahı Restorasyonu Yapılıyor
Hasan Sezai Dergahı restorasyonunu yaparak günümüze kazandıracağız. Hasan Sezai Dergahı eski dönemlerden gelen bir tekkedir. Ama günümüzde cami olarak kullanılmak amacıyla restorasyonunun yapılmasını bitireceğiz.”AW000751

 30 total views,  2 views today

Next Post

Müzeler Haftasına Özel Ödül Yağmuru

Müzeler Haftası kapsamında düzenlenen resim, fotoğraf ve satranç dalında başarılı olan öğrenciler ödüllendirildi. 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında Edirne Müzesi, Trakya Üniversitesi Sağlık Müzesi ve Selimiyle Vakıf Müzesi tarafından düzenlenen ‘Tarih, Müze ve Çocuk’ temalı resim ve fotoğraf yarışması ile satranç yarışmasında dereceye giren ilköğretim öğrencilerine […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp