Yapan takdir edilmeli

admin

fikri_yalin_koseKöşe yazılarımda bürokratların ve meslek kurum yöneticilerinin halkın taleplerine duyarsız kaldığı yönünde yakınmalarım oluyor. Benim bu talebim kendi yararıma değil halkımızın menfaati doğrultusunda onların istekleri sonucunda gündeme geliyor.

Yetkili kişilere asli vazifelerini yapmalarını ve hizmetlerini hatırlatıyor halkın taleplerini duyuruyoruz.

            Bu konuda bizlere kızanlar” Sana ne diyenler “olabilir. Bunlar önemli değil. Önemli olan yapılması gereken işte halkın yararı olup olmadığıdır.

Örneğin bugüne kadar defalarca gündeme getirdim. Fakat bir türlü sesimizi duyuramadık. İtfaiyenin yanında Mimar Sinan Spor Salonu karşısında at üzerinde Fatih Sultan Mehmet Heykeli var. Bu heykelin (aslında heykel demek doğru değil heykelcik) önünde bu eseri tanıtıcı yazılar mevcuttu. Daha sonra ne olduysa bu yazılar kaldırıldı.  Dünyanın her yerinde bir anıtın tanıtıcı kitabesi bulunur. Bazılarında yabancı dilde tanıtımı yapılır.

Edirne gibi turizm kenti olma iddiasında olan bir ilde buna dikkat edilmemesi, kimsenin dikkatini çekmiyor mu?

            Heykelin çevresinin çöplük olduğunu böyle bir anıta yakışmadığını  bir yana koyduk. Hiç olmazsa anıtın önüne bir tanıtıcı levha asılsın. Buradan konuyu bir kez daha gündeme getiriyorum. Bir diğer konu   tarihi köprülerin aydınlatılması  meselesi.  Bugüne kadar tüm basın tarafından gündeme taşındı. Maalesef bu yönde olumlu bir adım yok . Geceleri Meriç ve Tunca Nehri üzerindeki köprülerden gidip gelenler bırakınız çevresini görmelerini gözünün önünü dahi görmeden zorlukla karanlık yoldan yürümek zorunda kalıyor. Buradan yetkililerin kulaklarını bir kez daha çınlatalım.

TANRIKULU’NU KUTLUYORUM

Edirne Belediye Başkan Yardımcımız Dr Ertuğrul Tanrıkulu’nu kutlamak istiyorum. Ne zaman telefon edilse bazılarında olduğu gibi “ Şu anda ulaşılamıyor daha sonra tekrar arayın”  diye sözlerle karşılaşmıyoruz. Günün ve gecenin hangi saatinde olursa olsun arandığında anında cevap veriyor. Ve belediye ile ilgili konularda büyük duyarlılık gösteriyor.

            Örneğin bir gün önce Minibüs şoförlerinin Margi önündeki duraktaki kasis nedeniyle araçlarının geçemediği yolunda şikayetlerini ilettim sağ olsun, anında ilgilendi. Bu duyarlılığı ile herkesin takdirini kazandı. Tanrıkulu ile ilgili böyle yüzlerce örnek var, idarecilik budur. Masada oturup verilen görevleri önemsiz saymakla işler yürümüyor.

            Dileğim o ki,  her kurumda Tanrıkulu gibi duyarlı görevine sadık,  halkın sesine kulak veren kimseler olsun.

HASTANEYE GİDİŞ VAR DÖNÜŞ YOK

Aniden bir hastanız mı oldu, Devletin acil telefonu(112) ye telefon ettiğinizde ambulans anında size ulaşıyor. Hastanızı hastaneye taşıyor.

            Diyelim hastanız acilde bir süre tedavi gördü. Hekimler tekrar hastanın evine gitmesini söyledi. Hastanızı eve taksi ve kendi aracınızla götürmeniz çok zor yatalak hasta sedye ile gitmesi gerekiyor. Bunun için ambulans gerekiyor. Devletin Ambulansları hastaları evden alıp hastaneye getirmekle görevli, Hastalarınızın durumu ne olursa olsun ambulansla tekrar eve götürme gibi bir görevleri yok.

Sadece hastalar hastaneye getiriliyor, Ekonomik durumu yeterli olmayan hastalar. Ya yüksek ücret ödeyip özel bir ambulans çağıracak, ya da kendi imkânları ile hastasını zorlukla bir aracın içene bindirip evine gidecek.   Bunun doğru olduğunu kim iddia edebilir.

            Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu sanırım bundan haberdardır. Böyle bir uygulama doğrudur deniyorsa mesele yok, Yalnız böyle uygulamada hasta ve hasta yakınlarının Bakanımızın kulaklarını çınlattığını hatırlatmak isterim. Bu durumda olan bir hasta son çare olarak Edirne Belediye Başkanı Dr Ertuğrul Tanrıkulu’na başvuruyor. Dr. Tanrıkulu’nun meslek etiğinden ve sorumluluk bilincinden olsa gerek,  derhal Edirne Belediyesi ambulansını gönderip hastayı evine ulaştırıyor.  

Devlet ve özel kurumlarımızda böyle basında yer alan haberler için duyarlı olan kadroların olması gerekir.  Basınımız dedikodu ve asparagas haberler peşinde koşanlar hariç her zaman haberlerinde kentimizin sorunlarını gündeme getirme çabasında. Mahalli basını değersiz sayan “sizin gücünüz ne” diyen çevreler Edirne’de savsaklanan bir türlü yapılamayan işlerin mahalli basının gündeme getirmesi sayesinde yapıldığını unutmamalıdır.

Başı sıkıştığında mahalli basına koşup çare arayanlar diğer zamanlarda mahalli basınımızı yok saymaları kendilerine yarar getirmez. Kim nasıl değerlendirirse değerlendirsin bizim asli görevimiz kentimizin hasıraltı edilen sorunlarını yılmadan usanmadan gündeme taşımaktır.

 8 total views,  2 views today

Next Post

Babaeski otogarı da Altunhan şirketler gurubunun

Edirne Otogarını ihale ile alan daha sonra Çanakkale otogarını kiralayan Altunhan Şirketler gurubu ulaşımda hizmet alanını yaygınlaştırıyor, Dün Babaeski Otogarı için ihaleye giren Altunhan Şirketler Gurubu burada da ihaleyi kazandı.                   Böylece Edirne’de yaptığı ulaşımdaki kaliteli hizmetleri daha da yaygınlaştırmayı amaçladıklarını belirten […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp